Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kadir Mısıroğlu ,atatürk,bediüzzaman

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
acaba doğru mu anladım? said nursi tam m. kemali öldürcekken ona yüksek mertebeli biri görundü (kutbu azam, kimi nurcular kutbu azamın mehdi olduğunu felan söyler). "öldürme onu" dedi. öylemi dogru anladım dimi?

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu bediüzzaman, ali bin ebi talib'in (ra) kendi risalelerine gaybdan isim verdiğini de zırvalayan biri. gercekten bunları söylediyse yeni lakabı bediüzzaman değil "belâmüzzaman" olmalı

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
acaba doğru mu anladım? said nursi tam m. kemali öldürcekken ona yüksek mertebeli biri görundü (kutbu azam, kimi nurcular kutbu azamın mehdi olduğunu felan söyler). "öldürme onu" dedi. öylemi dogru anladım dimi?

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Kadir Mısıroğlu alim bir kişi ama din konusunda değil. Akaid yönü zayıf maalesef, itikat ve muamelatı da taklid'den ibaret gibi görünüyor. Zamanında bende kendisinden çok yararlandım. Dua edelim İnşeallah.
Andolsun biz (bilmediklerinizi size) açık seçik bildiren âyetler indirdik. Allah, dilediğini doğru yola iletir. (Nûr Suresi 46)

Videoda Geçen Konu hakkında;

O sapık mutasavvıflara da cin ve şeytan kılığında bazı ruhlar gelir ve onlarla konuşur. Onlar da bu ruhları melek zannederler. Tıpkı yıldızlara ve putlara tapan kimselerle konuşan ruhlar gibi...

Bunlardan İslam tarihinde ilk defa ortaya çıkan kişi, el-Muhtar İbn Ebi Ubeyd'dir. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Müslim'in rivayet ettiği sahih bir hadiste, onun geleceğini şöyle haber vermiştir:

"Yakında Sakif'in içinden bir tane çok yalancı, bir tane de çok canlar alan bir adam çıkacak." Müslim, Fezailu's-Sahabe (2545)

Çok yalancı el-Muhtar İbn Ebu Ubeyd'dir, çok canlar alan ise Haccac İbn Yusuf'tur. İbn Ömer'e ve İbn Abbas'a denildi ki: "Ne dersiniz, Muhtar kendisine bir şeyler indiğini iddia ediyor?" Dediler ki: "Doğru söylemiş, Allah Teâlâ şöyle demedi mi: "Şeytanların kime indiğini size haber vereyim mi? Onlar günahkâr iftiracıların hepsine iner." (Şuara, 221-222)

Başka bir rivayette şöyledir: İbn Abbas'a denildi ki: "Ne dersin, Muhtar kendisine vahyedildiğini iddia ediyor?" İbn Abbas dedi ki: "Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: "...Şeytanlar, dostlarına, sizinle mücadele etmeleri için telkinde bulunurlar..." (Enam, 121)

el-Furkân Beyne Evliyâi'r-Rahmân ve Evliyâi'ş-Şeytân - Şeyhulislâm İbn Teymiyye

C Çevrimdışı

cnkr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Medeni Kanun, Ceza Kanunu, şu kanun bu kanun adına ne derseniz işte... Türkiye ve benzeri muz cumhuriyetlerinde amaç sadece devleti ve işgalcinin düzenini korumak, yoksa vatandaş, hristiyan, yahudi, budist, ateist, müslüman, kadın, erkek, çocuk olmuş fark etmiyor. 2. Viyana'dan beri biz kaçıyoruz Batı kovalıyor. 1923 gibi dedelerimiz ya Batılı olacaktı ya şehit, bizim dedelerimiz(sizinkiler de dahil) Batılı gibi olmayı tercih etti. Bu arada Devlet dediğiniz de sömürge valisi ve saz arkadaşları oluyor, bu 100 yıl önce de böyleydi 10 yıl önce de...

1850'den sonra yönetim/iktidar/güç gerçekten Müslümanlara mı aitti?

