Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Köylüler Imamı Şikayet Etti: Ölenin Müslüman Olduğuna Dair Kefil Istiyor

heycan Çevrimdışı

heycan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
fft86_mf4107763.Jpeg

fft107_mf4107346.Jpeg

İzmir'in Bergama İlçesi'nin Örlemiş Mahallesi Camisi imamı 33 yaşındaki Mustafa Talha Çoğaş'ın sağlığında camiye gelmeyenlerin cenaze namazını kıldırmadığını, ölenin Müslüman olduğuna dair kefil istediğini ve İslam'da yeri olmadığı iddiasıyla mevlit okumadığını belirten köylüler, kaymakamlığa dilekçeyle başvurup, şikayetçi oldu. Kendisinden rahatsız olanların camiye gelmeyen kişiler olduğunu iddia eden İmam Çoğaş ise mevlit okumadığını ve eski muhtarın cenaze namazını kıldırmadığını doğruladı.

RADİKAL
- Bergama'ya 33 kilometre uzaklıktaki, Büyükşehir Yasası'yla mahalleye dönüştürülen 350 nüfuslu Örlemiş Mahallesi Camisi'nde 7 yıldır imam olarak görev yapan Mustafa Talha Çoğaş'ın camiye gelmeyen kişilerin cenaze namazlarını kıldırmayarak, köylüler arasında ayrımcılık yaptığı ileri sürüldü. Bu durumdan rahatsız olan köylüler, evli iki çocuk babası imam Çoğaş'ı köylerinde istemediklerini belirtip, imza topladı. Toplanan 81 imza, geçen 7 Nisan'da Bergama Kaymakamlığı'na teslim edildi. İmza kampanyası sürerken bugün de muhtarlık binası önünde toplanan köylüler, tepkilerini dile getirdi.

'ÖLENİN MÜSLÜMAN OLDUĞUNA KEFİL İSTİYOR'

Köylülerden Yaşar Yaşa, imam Çoğaş'ın cemaat arasında ayrım yapması nedeniyle mahallerinde huzur kalmadığını öne sürerek şöyle dedi:
"Ölen kişinin camiye gelip gelmediğini sorguluyor. Kişinin Müslüman olduğunun ispatlanmasını, buna kefil gösterilmesini istiyor. Ölenler için mezarlıkta da Kur'an-ı Kerim okunması isteklerini geri çeviriyor. Mevlit okunmasına karşı çıkıyor. Mahalleli, bu durumdan rahatsız olduğu için cuma ve bayram namazlarını için civar mahallelerdeki camilere gidiyor."

ESKİ MUHTARIN CENAZE NAMAZINI KILDIRMAMIŞ

İmam Çoğaş'ın mahallenin eski muhtarı olan babası Hüseyin Yaşa'nın cenaze namazını da kıldırmadığını belirten Yaşar Yaşa, "Oysa babam bu köyün 20 yıllık muhtarıydı. Köyün camisi onun sayesinde yapıldı. Çocuklarını Kur'an-Kerim kursuna gönderdi. Böyle bir kişiye nasıl olur da 'imansız' denilip, cenaze namazı kıldırılmaz? Bu iftiradır" diye konuştu.

İMAM: ÖLÜLERE KURAN OKUNMAZ

Hakkındaki iddialara yanıt veren imam Mustafa Talha Çoğaş, kendisinden rahatsız olan kişilerin camiye gelmeyenler olduğunu söyledi.
Bu durumu 'manidar' olarak niteleyen imam Çoğaş şöyle konuştu:
"Allah neyi vahiy ettiyse, kitabında neyi bildir dediyse, Resulullah da hayatında neyi uyguladıysa ben onların izinden gidiyorum. Allah, 'Kur'an-ı Kerim diriler için bir uyarıdır' diyor. Ölülere Kur'an-ı Kerim okunmaz. Yaşamınızda Kur'an-ı Kerim okumadıktan, ayetlerin gereğini uygulamadıktan sonra, isterseniz her gece ruhlarınıza Kur'an okunsun, hiçbir fayda sağlamaz. Peygamberimizin hayatında ölmüşlere Kur'an-ı Kerim okunduğuna şahit olmuyoruz. Fatiha okumak sonradan adet olmuş. Mevlit okunmasına karşıyım. İnsanları ses tınıları ile büyülüyor. Mevlit, Süleyman Çelebi'nin peygamber efendimize duyduğu sevgisi nedeni ile yazdığı bir şiirdir. Bu şiirin bir ibadet haline getirilmesi beni rahatsız ediyor."

