Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kimliğine sarıklı fotoğraf yapıştırınca kimliği iptal ettiler

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Pazarlı vatandaş, yenilemek istediği kimlik kartında sarıklı fotoğraf kullanmak isteyince, yeni nüfus cüzdanını alamadığı gibi, kimliği de iptal oldu!
570431.jpg

Fotoğraf Yüzünden Çile Çektirdiler
14 Mart 2013 Perşembe 13:50

Rize’nin Pazar ilçesinde yaşayan 43 yaşındaki Muhammet Bal, kimlik kartını yenilemek için gittiği Ardeşen Nüfus Müdürlüğü’nde sarıklı fotoğraf verdiği gerekçesiyle, kimlik kartının alınıp yerine yenisinin verilmediğini söyledi.

Bal, kimlik kartını yenilemek için önce Pazar Nüfus Müdürlüğü’ne gittiğini belirterek, burada fotoğrafının sarıklı olması nedeniyle değişim yapılmadığını ve bunun üzerine de sorununu çözmek için komşu ilçe Ardeşen’e gittiğini söyledi.

Bal, bir türlü kimlik kartını yenileyemediğini ifade ederek, “Kimliğimiz yenilemek için önce Pazar Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat ettim. Pazar Nüfus Müdürlüğü benim fotoğrafımı kabul etmedi. Ben de buradan çıkıp Ardeşen Nüfus Müdürlüğü’ne gittim. Burada, benim verdiğim aynı fotoğrafla kimliğim düzenlendi. Eski kimliğimi aldılar. Yenisine imza atması için beni Müdüre hanımın odasına yönlendirdiler.

Fotoğrafa bakan Müdüre hanım ‘ben buna imza atmam’ diyerek kabul etmedi. Buradaki uzun konuşmadan netice alamayınca kaymakamlığa konu intikal etti. Oradan da sonuç alamayınca eski kimliğimi istedim vermediler. Yenisini de vermiyorlar. Eskisinin orada olduğuna dair belge istedim, onu da vermiyorlar. Bu kez eski olan sürücü belgemi yenilemek için Pazar Emniyet Müdürlüğüne gittim.

Onlar da kimlik olmadan değiştiremeyeceklerini söylediler. Kalktım Rize Nüfus Müdürlüğüne gittim. Orada da aynı yönetmelik nedeniyle bir şey yapamayacaklarını söylediler. Vali beye gittim beni yardımcısına yönlendirdiler. Pazar Kaymakamı da oradaydı ama sorunum bir türlü çözülemedi.” diye konuştu.

Ardeşen'de yapılan işlemlerin ardından T.C. kimlik numarasının da sistem tarafından kabul edilmediğini ve Türkiye nüfusunda gözükmediğini, açıkta kaldığını söyleyen Bal, “Arabamı üzerime alacaktım; şu anda herhangi bir işlem için TC numaram sisteme atıldığında sistem kabul etmiyor.

Ben şu anda Türkiye nüfusunda gözükmüyorum, açıktayım. Ehliyetimi de kullanamıyorum, hiçbir işlem yapamıyorum. Bu mağduriyetimin tek sebebi sarıklı fotoğraf. Ya benim din ve vicdan özgürlüğüm kısıtlanmadan kimlik kartım verilir ya da ben kimlik almadan, kimliksiz gezeceğim. Bugün devlet dairelerinde mevcut kılık kıyafet kanununa riayet edilmeden, bir esneklik sağlanıyorsa benim sorunum da çözülsün. Bu yönetmelik değişsin. Artık insanların kıyafetleriyle uğraşmanın çağ dışı olduğunu herkes kabul etsin.” dedi.

Fmhaber

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşte ! AKP 10 yıldır iktidar, bir resime bile izin verilmiyor. değişen ne ? hiçbirşey... Bu cahil halk görmez yinede...