Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Istihbarat Uzmanından Cia Ve Mossad’a Uyarı: “işid’i Bırakın; Nusret Cephesi’ne Odaklanın!”

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
IŞİD’i bırakın Nusret Cephesi’ne odaklanın!

Amerika’da ”İstihbaratın babası” olarak nitelendirilern Ulusal İstihbarat direktörü James Clapper’ın Nusret Cephesi ile alakalı olarak CIA ve MOSSAD’a yollamış olduğu tavsiye mektubu ve içeriği dikkatimi çekti. Bu adam yılların vermiş olduğu istihbarat tecrübesi neticesinde önemli hususlara dikkat çekmiş.

Merak edenler için yazının aslı ingilizce metin olarak ekteki linkte mevcut (1). Lakin İngilizce bilmeyen kardeşlerimiz için bu yazıyı tercüme ederek ilginize sundum.

Ulusal İstihbarat direktörü James Clapper Nusret Cephesi ile alakalı yazısında şu hususlara dikkat çekiyor:

Eskiden Irak El Kaidesi olarak bilinen IŞİD son günlerde dünya medyasında adından çokça söz ettirse de ben Nusret Cephesi hakkında daha endişeliyim. IŞİD’in kendisine muhalif diğer gruplar ile girmiş olduğu savaşların aksine, Nusret Cephesi merkezi, akıllı strateji izleyen sadık bir oluşum. Ayrıca bu örgütün Suriye dışında faaliyetlerini de tespit ettik. Batıya, özellikle de ABD’ye karşı bir hareketlilik halindeler. Bu örgüt hızla büyümektedir. Ve Suriye’de El Kaide’nin ortağıdır.

IŞİD ‘e olan destek azaldı, Nusra’ya ise artıyor….

IŞİD son günlerde dünya medyasını doldurdu, ancak ben geçen günlerde muhalifler ile girdiği savaşlardaki başarısızlıklarında görüleceği üzere yanlış ve aşırı şiddet yanlısı siyasetinin kendi sonunu getireceğine inanıyorum.

Bana göre Batı, tamamen Nusret Cephesi’ne odaklanmalıdır. Onlar adeta ”Kuzu postuna bürünmüş bir Kurt edasındadır.”

Ebu Muhammed El Colani liderliğindeki Nusret Cephesi oldukça zeki bir siyaset izlemekte , diğer gruplar ile ortak hareket etmesine rağmen El Kaide’ye ve Lideri Eymen Ez Zevahiri’ye sadakatle itaat etmektedir. Uzun vadede ise bütün bu grupların arasından sıyrılarak Suriye’de bir Şeriat devletini bu örgütün kuracağına inanıyorum.

Eymen Ez Zevahiri’nin Suriye’deki bütün etkisini Nusret Cephesi ile sağlamaktadır…

Clapper, El-Kaide bağlantılı Nusret Cephesi’nin eğitim kampları oluşturarak, militanlarını “kendi ülkelerine geri gönderip daha fazla terörist saldırı gerçekleştirmek üzere eğittiğini” anlattı. ABD istihbaratının patronu konumundaki Clapper, Suriye’de Beşşar Esed’e karşı savaşan binlerce savaşçıdan 26 bininin aşırılık yanlısı olduğunu, bunlardan 7 bininin Avrupa ve Ortadoğu bölgesi ülkelerinin de aralarında bulunduğu 50 farklı devletten gelen yabancı güçlerden oluştuğunu kaydetti.

Öte yandan AP, isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde bir avuç Amerikan ve yüzlerce Avrupalı savaşçının ülkelerine çoktan geri döndüğünü ileri sürdü.

Ayrıca James Clapper Nusret cephesinin etki alanının ve yeteneklerinin tahmin edilenden daha güçlü olduğunu Lübnan örneği ile delillendirdi. Nusret Cephesinin Suriye’de eğiterek Lübnan’a geri gönderdiği uzman savaşçılarla Lübnan Hizbullah’ına istediği an etkili saldırılar gerçekleştirebileceğine dikkat çekti. Nusret Cephesinin Lübnanda bulunan hücrelerinin aynılarının batıda ve ABD’de olduğuna dikkat çekti.

James Clapper tespitlerine şu cümle ile nokta koyuyor;

”Ben batılı istihbarat birimlerinin tamamen El Kaide bağlantılı Nusret Cephesine odaklanmasını tavsiye ediyorum.Onlar El Kaide’nin ve Eymen Ez Zevahiri’nin Orta doğudaki en önemli kolu ve parçasıdır. El Kaide şayet dünyada büyük ve etkili bir Küresel güç haline dönüşmeyi hedefliyorsa Nusret Cephesi bu hedefin en önemli aracıdır.”

Yazarın görüşleri ;

İstihbarat uzmanı James Clapper’ın tesbitlerine katılmamak mümkün değil. Somali ve Afganistan örneklerinde görüleceği üzere Nusret Cephesi tıpkı Afrika Somali’deki eş Şebab hareketi ve Afganistan’daki Taliban İslami Emirliği gibi halka iniyor ve onları önemsiyor.

Halkın ihtiyaçlarına çözümler üretiyor , dini ve kültürel eğitimlerine önem veriyor. Bu cemaatlerin, tabanı olan halk nazarındaki sevgisi ve aldıkları destek oldukça yüksek düzeyde. Bu yüzden bu cemaatler uzun süren savaşlara ve ağır ambargolara rağmen halk desteğini kaybetmiyor. Ve mücadeyi istikrarlı bir şekilde sürdürebiliyor.

Geçen günlerde Nusret Cephesi, fethettiği Neva’da bölge halkı tarafından güller ile karşıladı.

Nusret Cephesi’nin adil ve nizami bir şekilde hüküm veren Şeri Mahkemeleri Suriye halkı nazarında büyük hürmet ve saygı görmektedir. Suriye halkı bu Şeri mahkemeleri şu şekilde tanımlamaktadır.

“Eğer işinizin halledilmesini istiyorsanız El Nusra’ya gitmelisiniz. İşleri, adilce ve hızla yoluna koyuyorlar.”

Öte yandan IŞİD, Suriye ve Irak’ta halka inemiyor. Ayrıca örgüt mensuplarının halkı tekfir etmesi ve yapılan kötü muameleler IŞİD’in Suriye’deki bazı bölgelerden bizzat halk tarafından çıkarılmasına neden oldu. IŞİD’in Sünnet’e hiç de uymayan davet ve halkı sorgulama metotları kendilerine muhalif olan aşiret ve halkları tekfir etmesi bölge halkları tarafından yoğun tepkiyle karşılanıyor. IŞİD diğer Cihadi cemaatlerin aksine fethettiği bölgelerde silahın gücü ile tutunabiliyor. Bu da IŞİD’in bu bölgelerde istikrarlı bir şekilde tutunamamasına neden oluyor.

(1) James Clapper tarafından CIA ve MOSSAD’a gönderilen Tavsiye Mektubunun aslı: http://selectedwisdom.com/?p=1207

Muhammed İSRA

ÜMMET-İ İSLAM

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Ana Sayfa Alt