İMAM: ALLAH'A İNANMIYORDU, CENAZE NAMAZINI KILMAM

Mahallenin eski muhtarı Hüseyin Yaşa'nın cenaze namazını kıldırmadığını da doğrulayan imam Mustafa Talha Çoğaş şunları söyledi:
"Allah, 'Onlardan biri öldüğü zaman onların cenazesinin başında durma ve namazları kıldırma' diye emreder. Yakın zamanda vefat eden cenaze namazını kıldırmadığım kişi eski muhtar Hüseyin Yaş ile çok sohbet etmişliğim var. Allah'ın var olmadığını iddia ederdi. Öldüğü zaman cenaze namazını kıldırmayacağımı ona söylemiştim. Zaten o günresmi olarak izinliydim."

'BU ŞİKAYET NEDENİ İLE ALLAH'A HAMD ETTİM'

"Hakkımdaki bu şikayet nedeni ile oturdum Allah'a hamd ettim" diyen İmam Çoğaş, şöyle devam etti:
"'Bu senin yolunda yaptığım şeylerin şahitlik belgesidir' dedim. Savundukları görüş İslam karşıtıdır ve yok olmaya mahkumdur. Şu ayeti örnek vermek istiyorum: 'Onlar bir tuzak kurdular, fakat farkında değillerken Allah da onlara tuzak kuruyordu.' Korktuğum hiçbir makam, mevkii, kurum, kul yok. Benim korktuğum tek merci Allah'tır. Ben sırtımı Allah'a dayıyorum."

DHA-Oben ULU

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
fft107_mf4107346.Jpeg

İzmir'in Bergama İlçesi'nin Örlemiş Mahallesi Camisi imamı 33 yaşındaki Mustafa Talha Çoğaş'ın sağlığında camiye gelmeyenlerin cenaze namazını kıldırmadığını, ölenin Müslüman olduğuna dair kefil istediğini ve İslam'da yeri olmadığı iddiasıyla mevlit okumadığını belirten köylüler, kaymakamlığa dilekçeyle başvurup, şikayetçi oldu. Kendisinden rahatsız olanların camiye gelmeyen kişiler olduğunu iddia eden İmam Çoğaş ise mevlit okumadığını ve eski muhtarın cenaze namazını kıldırmadığını doğruladı.

RADİKAL
- Bergama'ya 33 kilometre uzaklıktaki, Büyükşehir Yasası'yla mahalleye dönüştürülen 350 nüfuslu Örlemiş Mahallesi Camisi'nde 7 yıldır imam olarak görev yapan Mustafa Talha Çoğaş'ın camiye gelmeyen kişilerin cenaze namazlarını kıldırmayarak, köylüler arasında ayrımcılık yaptığı ileri sürüldü. Bu durumdan rahatsız olan köylüler, evli iki çocuk babası imam Çoğaş'ı köylerinde istemediklerini belirtip, imza topladı. Toplanan 81 imza, geçen 7 Nisan'da Bergama Kaymakamlığı'na teslim edildi. İmza kampanyası sürerken bugün de muhtarlık binası önünde toplanan köylüler, tepkilerini dile getirdi.

'ÖLENİN MÜSLÜMAN OLDUĞUNA KEFİL İSTİYOR'

Köylülerden Yaşar Yaşa, imam Çoğaş'ın cemaat arasında ayrım yapması nedeniyle mahallerinde huzur kalmadığını öne sürerek şöyle dedi:
"Ölen kişinin camiye gelip gelmediğini sorguluyor. Kişinin Müslüman olduğunun ispatlanmasını, buna kefil gösterilmesini istiyor. Ölenler için mezarlıkta da Kur'an-ı Kerim okunması isteklerini geri çeviriyor. Mevlit okunmasına karşı çıkıyor. Mahalleli, bu durumdan rahatsız olduğu için cuma ve bayram namazlarını için civar mahallelerdeki camilere gidiyor."

