Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Kanser Olanlar Dikkat! Denemekten hiç bir şey kaybetmezsiniz.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
İbni Teymiyye'nin (rahimehullah) hastalık için haram ilaçla tedaviye karşı çıkma sebebini okumuştum, TDV ansiklopedisi olabilir net hatırlamıyorum. Aklımda kaldığı kadarıyla diyordu ki: hastalığın ilaçla iyileşme şartı yoktur. Rukye ile de iyileşebilir. Bu domuz eti yiyerek açlıktan ölmekten kurtulacak kişiyle kıyas edilemez, çünkü o eti yemezse kesin ölecektir.

Yani şu meşhur "haramın zaruretten ötürü caiz olacağı" meselesini, tedavi konusunda İbni Teymiyye kabul etmiyor. Sebep ise, ortada zaruret ve kesinlik yok. Hasta, rukye ile de iyileşebilir ve haram ilacın kesin işe yarayıp hastalığı iyileştireceği de belli değil. Domuz eti yiyen ise kesinlikle açlıktan kurtulacaktır ve açlık bilindiği üzere (eğer bir mucize inmeyecekse, ki bunu kimse bilemez) dua ile kurtulunabilir bir şey değil.

Özetle "kıyas batıl" diyor yani.

Konuyla alakalı gördüğüm için eklemek istedim, umutsuz hastalıklara şifa sunamayan ama herşeyi bilen (!) bir Bilim'e karşılık; tüm hücrelerimizin, buna hastalıklı hücrelerimiz de dahil, kontrolü altında olduğu bir Rabbimiz var. Ve Allah, 'dua edin kabul edeyim' diyor... Ve deneyin, evet, dua nasıl edilmeli ise öyle deneyin... Gecikince bırakmayarak, kabul edileceğine kesin inançla ve kabul olmaz da ölürseniz 'dualarınızı ahirette karşınızda ek ecir olarak bulacağınıza' iman ederek... Rabbim tüm hastalarımıza şifalar versin, amiiinnn.

Güncel:

Ve aceleciyiz biz, gerçekten çok aceleci.. Geçenlerde izlediğim bir videoda Yusuf as'ın zindan sınavı, Eyyup as'ın hastalık sınavı ve bir kaç tanesi daha zikredilmiş. Bu sınavlar ne kadar sürdü; anlık mıydı, haftalık mı, yoksa aylık mı? Yeri gelir seneler sürer yani, tüm sınavlarımız için hatırlatmak istedim. Dualarımıza çok hızlı dönüş istiyoruz ve sabrımız genel olarak çok az...

Son düzenleme: