Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kadınların giyimi ve kurana karşı davranışları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
^^muvahhıd şehidan^^ Çevrimdışı

^^muvahhıd şehidan^^

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullahı ve berakatu
Kardeşlerim bana bu konuda deliller hadis ayet ve ehli sünnet alimlerimizin söylediklerinden verirseniz memnun olurum

soru1:kadın kadınlarla aynı toplulukta (müslüman topluluk gayri müslim değil) giyinmeleri nasıl olmalı dar kısa veya pantolon vs giyimleri nasıl olmalı.Giyinebilirlermi?

2. Kuran okurken veya dinlerken kılık kıyafet nasıl olmalı ve kurana karşı saygımız dış görünüş veya saygıda aşırıya giderekmi olmalı.mesela sadece dinlerken kılık kıyafete ,oturup kalkma ayak uzatma bunlaramı dikkat edilir .veya ne Kuranın ne anlattığını bizlere neler emrettiğini anlayıp düşünüp uygulamamız yeterlimi?

3.Pantolon giyinmenin hükmü(dış kıyafet olarak değil sadece hanımlar arasında veya dış kıyafetin altında.
Hanımlar arasında çok konuşulan bir konu özellikle dışardan gelen sesleri susturmak için sizdenyardım bekliyorum .
Şimdiden teşekkür ederim

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
kardeş samimiyetin için bişey demiyorum ama tesettür bölümü var gir bak bi konulara. bi ton konu var döndürüp döndürüp aynı şeylere bakıyoruz. sen bilmiyorsun belki ama ...
tesettür bölümünü kullanırsan sevinirim. yeni konuya ihtiyaç yok

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
güzel bir konu olmuş..kurandan ve sünnetten delillerle gelsin kardeşler inşeAllah ...tam olarak elimde yeterli delilim olmadığı için şimdi susma hakkımı kullanıyorum...:)

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
burada ortunmenin sartlari gerekleri ile ilgili bilgileri bulacaksiniz gozukmesi haram olan yerlerin hem erkekler hemde bayanlar icin ayni sartlari gerektirdigini sakin unutmayin ....yani gozukmemesi gereken yerleri bu kizmdir bu oglumdur deyip rahat davranamazsiniz.ayni CINS dahi olsaniz...
KUR'AN okuma ile ilgili sartlarda en dikkat edilmesi gereken sey siyelimki secde ayetlerine geldiniz onu dusunerek secde etmeye musaiit durumda olmaniz uygun olanidir abdestli,ve kiyafetli onun disinda okurken ayak uzatma,yatma gibi hareketler tamamenn turk geleneginin urunleridir.EN ONEMLI SEY KUR'AN HUKUMLERINE HARFI HARFINE UYMAKTIR.....UYGULAMAKTIR...

https://www.islam-tr.org/sahih-ilmihal/94-9-bolum-giyinme.html

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullahı ve berakatu
Kardeşlerim bana bu konuda deliller hadis ayet ve ehli sünnet alimlerimizin söylediklerinden verirseniz memnun olurum

soru1:kadın kadınlarla aynı toplulukta (müslüman topluluk gayri müslim değil) giyinmeleri nasıl olmalı dar kısa veya pantolon vs giyimleri nasıl olmalı.Giyinebilirlermi?

2. Kuran okurken veya dinlerken kılık kıyafet nasıl olmalı ve kurana karşı saygımız dış görünüş veya saygıda aşırıya giderekmi olmalı.mesela sadece dinlerken kılık kıyafete ,oturup kalkma ayak uzatma bunlaramı dikkat edilir .veya ne Kuranın ne anlattığını bizlere neler emrettiğini anlayıp düşünüp uygulamamız yeterlimi?

3.Pantolon giyinmenin hükmü(dış kıyafet olarak değil sadece hanımlar arasında veya dış kıyafetin altında.
Hanımlar arasında çok konuşulan bir konu özellikle dışardan gelen sesleri susturmak için sizdenyardım bekliyorum .
Şimdiden teşekkür ederim

بسم الله الرحمن الرحيم

1- Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Erkek erkeğin, kadın da kadının avretine bakamaz" buyurmuştur. (Muslim 338)
Kadının kadınlar arasında oturduğunda veya hareket ettiğinde dizlerinden yukarısını ortaya çıkaracak şekilde kısa veya dar giyinmesi avretin açılması ve kafir kadınlara benzemeye çalışma olduğundan haramdır. Pantolona gelince, kadının pantolon giymesi halinde hem erkeklere ve hem kafir kadınlarına benzeme sözkonusudur. tesettürü sağlamaması bir tarafa, bu lanet edilmiş bir giyinme şeklidir. kadın bunu ister dış örtüsü altından giysin, ister kadınlar ve mahremleri arasında giysin, fark etmez, lanete müstahak olur. evde yalnız başına iken dahi pantolon giymemelidir. tıpkı bunun gibi, kadın yine lanetlenmiş bir kılık olan peruğu da ne yalnızken, ne kadınlar arasında veya mahremleri yanında, ne de yabancılara karşı giyemez. giyerse lanete müstahak olur.

2- Aişe radıyallahu anha diyor ki "Ben hayızlı olduğum halde Allah rasulü kucağıma yatarak Kur'an okurdu" Kur'an okunurken şu ve şunları yapmalıdır denilenlerin çoğu selefin hiç bilmediği şeylerdir. bunlar her nekadar Kur'ana saygı anlayışıyla ortaya sürülmüş düşünceler ise de, delili bulunmayan saygı anlayışlarıyla başkaları zorunlu tutulamazlar. Allah en iyi bilendir.

3- bu sorunun cevabı inşaallah birinci maddede verilmiş oldu.

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
بسم الله الرحمن الرحيم

1- Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Erkek erkeğin, kadın da kadının avretine bakamaz" buyurmuştur. (Muslim 338)
Kadının kadınlar arasında oturduğunda veya hareket ettiğinde dizlerinden yukarısını ortaya çıkaracak şekilde kısa veya dar giyinmesi avretin açılması ve kafir kadınlara benzemeye çalışma olduğundan haramdır. Pantolona gelince, kadının pantolon giymesi halinde hem erkeklere ve hem kafir kadınlarına benzeme sözkonusudur. tesettürü sağlamaması bir tarafa, bu lanet edilmiş bir giyinme şeklidir. kadın bunu ister dış örtüsü altından giysin, ister kadınlar ve mahremleri arasında giysin, fark etmez, lanete müstahak olur. evde yalnız başına iken dahi pantolon giymemelidir. tıpkı bunun gibi, kadın yine lanetlenmiş bir kılık olan peruğu da ne yalnızken, ne kadınlar arasında veya mahremleri yanında, ne de yabancılara karşı giyemez. giyerse lanete müstahak olur.

2- Aişe radıyallahu anha diyor ki "Ben hayızlı olduğum halde Allah rasulü kucağıma yatarak Kur'an okurdu" Kur'an okunurken şu ve şunları yapmalıdır denilenlerin çoğu selefin hiç bilmediği şeylerdir. bunlar her nekadar Kur'ana saygı anlayışıyla ortaya sürülmüş düşünceler ise de, delili bulunmayan saygı anlayışlarıyla başkaları zorunlu tutulamazlar. Allah en iyi bilendir.

3- bu sorunun cevabı inşaallah birinci maddede verilmiş oldu.

Allah razı olsun kardeşim ..

^^muvahhıd şehidan^^ Çevrimdışı

^^muvahhıd şehidan^^

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
بسم الله الرحمن الرحيم

SIZE]
Allah razı olsun kardeşim
Birde şu şekilde sorayım Peygamberimiz ne giyerdi ? Benim bildiğim ayaklarına kadar sarkan elbise giymesi o zaman kadınlarda aynı kıyafeti giyiniyorlardı.Pantalon sonradan çıkan yani bidat bir kıyafettir o zaman erkekler için ne oluyor?Pantalon bir erkek kıyafetimidir? Sonuncu olarak pantolonu erkeğe benzemek için değilde fitneye sebep olmamak için mesela dış kıyafetin altında giyildiği zaman düşsende birşey olmaz Allah'ın izniyle hamd edip ayağa kalkarsın işte özellikle bu ince datayları istiyorum .Ameller niyetler iledir.Allah herşeyin en iyisini bilendir.