1930 gibi Müslümanlar Atatürk zorlamasıyla mı her şeyden vazgeçti yoksa zaten vazgeçmeye niyetleri vardı da Atatürk bu işin adı mı oldu?

Ortalama İslam algısı, benim dedem hafız, N.Hatipoğlun'u çok güzel konuşuyor, Teravih namazını farz, esnaf görsün diye Cuma'dan Cumaya camiye gitmek olan bir topluluk mu İslami Yönetim talebinde bulunacak?

Benim çevremin çoğunu AKPli Kürtler oluşturuyor, yakınlarımızda eylem yürüyüş oldu mu bu Komünistler, Solcular hep anarşistler diye cümleye başlayanlar iş namaza geldi mi inşallah başlayacağız diyor adamın yaşı 40.

İş İsrail oldu mu her türlü atıp tutan tipler, İsrail malı kullanmadan, satmadan ne yaparım, ya düzenim bozulursa ya o ihaleyi alamazsak ya banka kredi vermezse diye içten içe kendini yiyor. Krediler havada uçuşuyor, içki su gibi akıyor, israf almış yürüyor... 1930'da Atatürk vardı müslümanlar açtı, fakirdi, zulm altında inliyordu tamam yıl 2015 şimdiki bahane ne?

Bence en uçta yaşayan camiye girip kendini uçuracak tipteki terörist olabilir dediği müslümanın bile bu devlet için tehdit sayıldığını sanmıyorum, yöneticisi de dahil halkı şu zihniyette:

LMTpsZJH-84.jpg

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned

Konuyla fazla bir alakası yok neden bunları yazma ihtiyacını duydun alayamadım.

Medeni Kanun, Ceza Kanunu, şu kanun bu kanun adına ne derseniz işte... Türkiye ve benzeri muz cumhuriyetlerinde amaç sadece devleti ve işgalcinin düzenini korumak, yoksa vatandaş, hristiyan, yahudi, budist, ateist, müslüman, kadın, erkek, çocuk olmuş fark etmiyor. 2. Viyana'dan beri biz kaçıyoruz Batı kovalıyor. 1923 gibi dedelerimiz ya Batılı olacaktı ya şehit, bizim dedelerimiz(sizinkiler de dahil) Batılı gibi olmayı tercih etti. Bu arada Devlet dediğiniz de sömürge valisi ve saz arkadaşları oluyor, bu 100 yıl önce de böyleydi 10 yıl önce de...

Bizim -Müslümanların- sırf I. Dünya Savaşında kaybımız 2.600.000 kayıbımız var. Bilinen Şehid sayısı 1.300.000, mechul asker sayısı 1.300.000. Sen dedelerimize iftira atamazsın onlar İslam için, Tevhid için, İman için savaşmış kahraman Mücahidlerdir. Onlar senin yapmadığını/yapamadığını yaptılar ve bu yolda verebilecekleri her şeylerini en önemliside canlarını verdiler. Tavsiyemdir; bir daha sağdan, soldan, alttan, üstten alıntı mesajlarla; yanlış bilgilerle kirletme konuları. Yaşayanın hakkına girdin mi helallik dilersin, ya ölünün? Allahtan Kork.

Bu sözü nereden copy yaptın? Baktım bulamadım da? Yukarıda resimde geçen söz Ayet midir? Hadis midir? acaba?!

C Çevrimdışı

cnkr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Okuduğunu anlamakta zorlanıyorsun sanırım, ben kalanlardan bahsediyorum. Sen düşünebiliyor musun bir insanın gücü bir milletin dinini, geleneğini değiştirmeye yetsin, her hareketi susturabilsin? İsimler bu işin bahane kısmıydı, millet vazgeçti Atatürk gösterilen sebebiydi kısaca bahane g.te benzer herkeste bulunur. Sağdan soldan duymuyorum üniversitede 5 yıl geçirdim son 2 yılda bu konu dikkatimi çekti, diploma falan verdiler onu da ekleyeyim mi?

Geçmişiyle övüne övüne ayakta uyuyan enayiler gibi öyle yaptılar böyle yaptılar demenin sana faydası ne? Batılı kanunlarla yönetiliyorsun, Batılı düzene entegresin ki saatinden, ölçüsüne, takviminden kıyafetine gelmiş öyle kahramandı böyle kahramandı diyorsun. Yahudi komutanın emriyle keriz gibi mitralyözün önüne atlamak mı kahramanlık? Yahudi komutanlar TSK nın başında darbecilik oynayıp zavallı Kürtleri katlederken suçlular da Çanakkale'de müslümanları harcayanlar ne?

Açsana Cumhuriyet döneminde din değiştiren köylerin listesini bir bak bakalım kimler vazgeçmiş dininden. İstiklal mahkemelerinde yargılananları kim tutukladı? Kim cellatlığını yaptı? Kim bu devrimin sahipçisi oldu? Zilan Deresinde, Dersimde, Ödemişte kim katliam yaptı? Japon askerleri mi? İtalyan mafyası mı? Meksikalı uyuşturucu satıcıları mı? Senin deden benim dedem yaptı bu işi.

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
Okuduğunu anlamakta zorlanıyorsun sanırım, ben kalanlardan bahsediyorum. Sen düşünebiliyor musun bir insanın gücü bir milletin dinini, geleneğini değiştirmeye yetsin, her hareketi susturabilsin? İsimler bu işin bahane kısmıydı, millet vazgeçti Atatürk gösterilen sebebiydi kısaca bahane g.te benzer herkeste bulunur. Sağdan soldan duymuyorum üniversitede 5 yıl geçirdim son 2 yılda bu konu dikkatimi çekti, diploma falan verdiler onu da ekleyeyim mi?

Geçmişiyle övüne övüne ayakta uyuyan enayiler gibi öyle yaptılar böyle yaptılar demenin sana faydası ne? Batılı kanunlarla yönetiliyorsun, Batılı düzene entegresin ki saatinden, ölçüsüne, takviminden kıyafetine gelmiş öyle kahramandı böyle kahramandı diyorsun. Yahudi komutanın emriyle keriz gibi mitralyözün önüne atlamak mı kahramanlık? Yahudi komutanlar TSK nın başında darbecilik oynayıp zavallı Kürtleri katlederken suçlular da Çanakkale'de müslümanları harcayanlar ne?

Açsana Cumhuriyet döneminde din değiştiren köylerin listesini bir bak bakalım kimler vazgeçmiş dininden. İstiklal mahkemelerinde yargılananları kim tutukladı? Kim cellatlığını yaptı? Kim bu devrimin sahipçisi oldu? Zilan Deresinde, Dersimde, Ödemişte kim katliam yaptı? Japon askerleri mi? İtalyan mafyası mı? Meksikalı uyuşturucu satıcıları mı? Senin deden benim dedem yaptı bu işi.

Cehalet çok kötü birşey, bunu senin sayende bir kez daha anladım ve Allah'a şükrediyorum. Allah razı olsun. Selametle.

Berkant Dinçkaya Çevrimdışı

Berkant Dinçkaya

Sanatlı bir eser, sanatkârı icab eder.
İslam-TR Üyesi

Yaşayanın hakkına girdin mi helallik dilersin, ya ölünün? Allahtan Kork.

Sizin de dediğiniz gibi: YAŞAYANIN HAKKINA GİRDİN Mİ HELALLİK DİLERSİN, YA ÖLÜNÜN ? ALLAH' tan Kork.

Peki soruyorum size; ÖLÜNÜN ARKASINDAN AĞZA BİLE ALINMAYACAK KÖTÜ SÖZLERLE KONUŞMAK BÜYÜK GÜNAH İSE, MUSTAFA KEMAL' in VEFATINDAN TAM 77 SENE GEÇTİKTEN SONRA, ONUN ARKASINDAN KONUŞULAN KÖTÜ SÖZLER, KÜFÜRLER, İFTİRALAR NE OLACAK?
ALLAH (celle celalehu) BUNUN HESABINI SORMAZ MI? ATATÜRK' e YAPILAN HAİNCE SALDIRILARIN HESABINI SORMAZ MI? MUSTAFA KEMAL de ALLAH' ın BİR KULUYDU, ONU DA ALLAH (svt) YARATTI. MUSTAFA KEMAL'e EDİLEN ONCA HAKARETİN HESABINI ALLAH (c.c) HESAP GÜNÜ SORMAYACAK MI?