ESKİ MUHTARIN CENAZE NAMAZINI KILDIRMAMIŞ

İmam Çoğaş'ın mahallenin eski muhtarı olan babası Hüseyin Yaşa'nın cenaze namazını da kıldırmadığını belirten Yaşar Yaşa, "Oysa babam bu köyün 20 yıllık muhtarıydı. Köyün camisi onun sayesinde yapıldı. Çocuklarını Kur'an-Kerim kursuna gönderdi. Böyle bir kişiye nasıl olur da 'imansız' denilip, cenaze namazı kıldırılmaz? Bu iftiradır" diye konuştu.

İMAM: ÖLÜLERE KURAN OKUNMAZ

Hakkındaki iddialara yanıt veren imam Mustafa Talha Çoğaş, kendisinden rahatsız olan kişilerin camiye gelmeyenler olduğunu söyledi.
Bu durumu 'manidar' olarak niteleyen imam Çoğaş şöyle konuştu:
"Allah neyi vahiy ettiyse, kitabında neyi bildir dediyse, Resulullah da hayatında neyi uyguladıysa ben onların izinden gidiyorum. Allah, 'Kur'an-ı Kerim diriler için bir uyarıdır' diyor. Ölülere Kur'an-ı Kerim okunmaz. Yaşamınızda Kur'an-ı Kerim okumadıktan, ayetlerin gereğini uygulamadıktan sonra, isterseniz her gece ruhlarınıza Kur'an okunsun, hiçbir fayda sağlamaz. Peygamberimizin hayatında ölmüşlere Kur'an-ı Kerim okunduğuna şahit olmuyoruz. Fatiha okumak sonradan adet olmuş. Mevlit okunmasına karşıyım. İnsanları ses tınıları ile büyülüyor. Mevlit, Süleyman Çelebi'nin peygamber efendimize duyduğu sevgisi nedeni ile yazdığı bir şiirdir. Bu şiirin bir ibadet haline getirilmesi beni rahatsız ediyor."

İMAM: ALLAH'A İNANMIYORDU, CENAZE NAMAZINI KILMAM

Mahallenin eski muhtarı Hüseyin Yaşa'nın cenaze namazını kıldırmadığını da doğrulayan imam Mustafa Talha Çoğaş şunları söyledi:
"Allah, 'Onlardan biri öldüğü zaman onların cenazesinin başında durma ve namazları kıldırma' diye emreder. Yakın zamanda vefat eden cenaze namazını kıldırmadığım kişi eski muhtar Hüseyin Yaş ile çok sohbet etmişliğim var. Allah'ın var olmadığını iddia ederdi. Öldüğü zaman cenaze namazını kıldırmayacağımı ona söylemiştim. Zaten o günresmi olarak izinliydim."

'BU ŞİKAYET NEDENİ İLE ALLAH'A HAMD ETTİM'

"Hakkımdaki bu şikayet nedeni ile oturdum Allah'a hamd ettim" diyen İmam Çoğaş, şöyle devam etti:
"'Bu senin yolunda yaptığım şeylerin şahitlik belgesidir' dedim. Savundukları görüş İslam karşıtıdır ve yok olmaya mahkumdur. Şu ayeti örnek vermek istiyorum: 'Onlar bir tuzak kurdular, fakat farkında değillerken Allah da onlara tuzak kuruyordu.' Korktuğum hiçbir makam, mevkii, kurum, kul yok. Benim korktuğum tek merci Allah'tır. Ben sırtımı Allah'a dayıyorum."

DHA-Oben ULU
Elhamdulillah böyle Hakkı söylemekten çekinmeyen insanların varlığı beni çok mutlu ediyor, birde devlet imamlığı yapmasa daha da iyi olurmuş. Ama yinede cesaretli biriymiş!! Allah cc yardımcısı olsun.

