Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kaza namazı ?

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hayatta sunu gordum bunca seneler gecti kimi elestirdi isem ayni sey benimde basima ya geldi vebende nadirende olsa ayni hatalara dustum dolayisi ile elestirmek yermek cok zor bir olay ve oldukca zarar veren bir duygu (en azindan benim icin)ne kadar yumusak olursak o kadar yol gideriz diye dusunuyorum ama bu yumusaklik sadece birbirimizeolmali kendimize kesinlikle (nefsimize)taviz vermemeliyiz bakin duruma bir cok insan harami gule oynaya isliyor ezan okununcada dogru namaza yani bu bizlerin yumusak karni meselesi ALLAH celle celaluhu hepimize hidayeteder ve siratil mustakimden ayirmaz.....

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
deliller iyice incelendigindeortaya cikan tek gercek sadece kaza namazi olayinin vakitle sinirli kaldigi yani isin icine gunun namazlarinin hepsinin girmedigi acik secik ayan beyan bellidir.gecen saniyeyi insan oglu nasil getiremez ise gecen namazi da oyle degerlendirip eda etmek lazim.tevbe makami kabulmakami ALLAH celle celaluhudur.bizlere dusen kaytarmadan nefislerimize uymadan haaaa bu arada birbirimizide kirmadan.tefkir etmeden usulune gore elimizden geleni yapmaktir....vesselam,,

kardeş çok güzel bir sonuç yakalamıssın ve bu sonucu kardeşlerin daha iyi anlaması için bir kaç şey de ben diyeyim.

Öncelikle kurana saf olarak bakdığımızda savaşın en çetin noktalarında bile Rabbimiz teala bizden namazı bir şekilde kılmamızı emrediyor. Ayetlerde bu açıktır.

Biz burada ne tartışıyoruz sahabe ne yapmış ona bakmak lazım arada çok uçuk şeyler var beni en derin etkileyen durum ise sahabe zamanında sahabelerin sabah namazına gelip gelmemeden münafıklık alemetini anlıyorlar oysaki günümüzde insanlar çok gevşek ,sahabenin topluca namazdaki hassasiyetini konuşmamız gerekirken burada senelerce bir şekilde kılınmayan namazın durumundan konuşuyoruz. Kardeşlerim bize düşen namazı vaktinde kılmaya cemaatle kılmaya özen göstermemizdir o ya da bu tevillerle geçmişe dönük kaza namazı olur laflarıyla günümüzde ancak bazı uydurma gün ve gecelerde bilmem kaç rekat namazlarla senelerce kılınmayan namazlara kefaret olur diye uydurma rivayetler dillerde dolaşır ve halk bunu dindenmiş gibi kendisine mazeret bilip uygular.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ayrıca geçmişe dönük namazın kazası emrolunsaydı kadınların mazeret günlerinde kılmadıkları 5-7 günlük namazı da kaza etmeleri gerekirdi oysaki dinimizde bu tür durumda bulunan kadın namaz yerine sadece orucu kaza etmektedir.

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeğişim sen kıl namazını bizim burada anlatmak ve yapmak istediğimiz bundan sonrası içindir...yani demek istiyoruzki sen şimdi namazı kılıyorsun ya elhamdulillah bilki vakti kaçırdığında nasıl olsa kazası var zannedip savsaklama kalbini rahatlatma ona tevbe et kalbin sıkışsın...rahatsızlığı içinde hisset kaza kılarak içindeki sıkıntıyı boşaltım sorumluluğundan kurtulduğunu zannetme...tevbeni et rabbine dilersen ekstra nafileni de kıl ni tekim her günahın tevbesi kendi cinsindendir...esselamualykum

kargı1 Çevrimdışı

kargı1

Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaaleykum peygamberimiz iki yerde kılmadığı namazı sonra kılmıştır bunun ilki ahzab günü yani hendek savaşın da bi gün akşama kadar saldırı olmuştur peygambberimiz öğle ve ikindiyi kaçırıyorlar saldırı bittikten sonra akşam kılmışlar ikincis ise hybernfethi yaklaşık 2 ay sürmüştür ftih bttikten sonra resul ve ashab eve dönerler bi vadide dinlenmeye dururlar hz.Bİlal nöbetçi bırakır resul fakat yorgunluktan hz.bilal de uykuya kalır sabah uyanıncapeygamberimiz başka bi vadide namzı kılar bizim böyle mazeretlerimiz varmı yada herşeye rağman kılamadıkmı yoksa öle keyfi eğer sabah nmazını kılamıyorsanız geçe uyumak abes olur yada alacaksını 5 tane saat aynı anda çalsın ha biz kaza niyetine kıldıysak inşALLAH nafile yerinede geçer

A Çevrimdışı

aşkin_velayeti

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Günde 1 vakit kaza namazı kılmamda bir sakınca yoktur değilmi yoksa illaki 5 vakitmi kılmam lazım.?

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ameller yaptiginiz niyete baglidir amellerde cokhizli gidip yorulacaginiza(yorulmadan devam edebilseniz mukemmeli)az ama istikrar onemlidir namazi ne kadar cok kilarsaniz size o kadar yardimci olur hemdunyada hemde ahirette selametle.......

Üst Ana Sayfa Alt