PEYGAMBERİMİZ (sallallahu aleyhi ve sellem); “Ölülerinizi hayırla anın.” buyuruyor.
(Nesei, 1936)

Ayrıca Peygamber Efendimiz "HİÇ KİMSENİN ARKASINDAN, HATTA YÜZÜNE KARŞI BİLE KÖTÜ SÖZLER SARF ETMEZKEN, BİZİM NE HADDİMİZE Kİ; ŞU ANDA YAŞAMAYAN BİRİNİN BİLE ARKASINDAN KÖTÜ KONUŞMAK?"

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sizin de dediğiniz gibi: YAŞAYANIN HAKKINA GİRDİN Mİ HELALLİK DİLERSİN, YA ÖLÜNÜN ? ALLAH' tan Kork.

Peki soruyorum size; ÖLÜNÜN ARKASINDAN AĞZA BİLE ALINMAYACAK KÖTÜ SÖZLERLE KONUŞMAK BÜYÜK GÜNAH İSE, MUSTAFA KEMAL' in VEFATINDAN TAM 77 SENE GEÇTİKTEN SONRA, ONUN ARKASINDAN KONUŞULAN KÖTÜ SÖZLER, KÜFÜRLER, İFTİRALAR NE OLACAK?
ALLAH (celle celalehu) BUNUN HESABINI SORMAZ MI? ATATÜRK' e YAPILAN HAİNCE SALDIRILARIN HESABINI SORMAZ MI? MUSTAFA KEMAL de ALLAH' ın BİR KULUYDU, ONU DA ALLAH (svt) YARATTI. MUSTAFA KEMAL'e EDİLEN ONCA HAKARETİN HESABINI ALLAH (c.c) HESAP GÜNÜ SORMAYACAK MI?

PEYGAMBERİMİZ (sallallahu aleyhi ve sellem); “Ölülerinizi hayırla anın.” buyuruyor.
(Nesei, 1936)

Ayrıca Peygamber Efendimiz "HİÇ KİMSENİN ARKASINDAN, HATTA YÜZÜNE KARŞI BİLE KÖTÜ SÖZLER SARF ETMEZKEN, BİZİM NE HADDİMİZE Kİ; ŞU ANDA YAŞAMAYAN BİRİNİN BİLE ARKASINDAN KÖTÜ KONUŞMAK?"

heycan Çevrimdışı

heycan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

(Nesei, 1936)

Arkadaşım iyiliğin için lütfen önce şu belgeseli izler misin?

drhay Çevrimdışı

drhay

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

(Nesei, 1936)

Evvela yönetime acizane şunu söyleyim; kendini belli eden bazı kullanıcıların ip adreslerini yahut başka bir metod ile kullanıcıları kontrol edebilirler mi? Belki de yönetim farkındadır, bilemiyorum, Allah avc yardımcıları olsun.

Saniyen, cevap verilecek bir durum yok fakat yine de yazalım alıntı yapmışken. Ebu Leheb'in (onun iki eli kurusun, kurudu da) veya Ebu Cehil'in (helak olsun, oldu da) arkasından da lütfen konuşmayın. Firavunların da konuşulmaz, münafıklar zaten müslüman görünümlüdür, hiç konuşulmamalı. Hasılı, neticede hepsi Allah'ın avc kuludur, değil mi? Obama'nın nenesi umreden yeni geldi zaten, Netanyahu Allah'ın sb varlığına kesinkes inanır, falan yerdeki bacımın tecavüzcüsü de, kardeşimin katili de hep müslüman. Hele bunlar ölünce, hepten ayıptır, ne haddimize. Alıntı tamamen (özellikle son paragraf) muhteşem bir siyer abidesi.