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşte böyle diyanet imaminin arkasinda namaz kilinir.Her diyanet imaminin arkasinda namaz kilmiyorum ama böylesinin arkasinda namaz kilinir.Çünkü adamda işten atilma korkusu yok.Adam rizkin Allahtan geldiğine iman etmiş.Atarlarsa atsinlar işten diyor.Allah bana başka bir kapi açar diyor.

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
diyanetin imamlarına kafir diyenlerin düşünmesi gerekiyor

ahi imamlar memur değil mi?

anayasada şöyle bir madde var
----------------------------
Madde 2 - Devlet Memurları Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve kanunlarına sadakatla bağlı kalmak ve kanunları sadakatle uygulamak zorundadırlar. Devlet Memurları bu hususu asli Devlet Memurluğuna atandıktan sonra en geç bir ay içinde kurumlarınca düzenlenecek merasimde yapacakları yeminle belirlerler.

Yemin Metni Aşağıdadır:

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk İnkılâp ve İlkelerine, Anayasada ifadesi bulunan Türk Milliyetciliğine sadakatla bağlı kalacağıma; Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını Milletin hizmetinde olarak tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacağıma; Türk Milletinin millî, ahlâkî insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup, bunları geliştirmek için çalışacağıma; insan haklarına ve Anayasanın temel ilkelerine dayanan millî, demokratik, lâik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarımı bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim."
-----------------------

abdulmuiiz hoca yada abdulhak hoca yazarsa kalbim daha mutmain olur inş.

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuda (Anayasa yemini) takiyye caiz mi?
Keşke bunun gibi imamlar çoğalsa ... ama herhalde tağuti sisteme bağlı olması sıkıntılı yinede Allahu alem ...

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Madde 2 - Devlet Memurları Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve kanunlarına sadakatla bağlı kalmak ve kanunları sadakatle uygulamak zorundadırlar. Devlet Memurları bu hususu asli Devlet Memurluğuna atandıktan sonra en geç bir ay içinde kurumlarınca düzenlenecek merasimde yapacakları yeminle belirlerler.

Yemin Metni Aşağıdadır:

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk İnkılâp ve İlkelerine, Anayasada ifadesi bulunan Türk Milliyetciliğine sadakatla bağlı kalacağıma; Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını Milletin hizmetinde olarak tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacağıma; Türk Milletinin millî, ahlâkî insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup, bunları geliştirmek için çalışacağıma; insan haklarına ve Anayasanın temel ilkelerine dayanan millî, demokratik, lâik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarımı bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim."
-----------------------

Yazi ile soz arasinda fikhi bir ihtilaf vardir.Bundan dolayi yazili metinleri imzalayanlarda temkinli davranmak gerekli.Bugun bu gibi maddeler hemen hemen her yerde var.Bilgisayar programlari,bankamatik kart antlasmalari,kargo,su,elektrirk,cep hatti,kira sozlesmesi,facebook...saymakla bitmez...

Son düzenleme:
EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Keşke bunun gibi imamlar çoğalsa ... ama herhalde tağuti sisteme bağlı olması sıkıntılı yinede Allahu alem ...
Sozlu olarak saka dahi kufur sozu soylemek kufurdur.(4 mezhepte bu konuda gorus birligindeydi allahu alem)Ayrica anayasa yemini ederken takiyye sartlari olusmamaktadir.

Forumdan takiyye ve ikrah adinda guzel bi calisma vardir.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alaaddin palevi hocanin bu konular uzerine guzel bir risalesi var .Muhim sorularin cevabi adli
Tavsiye ederim.Pdf side mevcud arayip indirebilirsin akhi.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
vay beee Allahına gurban senin hoca *

bu hoca ;imanını bilmediği, namazda görmediği adama cenaze namazı kıldırmazken; bizim burda Kurtlar Vadisi dizisinde ölen Çakıra gıyabi cenaze namazı kıldıran imamlarımız bile var,
Allah bu imamdan , onun imanından radı olsun !

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Muayyen tekfir sakıncalı bir konu. Ben mümkün olduğu kadar kaçınmaya çalışıyorum. Bilmediğim bir konuda genelleme yapmak yanlış olur. Böyle imamlar çıkıyor. Ama aralarında hakkı bilmesine rağmen susanlar da var, alenen küfrü savunan, tağutu öven düzenin bekası için dua eden de var.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi

Yemin Metni Aşağıdadır:

-----------------------

https://www.islam-tr.org/konu/cami-...mesnedsiz-ibretlik-iddialarina-reddiye.24729/

Ahim @Abdulmuizz Fida abinin bu metne bakarak imamları toptan tekfir edip cehenneme yollayanlara cevabı yukarıdaki linkte var eğer okumadıysan bazı yerleri buraya yazacağım inşeallah.

"Devlet memurlarının bu yemininin bütün caami imamlarının ettiğine dair iddia zandır, iftiradır. Benim özel olarak sorduğum imamlardan pek çoğu böyle bir yemini ne yazılı ne sözlü olarak yerine getirmediklerini, istemediklerini Allaha kasem ederek bana söylemişlerdir.
Şimdi sana sözüm, cami imamlığı yapan kişilerden 20'sine bu yemini ettiğine dair soru sor ve kaçta kaçının yemin ettiğini , Allah için özel başlık açarak buraya yazamaya davet ediyorum.

İkinci bir mesele, böyle bir yemin Allaha edilen bir yemin değildir. Böyle edilen bir yemin şirk olsa bile sahibini kayıtsız şartsız canı malı helal olan kafir olmaz."

Ki bu imam böyle bir yemini etmiş olsa bile(kagit üzerinde, kalben değil) kagıt üzerindeki yazının buna delil olacağı meselesi ihtilaflıdır. Zaten kagıt üzerindeki yemin kabul görülse bile Allah'a(cc) yapılan bir yemin olmadığı için geçersiz bir yemindir. Ancak böyle bir yemin kasıtlı ve sözlü olarak edilirse ittifakla kişiyi şirke düşürür

Meselenin ikinci boyutu ise şöyle
Biz zahire göre hükmederiz, bu imamın geçmişte böyle bir yemini etmiş olduğunu bilmiyoruz, Bu imam bu yemine uymadiğıni, Allah'a(cc) bağlı olduğunu yaptığı bu güzel davranışıyla ispat etmiş oldu.(Allahu alem)
Kalplerdekini Allah(cc) bilir, en doğrusunu Allah(cc) bilir.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Elhamdulillah böyle Hakkı söylemekten çekinmeyen insanların varlığı beni çok mutlu ediyor, birde devlet imamlığı yapmasa daha da iyi olurmuş. Ama yinede cesaretli biriymiş!! Allah cc yardımcısı olsun.

büyleleri olmasa kim olacak?laik imamlar olacak ve bizlerde neden toplum düzelmiyor diyeceğiz.Bu giderse yerine kızılay haftasını anlatacak imamlar gelecek,bunumu istiyoruz?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
heyt be gözümsün.

arkadaslar lütfen konuyu imza meselesinden dolayi sulandirmayin, hüsnü zan yapin Allah icin, hüsnü zan yapmak istemeyenler ise hocanin memurlukdan sonra gercekleri anladigini düsünmesini tavsiye ederim.

Ancak icimizden cikan biri böyle güzel, yerinde ve hedefine varan cümleler kurabilirdi.

Bastan sona tevhidi bir yaklasim. Allah kardesimizden razi olsun, bu konuyu gündem yapmamiz gerek ki diger imamlara da cok ciddi sekilde bir teblig var, umarim konu diyanetin en tepesine kadar ulasilip, ona ciddi bir reddiye yazilirda halka indirgeyemedigimiz konular bu sekilde gider.

Ser görünen seylerde hayir olabilir, belki isten atilacak ama atilma sebepleri bircok kesim tarafindan tartisilacak.

Ne güzel tevhid kokuyor, her adamin namazini kilmam, kurani diriler icin okurum. Kimseden korkum yok, kurana ve sünnete uyarim. Olmasi gereken imam.

Allah sana merhamet etsin kardesim, Rabbim gizli ve acik günahlarini affetsin ve güzellestirsin. Umarim daha da güzelleserek daha üst makamlarda hakki savunabilmeyi nasip eder Rabbim sana.