Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hüzün......

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yakup ,Ben hüznümü ve kederimi sadece Allah'a şikayet ediyorum.(Yusuf86)

Muhammed s.a.v.öyle buyurur Muhakkak ki Allah hüzünlü kalbi sever.Hüzünlü olun!Çünkü hüzün kalbin anahtarıdır.Biz ;Ey Allahın Rasulu! Hüzün nasıl olunur?diye sorduk.Şöyle buyurdu;Kendinizi (kıtlık ve savaş zamanları için )açlığa alıştırın ve susuz kalmayı öğrenin.Kuran okuyun ve ağlamaya çalışın eğer içinizden ağlamak gelmiyorsa ağlamaya çalışın.Allah korkusundan bir sinek başı kadar gözyaşı döken kimseye, Allah cehennem ateşini haram kılar.

Sizden cehenneme uğramayacak hiçbir kimse yoktur.(meryem,71) ayeti nazil olunca ,Abdullah bin Revaha evine gitti ve ağlamaya başladı.Hanımı geldi oda ağladı.Sonunda bütün ev halkı ağlamaya başladı.Gözyaşları biraz kesilince ey ailem sizi ağlatan nedir diye sordu,onlarda; bilmiyoruz senin ağladığını görünce bizde ağlamaya başladık.Allahın Rasulu s.a.v. Aziz ve Celil olan Rabbimin cehenneme gireceğimi haber verdiği ve ama oradan çıkacağımı bildirmediği bir ayet nazil oldu.:(
İşte beni ağlatan budur dedi. Malik Bin Dinar ;Bir evde oturulmadığı zaman harabe olduğu gibi,bir KALPTE DE EĞER HÜZÜN YOKSA O KALP HARABE DEMEKTİR.Yahya İbnu Kesir r.a. bir adamın kuran okuyuşunu ve duasını işitti.Dinlemeye çalıştı sonra
şöyle diyerek yürüdü: KIYAMET GÜNÜNDEN ÖNCE KENDİLERİNE AĞLAYANLARA NE MUTLU.....

Hasan Basri r.a. şöyle rivayet etti:Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu : dünya müminin zindanı,kafirinse cennetidir.Hasan Basri r.a şöyle dedi Vallahi mümin dünyada ancak mahzun olarak sabahlar.Nasıl mahzun olmasın ki Aziz ve Celil olan Allah'tan cehenneme gireceği haberi gelmiş,çıkacağı haberi ise gelmemiştir.Vallahi hastalıklar ,sıkıntılar,hoşlanmadığı şeylerle karşılaşacak ,kendisine zulmedilecek,kimseden yardım göremeyecek.Bundan dolayı Allah'tan sevap umacak Dünyadan ayrılıncaya kadar da daima mahzun ve korkar olacaktır.Ancak ordan ayrıldığı zaman rahata ve ikrama kavuşacaktır.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Amin Amin Amin Üstad, Allah Subhanehu ve Teala gereği gibi hüznü taşımayı nasip etsin bizlere

Üst Ana Sayfa Alt