Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İmam Şafii ile Bir Adam Arasında Geçen Bu Anının Kaynağı Var mı?

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum

İnternette şöyle bir yazı gördüm

Biri, İmam Şafii'ye dedi ki Zorluk ve sıkıntı anında etrafımızda hiç bir insan kalmıyor İmam Şafii dedi ki: Eğer insanlar zorluk anında senden kopuyorlarsa, Bil ki; senin işini Allah Azze ve Celle üstlenmek istiyor. Ve unutma ki Vekil olarak Allah yeter..

Fakat kaynak aradığımda böyle bir yazı bulamadım. Bilen var mı?
Bahsettiğim şey böyle bir olayın yazılıp yazılmadığı yoksa HasbunAllahu ve ni'mel vekil ayetini/zikrini biliyorum.
IMG_20240110_173130.jpg

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Fotoğrafta İmam Şafî (rahimehullah)'a ait olduğu ileri sürülen (... Eğer insanlar zorluk anında senden kopuyorlarsa, Bil ki; senin işini Allah üstlenmek istiyor) söz bulunamamıştır.
Fakat 1998'de vefat eden Mısır'lı âlim Muhammed Mutevelli eş Şâravî'ye ait bu sözün mâna olarak içeriğine en uygun olarak aşağıdaki sözü bulunmaktadır:

إذا رأيت الناس يتخلون عنك في وقت الشدة ، فاعلم ان الله يريد أن يتولى امرك
"İhtiyaç anında seni terk eden insanları görürsen bil ki Allah seninle ilgilenmek istiyor"
1704914512613.png
1704914552246.png

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Üst Ana Sayfa Alt