Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hamza (r.a)'ı Şehit Eden Vahşi (r.a)

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Vahşî, Hz. Hamza’nın Bedir savaşında öldürdüğü Tuayme’nin kardeşinin oğlu olan Cübeyr bin Mutim’in kölesi idi. Habeşli olduğu için, el ile ok ve mızrak atmakta usta idi. Uhud savaşında, Cübeyr buna demişti ki:

Hamza’yı öldürürsen seni azat ederim!

Daha o zamanlar müslüman olmakla şereflenmemiş olan Ebu Süfyan’ın hanımı Hind de, babasının ve amcasının intikamı için, Vahşî’ye mükâfat vâd etmişti.

niçin lanet etmiyorsunuz

Vahşî, Uhud’da taş arkasına pusuya girip, yalnız Hz. Hamza’yı gözetirdi. Hz. Hamza sekiz kâfiri öldürüp, saldırırken, Vahşî mızrağını atarak, onu şehit etti. Sonra, gidip durumu Hind’e haber verdi. Hind sevinip üzerindeki zinetlerin hepsini Vahşî’ye verdi. Daha da vereceğini söyledi.

Uhud savaşında Peygamberimiz birkaç kâfire bedduâ etmişti. “Vahşî’ye niçin lanet etmiyorsun” dediklerinde, buyurdu ki:

Miracda, Hamza ile Vahşî’yi kolkola, birlikte cennete girerlerken görmüştüm

Hicretin sekizinci yılında, Mekke fethedildiği gün, Vahşî, Mekke’den kaçtı. Bir zaman uzak yerlerde kaldı. Sonra pişman olup, Medine’de mescide gelip, selam verdi. Resulullah efendimiz selamını aldı. Vahşî dedi ki:

- Ya Resulallah! Bir kimse Allaha ve Resulüne düşmanlık yapsa, en kötü, en çirkin günah işlese, sonra pişman olup temiz iman etse, Resulullahı canından çok seven biri olarak, huzuruna gelse, bunun cezası nedir?

Resulullah efendimiz buyurdu ki:

- İman eden, pişman olan affolur. Bizim kardeşimiz olur.

- Ya Resulallah! Ben iman ettim. Pişman oldum. Allahü teâlâyı ve Onun Resulünü herşeyden çok seviyorum. Ben Vahşî’yim.

Resulullah efendimiz, Vahşî adını işitince, Hz. Hamza’nın şehit edilmiş hâli gözünün önüne geldi. Ağlamaya başladı.

Vahşî, öldürüleceğini anlayarak kapıya yürüdü. Eshab-ı kiram kılıçlarına sarılmış, işaret bekliyordu. Vahşî, “Son nefesimi alıyorum” derken, Cebrail aleyhisselam geldi. Allahü teâlâ buyurdu ki:

- Ey sevgili Peygamberim! Bütün ömrünü puta tapmakla, kullarımı bana düşman etmeye uğraşmakla geçiren bir kâfir, bir kelime-i tevhid okuyunca, ben onu affediyorum. Sen, amcanı öldürdü diye Vahşî’yi niçin affetmiyorsun? O pişman oldu. Şimdi sana inandı. Ben affettim. Sen de affet!

Herkes, "Öldürün!" emrini beklerken, Resulullah efendimiz buyurdu ki:

- Kardeşinizi çağırınız!

Kardeş sözünü işitince, saygı ile çağırdılar. Peygamber efendimiz Vahşî’ye, “affolunduğunu” müjdeleyerek buyurdu ki:

- Fakat, seni görünce dayanamıyorum, elimde olmadan üzülüyorum.

Hz. Vahşî, Resulullahı üzmemek için, bir daha yanına gelmedi. Mahcup, başı önünde yaşadı. Aynı mızrak ve okla yalancı peygamber Müseyleme’yi öldürdü ve büyük hizmet etti. Hz. Osman zamanında vefat etti.

Y Çevrimdışı

yeşilsancak10

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
vahşi(r.a) sahte peygamberi öldürünce gözyaşlarına boğulmuş soranlarada peygamberimiz yanımızdaydı demiş...

ayrıca vahşi(r.a) peygamberimizin aşağıda anlatılan anektodundan sonra peygamberimizi hep uzaktan İZLEMİŞ bir gün -YANIMA GEL işaretini beklemiştir...

M Çevrimdışı

muhammedordusu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
rivayetlere göre derecesi en düşük olan sahabi vahşidir.ama o bile en büyük alimden evliyalardan,daha üstündür.

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
:üzgünüm :üzgünüm kardesim Allah razi olsun :üzgünüm :üzgünüm cok dusundurucu

R Çevrimdışı

Rahime_06

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun...Bir Hz. Hamza daha bu dünyaya gelmez bu dünyanın, bu dinin Hz. Hamza gibilere ihtiyacı var.Allah rahmet etsin.. tekrar Allah razı olsun...

S Çevrimdışı

sawel

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yazıyı yazan kardeşim lütfen bir daha dikkat edelim ''vahşi (r.a)'' ismiini lütfen bir daha tek yazma o senin askerlik arkadaşınmıdır ? ashabı güzin efendilerimiz anıldığın RADIYALLAHU AHNUM---ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN denir biraz daha dikkat lütfen evet h.z hamzayayı şehid etti ancak sonuçta islamla şereflnip yalancı peygamber museylemeyi öldürmüştür

ve ayrıca müslüman olduktan sonra h.z hamzayı (r.a) şehid etmenin ona verdiği ızdırap ive peygamberimizin bana sıklıkla gözükme sözü üzerine ölünceye kadar bir kez bile yüzünde tebessüm edip gülmemiştir

seviyesi düşük olsada ashabdır ve keşke günümüzde vahşi (r.a) gibi yiğitler olsada kafirlerin ve munafıkların gögsüne mızrağını saplasa allah u ekber

Üst Ana Sayfa Alt