Kafir Birisine Ona Rahmetli Diye Denir Mi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Yönetici
Admin
Frm. Yöneticisi
Kâfir olan birisinin ölüsüne dirisine bilerek ve isteyerek rahmetli demek câiz değildir!


Rasûlullah (sallAllahu aleyhi ve sellem) annesinin kabrini ziyaret etti. (Kabrin yanındayken) ağladı. Yanındakileri de ağlattı. Sonra şöyle buyurdu:
Anneme mağfiret dilemem hususunda Rabb'imden izin istedim, izin vermedi. Kabrini ziyaret edeyim diye izin istedim, bana izin verdi. Kabirleri ziyaret ediniz, çünkü onlar ölümü hatırlatır
(Ebû Dâvud, Cenâiz 77; İbn Mâce, Cenâiz 49)
 

osman1987

New member
Üye
Selamun Aleykum.Kafir olduğu apaçık belli olan biri kendisi için muhabbet esnasında; ''Allah kafir olmaktan korusun'' dediğinde biz de bu kişiye direk sen kafirsin demektense, kendisinin bu sözüne bir tepki mahiyetinde; ''herkes kendini kontrol etmeli; İslam'a göre yalnışta mıyım doğruda mıyım diye''.Sözü ile cevap vermek yetersiz midir ve kafiri tekfir etmeyen kafir olur kaidesi gereğince kişiyi kafir eder mi?
 

ALI25

La edri
Üye
Selamun Aleykum.Kafir olduğu apaçık belli olan biri kendisi için muhabbet esnasında;''Allah kafir olmaktan korusun''dediğinde biz de bu kişiye direk sen kafirsin demektense,kendisinin bu sözüne bir tepki mahiyetinde;''herkes kendini kontrol etmeli;İslam'a göre yalnışta mıyım doğruda mıyım diye''.Sözü ile cevap vermek yetersiz midir ve kafiri tekfir etmeyen kafir olur kaidesi gereğince kişiyi kafir eder mi?
Ve aleykum selam.

Konudan bir konu cikarmissin.

Peki bende soru sorayim o kimse kafir oldugunu bilmiyorsa da böyle mi davranmak gerekir?.

Kafir birisine bunu demek ne acidan makul olmaz mi usul olarak mi veyahut uslub olarak mi?.

Simdi birisini tekfir etmek meselesi baska bir mevzu idi ve o kisi zaten kendinin öyle oldugunu biliyorsa mesele hasil olmustur.

Birde kisi öyle iken adam da diretiyor ve kabul etmiyor simdi ne yapacagiz?.

Suanda konu tekfir meselesi degil idi ve onu islemiyordum ve sadece o gün dinledigim bir Video dan yola cikip bunu sorayim dedim ve bu gibi söz eskiden beri bilinir ve bizzat o bilenler tarafindan.
 
Üst Alt