Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haşr süresi 7. ayeti bizlere ne diyor.....?

E Çevrimdışı

ebumuhammed

Üye
İslam-TR Üyesi
Haşr süresi, 7 ayetin Tefsiri

Kaynak: İbn Kesîr

(Medîne'de nâzil olmuştur.)
"...Peygamber, size ne verirse onu alın, neden de neyhederse ondan sakının. Ve Allah'tan korkun. Muhakkak ki Allah, azâbı şiddetli olandır." Haşr, 7

Size hangi şeyi emrederse onu yapın. Neyi de yasaklarsa ondan kaçının. Çünkü o, yalnızca hayrı emreder ve yalnızca şerden nehyeder. İbn Ebu Hâtim der ki: Bize Yahyâ İbn Ebu Tâlib...Meşrûk'tan rivâyet eder ki; bir kadın Abdullah İbn Mes'ûd'a gelip şöyle demiş: Senin başkasının saçını aldatmak için saçına eklemeyi yasakladığın haberi bana ulaştı. Allah'ın kitâbında veya Rasûlullah'ın sünnet'inde bir şey bulduğun için mi bunu yasakladın? O: Evet Allah'ın kitâb'ında ve Rasûlullah'ın sünnet'inde gördüğüm bir şeyden dolayı yasakladım, dedi. Kadın dedi ki: Allah'a andolsun ki ben, Mushaf'ın iki kapağı arasını inceledim de senin dediğin bir şeyi göremedim. Abdullah İbn Mes'ûd dedi ki: Sen orada "Peygamber size, ne verirse onu alın, neden de nehyederse, ondan sakının." âyetini görmedin mi? Kadın; evet, deyince Abdullah İbn Mes'ûd dedi ki: Ben, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'ın saçına başka saç eklemeyi ve yüzünün kılını yolmayı yasakladığını duydum. Kadın dedi ki: Belki bu senin âilenden bir kısmı içindir. O dedi ki: Gir ve bak. Kadın girip baktı sonra çıktı ve; hiç bir şey görmedim, dedi. Abdullah İbn Mes'ûd kadına dedi ki: O sâlih kulun vasiyetini aklında tutmaz mısın: "Size yasakladığım şeylere aykırı hareket etmek istemem." Hûd, 88

İmâm Ahmed İbn Hanbel der ki: Bize Abdurrahmân...Abdullah İbn Mesûd'dan nakletti ki; Allah saç ekleyen ve ekletmek isteyen, yüzünün kılını yolan ve dişlerinin arasını güzellik için ayıranları ve Allah azze ve celle'nin yaratışını değiştirenleri lânetlemiştir. Abdullah İbn Mes'ûd der ki: Ümmü Ya'kûb denilen bir kadına bu haber ulaşınca, kalkıp yanına gelmiş ve bana ulaştığına göre sen şöyle ve şöyle demişsin demiş. Abdullah İbn Mes'ûd demiş ki: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'ın lânetlediğini ve Allah'ın kitâbında lânetleneni ben neden lânetlemeyecekmişim? Kadın dedi ki: Ben, iki kapak arasında bulunan Allah'ın kitâbını okudum, ama böyle bir şey görmedim. Abdullah İbn Mes'ûd demiş ki: Eğer sen okusaydın onu görürdün. Allah Teâlâ'nın "Peygamber size, ne verirse onu alın, neden de nehyederse, ondan sakının." âyetini okumadın mı? Kadın; evet, deyince Abdullah İbn Mes'ûd şöyle demiş: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bunları yasaklamıştır. Kadın demiş ki: Öyle sanıyorum ki senin âilen bunları yapıyor. O; git ve bak, demiş, kadın gitmiş istediği hiç bir şeyi bulamayınca: Bir şey bulamadım, demiş. Abdullah İbn Mes'ûd demiş ki: Böyle olsaydı sen bizi birlikte göremezdin. Buhârî ve Müslim Sahîh'lerinde bu rivâyeti Süfyân es-Sevrî kanalıyla tahrîc ederler.

Buhârî ve Müslim'in Sahîh'inde aynı şekilde Ebu Hüreyre'den rivâyet edilir ki; Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuş: Ben, size bir şeyi yasaklarsam; ondan kaçının, size bir şeyi emredersemde gücünüz yettiği nisbette onu yapın.

Neseî der ki: Bize Ahmed İbn Saîd...Abdullah İbn Ömer ve İbn Abbâs'tan nakletti ki; onlar Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem henüz kanatlanmamış çekirgeyi, Ebu Cehil kavununu, hurma çekirdeğinin içini ve ziftle kaplanmış kaptan yemek yemeyi yasaklamıştı. Sonra da "Peygamber size, ne verirse onu alın, neden de nehyederse, ondan sakının" âyetini okumuştu. "Ve Allah'tan korkun. Muhakkak ki Allah, azâbı şiddetli olandır." Emirlerine uymak ve yasaklarını terketmek konusunda Allah'tan korkun. Çünkü emrine muhâlefet edip kaçan ve isyân edenlere, yasakladığını işleyenlere azâbı çok şiddetlidir.

Rabbimiz, bizleri rasulü s.a.v e gereği gibi iman edip ,imanlarının gereğince onun yolunu takib edenlerden kılsın.amin

S Çevrimdışı

Sevde Binti Zema

Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbimiz, bizleri Rasulü s.a.v e gereği gibi iman edip ,imanlarının gereğince onun yolunu takib edenlerden kılsın...

E Çevrimdışı

ehl-i iman

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum...

Arkadaşlar bu ayet ganimetle alakalıdır ve sünnete uymaya delil değildir diyen Mutezileye ne cevap vermek gerek?

T Çevrimdışı

Tevhid-Dini

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Haşr suresinin 6. ve 7. ayetlerine bakalım

6- Allah'ın onların mallarında Peygamberine verdiği ganimetler için siz at ve deveye binip onları sürmüş değilsiniz Fakat Allah, Peygamberlerini dilediği kimselere karşı üstün kılar. Allah herşeye kadirdir.

6- Allah'ın fethedilen ülkeler halkının mallarından Peygamberine verdiği ganimetler, Allah, Peygamber, yakınları, yetimler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Böylece o mallar, yalnızca zenginler arasında dolaşan bir ayrıcalık olmaz. Peygamber size ne verdiyse onu alın, size neyi yasakladıysa ondan sakının ve Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı şiddetlidir.

Şimdi Allah için söyleyin bakalım burada " Peygamber size ne verdiyse onu alın, size neyi yasakladıysa ondan sakının " ayetini cımbızlayarak kırparak siyak ve sibabına bakmayarak ne yapmaya çalışıyorsunuz?

Bari bunu delil getireceğinize " Allah'a ve Raslüne ittat edin..." ayetini getirin de bizi sizi tasdik edelim. Zira bizler Allah'a ve onu Vahyini beyan eden Rasülüne elbette itaat ederiz.

Haşr suresi ise Allah elçisinin, İslam'a karşı savaş ilan edenlerle savaşması neticesinde elde ettikleri ganimetleri, nasıl dağıtacağını topluma anlatıyor.

Müslüman olduklarını iddia eden insanlar vardı, münafıklar vardı ve bunlar çoluk çocuklarını ve mallarını geride bırakmaya göze alamadıklarından savaşa katılmıyorlar ama elde edilen savaş ganimetlerinden pay istiyorlar zaten Haşr 6. ayetinde de bu açıkça zikreliyor ve deniyor ki; " Allah'ın onların mallarında Peygamberine verdiği ganimetler için siz at ve deveye binip onları sürmüş değilsiniz " yani size ne oluyor hem savaşmıyor hem de ganimetten pay istiyorsunuz?

Pekala yine devamında ne diyor? yani bu ganimetleri hak edenler kimlerdir? " Haşr-6 ; "Allah'ın, (fethedilen) ülkeler halkından Peygamberine verdiği ganimetler, Allah, Peygamber, yakınları, yetimler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir."

o halde elçi size nasıl taksim ediyorsa ne şekilde dağıtıyorsa kabul edin ve size vermediği, pay ayırmadığı ganimetleri istemekten sakının. Yani elçiye size ne verdiyse onu alın ve ona itiraz etmeyin diyor.

Bütün mesele bu.

Şimdi bu ayeti alın ve başını sonunu kesin, kırpın hangi olay üzerine indiğini araştırmadan başka anlamlar yükleyin. Oldu mu? Olur mu?
Yahu azıcık gayret gösterin ve şu Allah'ın ayetlerini doğru anlamaya çalışın.

Yine söyleyelim, Allah Rasulünün Sünneti başımızın üstünedir. Kuran ve Sünnet ayrılmaz ikilidir. Senet ve Metin tenkidi yapılmış bütün hadisleri kabul ederiz. İmam Ebu Hanfifenin de dediği gibi :

Onun için Peygamber (sav)’in söylediği her şey, işitelim, işitmeyelim, başımız gözümüz üstünedir. Buna iman eder, ve Allah’ın Resûlünün söylediğine, olduğu gibi şehadet ederiz. Ve yine şehadet ederiz ki O (sav);

-Allah’ın nehyettiği bir şeyi emretmez.
-Allah’ın bağladığı bir şeyi koparmaz.
-Allah’ın tavsif ettiği bir şeyi ona aykırı bir şekilde tavsif etmez.

Şehadet ederiz ki O (sav) bütün işlerde Allah’la muvafıktır. Bidat olabilecek hiç bir şey yapmamış, Allah azze ve celle’nin söylediği söze hiç bir şey katmamış ve zorlayıcılardan olmamıştır.

Allah bizleri Kuran ve Sünnetin rehberliğinden ayırmasın.

Üst Ana Sayfa Alt