Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslam'ın Müziğe Bakışı Nasıldır?

acizkul46 Çevrimdışı

acizkul46

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum

Öncelikle bu konuda şahsi fikrimi beyan etmek istiyorum, bu kanaatimin doğruluğu veya yanlışlığını belirtirseniz sevinirim.

Bence müziğin hangi çalgılarla yapıldığının bir önemi yoktur bikaçı hariç, Efendimiz'in belirttiği zurna davul vs. yanlışım varsa düzeltin İnşallah. Çünkü Mevlana Hz.leri de ney çalgısından etkilenmiştir ondan yararlanmıştır peygamberimiz de def vurulmasında bir sıkıntı görmemiştir, elbette zurna davul gibi aletlerin yasaklanmasında bir hikmet vardır günümüz çalgılarının hangisinin dinlenilip dinlenilmemesi gerektiği hükmünü çıkarabilecek birisi var ise bunları söylesinde bizde bilelim.

Bana göre sözler önemlidir, dünya hevesi ve dünyalık işleri özendirici her müzik sözünü dinlemek veya daha mahrem konular hakkındaki sözleri dinlemek sakıncalıdır haramdır. Ancak ilahi tarzı insanın zikir yapmasına teşvik eden insanın ruhunu tabiri caizse uçuran ilahileri dinlemek bana göre caizdir yanlışım varsa düzeltin İnşallah. Hatta her insan ilahi dinlesin isterim yararlı olduğu kanısındayım. Çokta severek dinlerim. :)

Bu konuda sizin de görüşlerinizi almak istedim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
acizkul46 Çevrimdışı

acizkul46

Üye
İslam-TR Üyesi
Üst Ana Sayfa Alt