Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hamile Olmayan Kadınların Iddet Bekleme Süresi Ne Kadardır

I Çevrimdışı

islami bilgiler

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
HAMİLE DEĞİLKEN KOCASI ÖLEN KADININ İDDETİ NEDİR?

Furay'a Bint Malik anlatmıştır:
Kocam (kaçan) kölelerini aramaya çıktı ve Kadum tarafından onlara yetişti. Köleler kocamı (orada) öldürdüler. Kocamın ölüm haberi geldi. Ben o sıralarda, babamın evine uzak düşen Ensar evlerinde n birinde ikamet ediyordum . Bunun üzerine ben, Peygamber'in (s.a.v.) yanma vararak:
- Ya Rasûlellah! Kocamın ölüm haberi geldi. Ben babamın evinden ve kardeşlerimin evinden uzak olan bir evdeydim. Kocam bana, ne harcanaca k bir mal bıraktı, ne miras yoluyla sahip olduğum bir mal bıraktı, ne de maliki olduğu bir ev bıraktı. Babamın evine ve kardeşlerimin evine taşınmama izin verirseni z, bunu çok isterim ve bazı işlerim yönünden iyi olur diye müsaade istedim.
Rasûlullah (s.a.v.):
"-Dilersen taşın" dedi.
Rasûlullah'm (s.a.v.) diliyle, Allah'ın benim için verdiği bu hükümden dolayı sevinerek Peygamber'in huzurunda n ayrıldım. Nihayet ben mescitte veya evin sahanlığmdayken, Rasûlullah (s.a.v.) beni çağırarak:
"Sen nasıl söyledin?" dedi. Ben de söylediklerimi tekrar anlattım. Bunun üzerine bana:
"-Yazılı (süresi Kur'an'da belirli) iddet süresi tamam oluncaya kadar sen kocanın ölüm haberini aldığın evinde dur" buyurdu. Ben o evde, dört ay on gün iddet bekledim. Osman Ibn Affan halife olunca, beni çağırttı ve bana bu -meseleyi sordu.

İbn Mace, talak, 8

Üst Ana Sayfa Alt