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konu tartisilmisti:

!sLaM4eVeR:
Kadınlar rüzgarlarda bacakları görünmesin(hissedilmesin) diye alttan pantolon giyiyor şimdi kadın sanki sokağa tek pantolon giyiyor gibi lanse edip haklı çıkmaya çalışıyorsun ve pantolon din adına uydurulmuş bir ibadet vs değildir dolayısıyla bidat kavramında değerlendimende yanlış.

IbnIbraheem:
Abu_Ibrahim adli üyenin "haram" hükmünün dogru oldugunu farzedelim ve konuya birde surdan bakalim. Vücüd hatlarinin belli olmasida "haram". Erkege benzemekte "haram". Karsimizda iki haram var öyleyse. Hangisinin toplum icin daha kötü ve fitne ortami yaracatak tarzda olduguna bakarsak o zaman bunun elbette vücud hatlarinin belli olmasinda oldugunu görürüz. Öyleyse o zaman maslahat kavramini gelisigüzel kullanan kisiler bu konudada daha az zararli olanini neden tercih etmiyor?

O zaman maslahat geregi ve fitnenin önlenmesi amaciyla carsafin altindan genis pantolon giymenin ne sakincasi olabilir Abu_Ibrahim?

Tevhidi konularda gelisigüzel maslahati cesurca kullanip bu konularda bunu gözönünde bulundurmamaniz dogrusu acaib bir tutum.

A Çevrimdışı

Al Muwahhida

Üye
İslam-TR Üyesi
Subhan'ALLAH neden bu konu sürekli ıstılıp ısıtılıp yeniden öne cıkarılıyor anlam veremiyorum..

Kardesim Derdiniz Düştüğünüzde Yada Hasbelkader Bir kazaya Uğradığınızda Ziynetinizin Görünmesinden Endişe etmek ise;

Bacaklarınızı Saracak Örtecek Bir Çok şey var Alhamdulillah, Ayak Bileklerine kadar uzanan İç Giysiler Mevcuttur..Bunların İsimlerini vermeme gerek yok zannediyorum siz elbette daha iyi bilirsiniz nelerden bahsettiğimi.. Onları Giyin, ki Giymek durumundasınız zaten.. Ardındandan Normal Kıfayetinizi we Dış Kıyafetinizi Giyip Çıkarsınız.. Bunları Giydikten Sonra Ne gereği var Pantolan Giyeceğim Israrının!

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
şimdi...muvahhide kardeşimle ben de aynı fikirdeyim ve hala bu konuda ısrarcıyım ..aynı konu geçen ay başka birisi tarafından açılmıştı ve ben bi kardeşim tarafından çirkince hakaretlere maruz kalmıştım...haramdır demiyorum ..ama tercih edilmesi gereken bu değildir diye düşünüyorum ...yani bir kadın arkadaş ortamında da çarşafın altındanda giymemeli ...bence giyinmek taviz vermek anlamına geliyor...selametle...

V Çevrimdışı

vahdetselam

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ben etek giyemiyorum ve giyince de kendimi berbat hissediyorum ne olacak ben günahkar mıyım? geniş kesim pantolonlar var paçalar da bol.bunlarda bi sakınca görmüyorum ben zaten mantolorumuz örtüyor.. hem dış örtülerimiz olmadan çıkmıyoruz ki. bu konuda neden ısrar ediliyor pantolon haram diye. hem pantolon yeter ki erkek giyimini andırmasın ve çok dar olmasın .önemli olan bu

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
fetva vermesen keşke. şu an kaç kadını cehenneme itiyosun farkında mısın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt