Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kıldırgaçların Görevli Olduğu Mescidlerde, Cemaatle Namazlara Katılmadan İtikaf Yapmak Caiz Olur mu?

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
esselamu aleykum,
ramazanın son 10 gününe girmek üzereyiz.itikaf da faziletli bir sünnet,fakat itikaf sadece mescidlerde yapılacak bir şey.günümüzde ise mescidler diyanetin işgali altında adeta,ben soruya döneyim:

itikadını bildiğimiz arkasında kılınmayacak birinin cami imamı olduğu camide itikafa girebilir miyiz,o mescidde farz namazları kılmayınca namaz kılan cemaatin bir tepkisi olabilir diye düşünerek ben bundan korkuyorum.farz namazları o an cemaatle kılmayıp sonra başka birileriyle cemaat olup veya kendi başımıza kılabilir miyiz?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
"Dar'ul harbin mescidlerinde itikaf olur mu?" sorusundan ziyade; "Kıldırgaçların Görevli Olduğu Mescidlerde, Cemaatle Namazlara Katılmadan İtikaf Yapmak Caiz Olur mu?" başlığı yerinde olurdu.

Ramadan'ın son 10 günü boyunca mecidde itikafa girdiği halde günde 5 vakit olmak üzere, Cumua ve teravih namazları da olmak üzere bütün namazlarda hazır olan cemaate uymayıp, arkada beklemek (cami dolarsa arkada da yer kalmayabilir); üstelik Cemaatle namaz bittikten sonra, sizin orada olmanıza rağmen kılmayıp, daha sonradan 2. bir cemaat yapmanız hoş olmayan, hem İmam hem de cemaatı rahatsız edecek, hatta fitne çıkarabilecek bir durumdur. Bu durum, İtikafta olan sizlerin de canını sıkacak, itikafın ruhuna ters bir manzaraya sebeb olacaktır.
Böyle bir duruma düşmektense (sebeb olmaktansa) hiç öyle bir duruma düşecek mescidde itikafa (sunnete) başlamamak en iyisidir. Mumkunse arkasında namaz kılabileceğiniz imamı olan mescidleri araştırıp , itikafa kalmanız doğru olandır.

İTİKAF

Üst Ana Sayfa Alt