Allah celle ve âlâ, cahili de cüreti de iyi bilir.

Berkant Dinçkaya Çevrimdışı

Berkant Dinçkaya

Sanatlı bir eser, sanatkârı icab eder.
İslam-TR Üyesi
Önce tatlı dille nasihat edelim demişsin. Sonra tama yorumu düzellttim demissin. Kesin bana hakaret icerikli mesaj attin. Sonra arkadas uyarinca da mesaji duzelttin. Eger oyke yaptiysanki Zaten şahit olarak ALLAH yeter. Sana hakkımı helal etmiyorum ahadun ahad

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Önce tatlı dille nasihat edelim demişsin. Sonra tama yorumu düzellttim demissin. Kesin bana hakaret icerikli mesaj attin. Sonra arkadas uyarinca da mesaji duzelttin. Eger oyke yaptiysanki Zaten şahit olarak ALLAH yeter. Sana hakkımı helal etmiyorum ahadun ahad

gerçeği öğrenmek istiyosan sana hakaret etmedim. atatürkün kafir bir müşrik olduğunu ve senin bu kafir müşriği koruduğunu söyledim. ben sana hakaret etmedim.

ama sen kendine hakaret ediyosun.

Ahlu Tawheed Çevrimdışı

Ahlu Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Atatürk'ün kâfir olduğunu görmek için dine dair yorumlarını sözlerini okumaya, belgeseller izlemeye gerek yok.

Laikliği getirmesi yeterli bir delil değil midir?

"Kim Allah'ın (şeriatı) ile hükmetmezse işte onlar kâfirlerin ta kendisidir." Maide 44
"Sana da bir şeriat verdik, ona uy, bilmeyenlerin yoluna uyma." Casiye 18

Bitti.

İsterse Resulullah sav ı methiyelerle övsün, Allah'a inansın. Şüphesiz ki bu müşriklerin inancıdır. Bu inancı onu kurtarmayacaktır.

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

(Nesei, 1936)

kardeşim bu söylenen tabirin bir müslüman için geçerlidir. Atatürke gelince bu farklı bir olaydır kendisi tağuttur insanlarımızı bilinçlendirmemiz gerekmek lazım atatürk kötülükleri yaptığı islama olan zarar haddi biçilmez
Şapka Kanunu Yasa, çeşitli Anadolu illerinde protestolara neden oldu. Yasanın kabul edildiği gün Erzurum'da protesto gösterileri oldu ve bu ilde bir ay sıkıyönetim ilan edildi. Tutuklananlardan 13 kişi idama mahkûm oldu.[4]24-25 Kasım tarihlerindeKayseri'de Şeyh Ahmet Efendi ve dört arkadaşının yönlendirmesi ile büyük bir yürüyüş yapıldı, 300 kişi tutuklandı. Şeyh Ahmet Efendi ve dört arkadaşı İstiklal Mahkemesi'nde yargılanarak idama mahkûm edildi. 25 Kasım günüSivas'ta duvarlara şapka aleyhine afiş ve bildiri asılması nedeniyle şehrin bütün muhtarları tutuklandı; suçsuzluğu anlaşılanlar beraat etti; ulemadan İmamzade Mehmet Necati Efendi ile Abdurrahman Efendi idama mahkûm edildi.Rize'de on gün kadar süren olaylar sonucu 143 kişi tutuklandı; içlerinden 8 kişi idama mahkûm edildi.Maraş'ta iseCamii-i Kebiretrafında toplanıp "Şapka İstemeyiz" diye bağıranlar tutuklandı, 5 kişi idama mahkûm oldu.İstanbul'da özellikleFatihsemtinde yaptıkları konuşmalarla halkı isyana teşvikle suçlanan çok sayıda kişi tutuklandı ve sanıklar Ankara'da yargılanıp idam edildiler.

