Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Her Müslüman Kadın ve Erkeğin Öğrenmesi

C Çevrimdışı

cendel

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Her Müslüman Kadın ve Erkeğin Öğrenmesi Gereken Meseleler

Akıl baliğ olan her müslüman kadın ve erkeğin aşağıdaki üç meseleyi öğrenmesi, inanıp buna uygun amel etmesi farzdır.

Birinci Mesele

Allah-u teala bizi yarattı, bize rızık verdi, bizi başıboş bırakmadı ve bize bir rasul gönderdi. Bu rasule itaat edip gösterdiği şekilde hareket eden cennete girer, ona karşı gelip isyan eden ise cehenneme girer.

Allah-u teala şöyle buyuruyor:

"Firavun'a bir rasul gönderdiğimiz gibi size de hakkınızda şahitlik edecek bir rasul gönderdik. Ama Firavun o rasule karşı gelmişti de onu çok ağır bir cezaya uğratmıştık." (Müzzemmil: 15-16)

İkinci Mesele

Allah; ibadette (yani gerçek anlamdaki ibadette) ister rasul, ister melek olsun hiçbir şeyin kendisine şirk (ortak) koşulmasından asla razı olmaz.

Allah-u teala şöyle buyuruyor:

وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَداً

"Mescidler şüphesiz ki Allah'ındır. Öyleyse oralarda Allah'tan başka bir şeye çağırmayın." (Cin: 18)

Bu ayette Allah-u teala şöyle buyuruyor:

"Allah'ın size insanları davet etmekle emrettiği şeylerden başka bir şeye insanları davet etmeyin. Böyle yaparsanız müşrik olursunuz."

Ayetteki; "mescidler" lafzı, mescidin çoğuludur. Mescitten kasıt; secde edilen yer veya secde uzuvlarıdır. Buna göre sadece Allah-u teala'ya secde edilir.

Zaten Allah-u teala ayette; "Allah'ındır" buyuruyor. Bu ise; sadece Allah-u teala içindir, manasına gelir.

Ayetteki " تَدْعُوا " "çağırın" kelimesi " تَعْبُدُونَ " "ibadet edin" den daha kapsamlıdır.

Bu ayet Allah-u teala'dan başkasına duayı yasaklıyor.

Dua iki kısma ayrılır.

1 - İbadet Duası:

Namaz kılmak, oruç tutmak gibi....

Birisi diğer bir kimseye:

"Niçin namaz kılıyorsun?" diye sorsa, o kimse soran kimseye:

"Allah beni affetsin diye" cevap verir. Bu durumda namaz, mağfiret için Allah'a dua etmek, demektir. Çünkü bu kimse namaz kıldığında sanki şöyle demektedir:

"Ey rabbim beni mağfiret et!" İşte bu şekilde namaz ameli bir duadır.

2 - İsteme Duası:

"Ey rabbim beni doğru yola ilet" veya "doğru yolda kalmak için bana yardım et" gibi sözlerdir.

Bu iki dua şekli sadece Allah-u teala'ya yapılır. Allah-u teala'dan başkasına yapan kişi büyük şirk işlemiş ve müşrik olmuş olur.

Üst Ana Sayfa Alt