Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İrin Hadisi Sahih midir?

Mert Gezici Çevrimdışı

Mert Gezici

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselemu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh
Bu hadis sahih midir?

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 473
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
Bir adam, kızını Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e getirerek şöyle dedi: −Kuşkusuz ki benim bu kızım evlenmek istemiyor! dedi.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kıza hitaben şöyle buyurdu: −“Babana itaat et!
Kız da, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e şöyle dedi: −Seni hak olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki, bana kocanın karısı üzerindeki haklarının ne olduğunu bildirmediğin sürece evlenmem!
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Kocanın karısı üzerindeki hakkı şudur, eğer kocasında kanayan bir yara olsa onu yalasa veya burnundan kan yahut irin aksa yine de kocasının hakkını yerine getirmiş sayılmaz!
Kız şöyle dedi: −Seni hak olarak gönderen Allah’a emin ederim ki, ebdiyyen evlenmeyeceğim!
Bunun üzerine Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
−“İzni olmadıkça onu evlendirmeyin!

(Bezzar, 2/171 No: 1465; İbni Hibban, 1289; İbni Ebi Şeybe, 4/303; Nuraddin el Heysemi, Mucemu’z-Zevaid, 4/307; Tergib ve Terhib, 4/217)

Zayıf hadis !

Muhaddis Ebû Hâtim Muhammed b. İdrîs b. Munzir er-Râzî
ve
Şemsuddîn Muhammed b. Ahmed b. Osmân ez - Zehebî, bu rivâyetin munker / zayıf olduğunu söylemişlerdir.
(Zehebî, Telhis; Ebu Hâtim, Mustedrak, 2/187)

Üst Ana Sayfa Alt