Kiyafet devrimiErkeklerin başlıklarını düzenleyen Şapka Kanunu'nun çıkmasından sonra toplumun bir kesiminde kadın kıyafeti konusunda da bir yasa çıkması için beklenti oluşmuş ve kimi basın organları bu konuda hükûmeti teşvik edici yayın yapmışlardı. Ancak hükümet bu yönde bir karar almadı. Ne var ki birçok yerel yönetim, 1925-1934 tarihlerinde kadınların çarşaf ve peçeyi bırakıp çağdaş kıyafetler giymesi için yasak ve cezalar getirdi. ÖrneğinTireboluBelediyesi 7 Ekim 1926’da aldığı kararla ilçede peçe takılmasını yasakladı ve peçesini 48 saat içinde çıkarmayan kadınların cezalandırılacağını ilan etti;TrabzonVilayet Meclisi Aralık 1926’da aldığı bir kararla peçeyi yasakladı, peçe takmaya devam edenlerin karakola sevkedileceğini açıkladı. 1934 yılı sonunda BodrumKent Konseyi kadınların çarşaf ve peçe takmasının yasaklanmasına, yasağa uymayanların belediyece cezalandırılmasına karar Verdi. Devlet memurlarına şapka giyme zorunluluğu getiren bakanlar kurulu kararnamesinin çıktığı 2 Eylül 1925 günü çıkarılan din adamı dışındaki kişilerin cübbe ve sarık giymeleri yasaklanmıştı. Buna aykırı davranışlar, bir yıla kadar hapisle cezalandırılacaktı.[2] 1934 yılında ise din adamlarının dini kıyafetlerini sadece ibadet yerlerine giymelerine dair bir yasa çıkarıldı.[3] Hükûmetin meclise sunduğu yasa önerisinin gerekçesi şöyleydi:

Din ile devletin ayrılığını ve dini değerlerin devlet hayatı dışında sırf vicdani bir nitelikte kalıp memleketin devlet hayatında dinin hiçbir etkisi olmamasını, yani laiklik esasını devrimin ve rejimin ana ilkesi tanımış olan Cumhuriyet hükûmeti bu yolda attığı adımların doğal bir sonucu ve gereği olarak ruhanilerin dini kıyafetlerini ancak ayinler sırasında taşıyıp, ayinler dışında herhangi bir bireyin taşıyabileceği kıyafetlerde bulunması konusunu gerekli görmüştür.

Harf inkilabı
Bir milleti yapılacak en büyül kötülük, diliyle ”harf inkılabı” oynamaktır. ”Şimdi Bilimsel Akılcıl (Analiz) Yapalım…!Harf devrimi gerekli miydi?

1928`deki Harf inkılabının, “Dünyayla bütünleşmek” için yapıldığını sanıyor bazısı. Yani biz eski alfabeyi terk edip, Latin harflerini alınca, dünyayla bütünleşmişiz. Emin misiniz? Latin alfabesiyle yazınca, nasıl oluyor da dünya ile bütünleşiyorsun kardeş? Bu iddia bir hayaldir. Bir illüzyondur. Kendini kandırmadır. Uydurmacadır. Örneklere geçelim:

* Japon alfabesini Batılılar bilmez. Ama Japonya, 1905`ten beri önemli bir dünya aktörüdür.

* Çin`in alfabe yüzünden geri kalmadığı ortaya çıktı: En büyük ekonomi oluyorlar
* Onları yine Batılıların bilmediği alfabeleriyle Hindistan takip ediyor.

* Yunanistan, Grek alfabesiyle, Avrupa Birliği`ne girdi. Son kriz öncesinde kişi başı ortalama gelir 30 bin dolardan fazlaydı. Türkiye ise 10 bin dolara ancak ulaştı.

* Rusya`da Kiril alfabesi kullanılıyor. Batılılar, yani Avrupalılar ve ABD`liler bu alfabeyi bilmez. Sovyetler Birliği olarak Soğuk Savaş döneminde dünyanın ikinci büyük gücüydü. Sonra yıkıldı. Şimdi toparlanıyor.

