Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslami Bilgi Yarışması: Bir Soru Bir Cevap

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Hadis usulü dersi işlerken aklımda kalmış olabilir. Çünkü imam Hammad üzerine böyle bir konu konuşmuştuk. Allahualem

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Hasan el- Benna'nın babası değil mi?

Adını yazmayı unuttum..

Ahmed Abdurrahman el-Benna.. Ben öyle hatırlıyorum yanlış da olabilir ama..

Doğrudur. Diğer bir ismi ile Abdurrahman es-Saati. Geçimini sağladığı mesleği saat ustalığı ve satıcısı olduğu için bu isimlede anılmıştır. Ayrıca sadece şerh yazmamış tasnifde yapmıştır(konularına ayırmıştır).

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Doğrudur. Diğer bir ismi ile Abdurrahman es-Saati. Geçimini sağladığı mesleği saat ustalığı ve satıcısı olduğu için bu isimlede anılmıştır. Ayrıca sadece şerh yazmamış tasnifde yapmıştır(konularına ayırmıştır).

Hayatı ile biraz bilgim vardı benimde emin olmadığım için yazmadım artık..

Yeni soru inşaAllah.)

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Ebu Hanife abinin isminden yola çıkarak.
İmamı azam Ebu Hanife'nin hocalarından zayıf hadis kaynaklarının fıkıh meselelerinde delil olamayacağını ilk ifade eden alim ?
Ve Ebu Hanife'nin etkilediği iki imam ?
:)

Hammâd bin Süleyman.

Bu cevabin kaynagi ne akhi ?

Bu konu ile ilgili bir kaç ilim ehline soru sordum, cevap alınca paylaşacağım inşaallah.

Hepimizinde tanıdığı ilim ehli insanların başında gelen bir hocamızdan cevap aldım. Verdiği cevap:

"Başta Buhari ve Muslim zayıf hadisler ile ameli eleştirir. Zayıf hadisi ilk reddenin Hammâd olduğu sabit değildir."

Devamında biraz Hammâd'dan bahsetti. Kendisinin ismini cevapla beraber vermem konusunda izin istedim, vermedi. Nedeni ise mesnedini zikretmediği bir sözünün paylaşılmasını istemedi ve bu konuda emin olmadığını dile getirdi.

Sena Al-Farisi bu sorunun cevabını kaynağı ile biliyor musunuz?

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Üstteki soruyu biliyorum ama yazmayayim.

Ekstra bir matematik yazayim.

3 ü 5 kurustan 20 yumurta kac lira eder : )

bulana özel hediyem var : )

Üstteki soruyu lütfen atlamayalim.
Abi sanırım virgüllü bişeyler çıkıyor.
Matematik felaket olduğu için tam emin değilim. 30 virgül bilmem kaç kuruş.

Üst Ana Sayfa Alt