Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hud 78- Işte Bunlar, Benim Kızlarım."

I Çevrimdışı

ibn_teymiyye

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Lût'un kavmi, koşarak onun yanına geldiler. Daha önce de o kötü işleri yapmaktaydılar. (Lût): "Ey kavmim! İşte bunlar benim kızlarımdır (onlarla evlenin); sizin için onlar daha temizdir. Allah'tan korkun ve misafirlerimin önünde beni rezil etmeyin! İçinizde aklı başında bir adam yok mu!" dedi.
(Hud, 78)

Bu mübarek ayette Allahu Teale bize Hazreti Lut ile onun fasık,müşrik kavmi arasında geçen olaydan haber verir. Ayette Lut peygamberin "bunlar benim kızlarımdır" sözü konusunda bazı şüpheler mevcuttur. Bu konuda oluşan şüpheleri gidermek ve zihinleri aydınlatmak için âlimlerin sözleri ile imkan dâhilinde bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız

İlk olarak el-Hafız İbn Kesir – rahimehullah – ayetin tefsirinde der ki:

"Lut (a.s)’un “Ey kavmim! Bunlar menim kızlarımdır. Onlar sizin için daha temizdirler” sözü, yani onları kendi kavmi kadınlarına doğru yönlendirir, çünkü her bir peygamber kendi kavmi için baba derecesindedir. Onları onlar için hem bu dünyada, hem de Ahirette faydalı olan şeye çağırır, öyle ki onlara başka ayette demiştir ki: “Gerçekten siz, kadınları bırakıp, şehvetle erkeklere mi yaklaşıyorsunuz? Doğrusu siz, haddi aşan bir kavimsiniz.”. Başka bir ayette ise der ki: “Onlar dediler: "Biz seni, erkeklere (karışmaktan) men etmedik mi?" yani, erkekleri alıp saklamayı yasak etmedik mi?“Dedi: "Eğer yapmak istiyorsanız, işte bunlar, benim kızlarım."” Ömrüne andolsun ki, muhakkak onlar, sarhoşlukları içinde şaşkındılar..” Bu mübarek ayette ise der ki: “Bunlar benim kızlarımdır. Onlar sizin için daha temizdirler”. Mücahid dedi: “Onlar onun kendi kızları değildi, lakin onun ümmetinden idiler ve her bir peygamber kendi ümmetinin babasıdır.” Ayni görüş Katade’den ve çoklarından rivayet olunmuştur. İbn Cureyc dedi: “Onlara kadınlarla evlenmeyi emir etti ve onlara nikahsız alakaya girmeyi teklif etmedi.” Said bin Cubeyr dedi: “Yani, (kızları) onların kadınlarıdır ve onların kadınları onun kızları sayılır ve o ise onların babasıdır.” Bazı kıraatlarda ise şöyle okunur: “Peygamber müminlere onların kendilerinden daha yakındır. Zevceleri ise müminlerin analarıdır” ve o, onların babasıdır. (el-Ahzab, 6) Bu görüş aynı zamanda er-Rabi bin Enes, Katade, es-Suddi, Muhammed bin İshak ve diğerlerinden rivayet olunmuştur.”

İbn Kesir, “Tefsiru’l-Kurani’l-Azim”, 7/455
Muessese el-Kurtuba, birinci neşir; hicri 1421/miladi 2000

Şehir halkı, birbirlerine müjdeleyerek geldi.(Lut onlara) dedi ki:
"Bunlar benim misafirlerim, (lütfen) beni utandırmayın! Allah'tan korkup (sakının) ve beni küçük düşürmeyin."
Dediler ki:
"Biz seni, herkese (karışmaktan) men etmedik mi?"
(Lut) dedi ki:
"Eğer yapmak istiyorsanız, işte bunlar, benim kızlarım."
Ömrüne andolsun ki, muhakkak onlar, sarhoşlukları içinde şaşkındılar.
(el-Hicr, 67-72)

Bu ayette Hud suresindeki aynı hadiseyi bizlere anlatır. İmam el-Hafız Ebu Bekr ibn el-Arabi el-Maliki - rahimehullah - bu ayetleri tefsir ederken der ki:

Dördüncü ayet: Allahu Teala’nın "Eğer yapmak istiyorsanız, işte bunlar, benim kızlarım."sözü; şehir halkı konukların yaratılışça çok güzel olmasını görünce ve işitince Lut(a.s)’u çağırarak onun konakları ile fahiş amel etmek istediler. Lut(a.s) ise onları kendi konuklarından çekindirdi ve onlardan bu skandala son vermelerini ve saygılı davranmalarını istedi. Onlar Lut(a.s)’a "Biz seni, herkese (karışmaktan) men etmedik mi?" deyince, Lut(a.s) onlara dedi: "Eğer yapmak istiyorsanız, işte bunlar, benim kızlarım."
Peygamberlere - Allah onların hepsinden razı olsun – başkalarının fahişeliğine göre kendi kızlarını feda ederek onlara fahişelik teklif etmesi caiz değildir. Hakikatte burada “kızlarım” sözü ile kast olunan “benim ümmetimin kızları”dır. Çünkü her bir peygamberin hanımları ümmetinin analarıdır ve ümmetin kızları onun kızlarıdır. Lut onlara şeriata uygun olarak evlenmenin yolunu gösterdi ve şehvetin şiddetini boğmak, şehvetin ateşini söndürmek için onları caiz olan nikâha teşvik etti. Öyle ki Allahu Teâlâ der ki: “Gerçekten siz, kadınları bırakıp, şehvetle erkeklere mi yaklaşıyorsunuz? Doğrusu siz, haddi aşan bir kavimsiniz.”. (eş-Şuara, 165-166) Doğrusunu Allah bilir!”

İbn el-Arabi "Ahkamu'l-Kuran", 3/104
Dar el-Kutub el-İlmiyye, birinci neşir

Üst Ana Sayfa Alt