Japonya, Çin, Hindistan, Rusya, Yunanistan… Bu ülkelerin hepsi küresel ekonominin küçüklü büyüklü üyeleri… Yani dünyayla bütünleşme konusunda temel bir sorunları yok…

Ancak çarpıcı bir ortak noktaları var: Hiçbirinin alfabesi ötekine benzemediği gibi, Latin alfabesi de değil!
Buradan çıkan sonuç şudur: Ekonomik gelişme ve kültürel zenginliğin, alfabeyle bir alakası bulunmuyor.

Latin alfabesine geçmek, Türkiye`de kayda değer bir gelişmeye yol açmamıştır.

Arap alfabesinde yapılacak bazı sadeleştirmelerle, okuma yazmayı halka kolayca öğretebilirdik.

“Dünyanın dilleri içinde kelime haznesinin zenginliği bakımından İngilizce’ye yaklaşmış tek dil Osmanlıcadır.”

Oxford Üniversitesi emekli profesörü Geoffrey Lewis,
Dilde Osmanlı Mirası / İmparatorluk Mirası, s.316

H. Ritter şöyle diyor: “Lâtin yazısından beş defa kısa ve harikulâde müsait olan Arap yazısı okuma yazmayı kolaylaştırdığı için İslâm âlimleri sayısız eser vermiştir (Classicisme et Declin culturel dans l’histoire de Islâm, Paris 1957, s. 178-179)

Dünyanın en zengin 2 dili Arapça ve İngilizcedir. 2 dilde, hiç bir kelimenin sonun ek getirileyemeceği için her kelime farklı isimlendirilir. Mesela bizde simit’in sonuna ek getirilince simitçi oluyor yani kökü hala aynı. Fakat Osmanlıca ve İngilizce hep kelime türetmek zorunda, bu yüzden zengin dillerdir.

Prof. Dok. Oktay Sinanoğlu da ingilizce için 1000 kelimelik tarzan dili diyor. Osmanlıca gibi muhteşem bi dili ingilizceyle kıyaslamak yanlış olur.

Türk dilini (OSMALICA) tetkik ederken konuşma lehçesinin muntazam ve mükemmel sıra düzeni, kulağa hafifçe yansıyan ölçülü sesleri, ahenk kanunu ve nihayet uzun ve kısa seslerin bir nevî musiki’yi andıran tatlı akışı karşısında hayran kalmamak mümkün değildir. İnsan bu dilin bir bilim kurulu tarafından özellikle düzenlenmiş mantıkî esaslardan doğmuş olduğuna hükmedecek hâle gelmektedir.
[Rahip Viguier, Eléments de la langue turque. İstanbul,1787]

İşte İsmet İnönü’nün ağzından, harf devriminin asıl amacı: “Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Okur-yazar oranının düşük oluşunun yegâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olduğu değildi. (ki zor da değildir. 2 ayda, 6 yaşında çocuklar çok rahat öğrenebiliyor ‘A.B’) Uzun yıllar devlet eğitim sorununa eğilmemiş, kütlesel eğitime önem vermemişti.(uzun süren harblerden dolayı ‘A.B’. ) ; vermiş olsaydı şüphesiz ki daha yüksek olurdu. Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı.(…) Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik.(…) Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı.” İnönü, Hatıralar C.II s 223

Iki ayet Atatürkün kafir olduğunu kanıdıdır

“Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir” diyen Ataturk
Quran Yusuf suresi 10. ayet’te “.....inil hukmu illâ lillâh…” Hüküm vermek ancak Allah'a aittir ”Eğer bir insan hükmün Allahtan başkasına ait olduğunu belirttiği an kafir olur Allaha şirk koşmuştur, bunun yanı sıra Allah’ın maide 40 “Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler, işte onlar kafirlerdir.” Ataturk Allahın belirttiği ile yönetmediğinden dolayı kafir olduğunun bir başka kanıdır.

Abdulbaki.... Çevrimdışı

Abdulbaki....

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Belgesel ibretlik gerçekten.
Özellikle güzellik yarışmasına gönderilen kadın hakkın da söylenen sözler akleden bir insan için atatürkü anlamaya yeter de artar bile.