Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kuran Yaratılmış Değildir,o Allah Kelamıdır

F Çevrimdışı

Fahreddin Razi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
سَمِعْتُ أَبِي رَحِمَهُ اللَّهُ، يَقُولُ: " مَنْ قَالَ: الْقُرْآنُ مَخْلُوقٌ فَهُوَ عِنْدَنَا كَافِرٌ، لِأَنَّ الْقُرْآنَ مِنْ عِلْمِ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ وَفِيهِ أَسْمَاءُ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ

Abdullah b. Ahmed b. Hanbel anlatıyor : Babamdan işittim şöyle diyordu : Kim Kuran yaratılmıştır derse o bize göre Kafirdir.

Çünkü Kuran Allahın ilmindendir.Ve onda Allahın isimleri vardır.

مَنْ قَالَ ذَلِكَ الْقَوْلَ لَا يُصَلَّى خَلْفَهُ الْجُمُعَةَ وَلَا غَيْرَهَا: إِلَّا أَنَّا لَا نَدَعُ إِتْيَانَهَا فَإِنْ صَلَّى خلفه الجمعة رَجُلٌ أَعَادَ الصَّلَاةَ، يَعْنِي: مَنْ قَالَ: الْقُرْآنُ مَخْلُوقٌ "

Yine Babam dedi ki : Böyle bir kişinin arkasında ne Cuma namazı ne de diğer namazlar kılınmaz.Eğer kılınırsa iade etmesi gerekir.

سَأَلْتُ أَبِي رَحِمَهُ اللَّهُ عَنِ الصَّلَاةِ، خَلْفَ أَهْلِ الْبِدَعِ، قَالَ: «لَا يُصَلَّى خَلْفَهُمْ مِثْلُ الْجَهْمِيَّةِ وَالْمُعْتَزِلَةِ

Yine Babam : Cehmiyye ve Mutezile benzeri kişilerin arkasında namaz kılınmaz dedi.

سَمِعْتُ سُفْيَانَ الثَّوْرِيَّ، يَقُولُ: " مَنْ زَعَمَ أَنَّ قَوْلَ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ {يَا مُوسَى إِنَّهُ أَنَا اللَّهُ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ} [النمل: 9] مَخْلُوقٌ فَهُوَ كَافِرٌ زِنْدِيقٌ حَلَالُ الدَّمِ

Süfyanu's Sevrî diyor ki : Kim ''Ey Musa şüphe yok ki Ben Aziz ve Hakim olan Allahım'' ayetinin yaratılmış olduğunu iddia ederse o Kafirdir,Zındıktır,Kanı helaldir.

[Es-Sünen,Li-Abdillah b. Ahmed b. Hanbel,1/32] -

حَدَّثَنِي أَبُو الْحَسَنِ بْنُ الْعَطَّارِ، سَمِعْتُ سُفْيَانَ بْنَ وَكِيعٍ، يَقُولُ: «الْقُرْآنُ كَلَامُ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ وَلَيْسَ بِمَخْلُوقٍ

Bana Ebul Hasan b. Attar haber verdi : Sufyan b. Veki'in şöyle dediğini işittim : Kuran Yüce Allahın Kelamıdır.Yaratılmış değildir. -

Üst Ana Sayfa Alt