Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hoca Olmadan Kendi Başına Kur'an Öğrenmek Caiz mi?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

İki gün arka arkaya konu açtığım için özür dilerim.
Yalnız başına kuran öğrenmek caiz midir? Hoca lazım diyorlar, eğer olmazsa harf değiştirdirdiği için küfür olur diye okumuştum bir yerde. Böyle öğrenmek caiz midir?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Selamun aleyküm.

İki gün arka arkaya konu açtığım için özür dilerim.
Yalnız başına kuran öğrenmek caiz midir? Hoca lazım diyorlar, eğer olmazsa harf değiştirdirdiği için küfür olur diye okumuştum bir yerde. Böyle öğrenmek caiz midir?

Aleykumselam kardeşim

Youtube bir çok ders var elif ba dan başlayıp tecvidli bir şekil de öğrenebilirsin

Bu hoca anlatımı çok güzel

https://www.youtube.com/playlist?list=PL4jk4uP-_Sx9yWX5Vu2lTT8mvQq5Jgpc6

C Çevrimdışı

chveneburi

Üye
İslam-TR Üyesi
bence tecvid ve mahrec bilgisi olan birinden ders al
yanlış mahrecli öğrenirsen düzeltmesi çok zor olur

çok insan yanlış öğreniyor ve bütün hayatı boyunca yanlış okuyor

S Çevrimdışı

sawel

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bende 14 yaşımda bir elifba kitabı almıştım 2,3 haftada kuran,a geçmiştim sonra bildik sureler yasin tebareke amma vakıa falan buları hıfz ettim

aradan 1 yıl falan geçti kendime güveniyorum yaa mescidde ali abimiz vardı ona hocam beni bi dinle dedim kendisi bana bir çok yerde ciddi hatalar yaptığımı söyledi üzülmüştüm örnek olarak kendim öğrendiğim için ha,larda hırıldatmaları yapmıyor ve pelkteklerde pek okunuşda belli olmuyordu Allah ondan razı olsun 3 ay kadar çene gırtlak ve boğaz çalışması yaptık ondan sonra kıratte geçtim baş parmağımı çeneme koydurtuyor ve harfleri mahreçlerinden tam anlamıyla çıkartamama vesile olmuştu çocukluk yıllarım

bendende yaşım 49 olarak söylüyorum abi nasihatı güzel bir hocaya danışıp eğitim alman faydalı olur

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun sizden. Aslında hocaya gidecek durumda değilim. Hem kendi durumuma göre, hemde Azerbaycanda nerde düzgün hoca bulurum buna göre. Soruyu namaz için sormuştum çünkü namazda sure okumalısın ve ben bir sure bile bilmiyorum. Kendi başıma öğrenmeye mecburum. Bununda küfre girip girmeyeceğini sormuşum. Cevabımı aldım youtube dan öğrenicem Allah razı olsun sizden

S Çevrimdışı

sawel

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ceyhun kardeşim özellikle kısa surelerden en çok kevser suresine çok ama çok dikkat et ve lakin
((inna derken med olduğundan biraz uzatılması gerekiyor düz inna diye okumamaya çalış

yine aynı surede elif ve ayn yanyana geldiğinden özellikle turkeyde çoğu kardeşler ayn harfini tam mahrecden çıkaramadığı için inna atayna diye okuyor ayn harfi yokmuş gibi okuyor çoğunluk böyle hatalı okuyor ama doğrusu e,atayna diye okumak çünki orada cezim,li ayn harfi vardır

yine kevser turkçedeki gibi düz kevser okunmuyor kevden sonra çoğu kardeşimiz kefser diye düz okuyor oradaki ke harfinden sonra fe değil vav vardır yani kev dedikten sonrada se diye okunmaz (kevser) ve lakin sin harfi değildir oradaki se harfidir ve mutlaka peltekli okunmalıdır zira harf peltekli okumayıp sin varsayıp düz turkçedeki gib se diye okusak namazı sıkıntıya sokabilir Allahu alem

ben arapça bilmeyip kitaplardan öğrenen kardeşler için özellikle kısa sureler içinde kevser,i okumada güçlük çekenlere bu uyarımı hep yapıyorum kevserin başı biraz sıkıntılı yani o bölümü doğru okursak sıkıntı kalmaz biiznillahi tebareka ve teala

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Çok sağolun cevap için. Evet haklısınız bazı yerlerde zorlana bilirim. Okunuşla ilgili videolara bakıcam telaffüz için. Allah razı olsun hepinizden.

Üst Ana Sayfa Alt