Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kurban Yerine Mucahidlere Yardım Para Gönderilir mi?

I Çevrimdışı

islam yıldız

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bazı kardeşler var onlar mucahitlere gondermek istiyor

Diyorlarki burda muhtac insanlar yok orda var

İbni teymiyye Rahimehullah diyormuş ki bir yerde cok fakir insanlar varsa bir yerde de mucahidler varsa mucahidlere yardım edin diyormuş.

Şimdi bu insanların kurban ibadetini yapmalarını soyledik ama ikna olmadılar ne delil sunabiliriz acaba?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bazı kardeşler var onlar mucahitlere gondermek istiyor
Diyorlarki burda muhtac insanlar yok orda var
İbni teymiyye Rahimehullah diyormuş ki bir yerde cok fakir insanlar varsa bir yerde de mucahidler varsa mucahidlere yardım edin diyormuş.
Şimdi bu insanların kurban ibadetini yapmalarını soyledik ama ikna olmadılar ne delil sunabiliriz acaba?

Kardeşim; kurban ayrı, yardım ayrı.
Yâni kişi kendi bulunduğu yerde kesmeyecekse, mucahidlere parasını göndererek onlara kurban bayramında hayvan kesilmesi, yardım amaçlı gönderebilir, daha faydalı bir ecirdir.
Mucahidlere yardım amaçlı para da gönderilmeli ama, kurban ibtal edilerek infakta bulunulmaz. İkisi ayrı ayrı ibadetlerdir. Yardımı dilediğiniz günlerde gönderebilirsiniz, fakat kurban sadece belli günlerdedir ve sadece Allah için akıtılan kandaki niyetin halisliği / takvası Allaha ulaşacaktır.

Şeyhu'l İslam ibn Teymiyye (rahimehullah)'ın dediği, Kurban ibadetiyle alakası yoktur. Farklı bir meseleden bahsetmekte, 'kuşatılan musluman halkın elindeki biraz yiyeceği, kendilerini savunan mucahidlere mi vermeli, yoksa kendileri yiyerek düşman karşısındaki mucahidlere göndermemelidir mi?' sualine cevabtır. Kurban ibadetinin terki yoktur.
Eğer mevzu kurban ibadeti olsaydı, kurban kesmeniz yüzünden mucahidler açlıktan ölecekse, veya açlıktan ölecek olan mucahidlere yardım amaçlı kurban / yiyecek göndermeniz durumunda sizin bulunduğunuz mekanlarda açlıktan ölmeniz söz konusu ise, o zaman kurban parasını yardım amaçlı göndermelisinizdir.

Velhasıl asloloan, kişi maddi durumu ve takvasına göre, mucahidlere hem kurban, hem mâli, maddi ve mânevi yadımlarla mucahidleri desteklemelidir. Kurbanını burada kesmeyib mucahidlere göndermesi büyük sevabdır. Ayrıca mucahidlere yardım amaçlı kurban gönderdiği halde burada da kesebilir. Fakat durumu musait olduğu halde , ne burada ne mucahidlere kurban için kan akıtmazsa, günahkar olur, fakat diğer amaçlı maddi yardımından dolayı ecir de alacaktır.
(Allah-u âlem)

Cihada İnfak mı? Yetime İnfak mı ?
https://www.islam-tr.org/konu/cihada-infak-mi-yetime-infak-mi.31827/

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ek olarak kardeslerime sunu demek istiyorum ki, elinizden geldigi kadar kurbanlarinizi imkanlariniz dahilinde tanidiginiz güvenilir insanlar var ise bunu kafirlerin topyekün birlik olup islama savas actiklari beldelere basta, suriye, irak,afganistan, mymar, somali,cecenistan vb. gibi yerlere göndermeleri gercekten su dönemde cok önemli bir katki olacaktir, bunun yaninda yine güvenilir aracilar esliginde kafirlerin kendi dinlerini yaymak amacli halki müslüman olan ülkelere gidip orada misyonerlik faaliyetlerinin bol oldugu yerlere ,oradaki kardeslere bakin biz hala sizinleyiz mesaji vermek icin gönderilebilir , ki bu sadece kurbana mahsup olmayip devamli ve düzenli infak gönderebilirsiniz.

Üstünü ve altini cize cize net olarak diyorum ki, bu sekilde aracisi olmayan kardeslerimiz bu yardimlari ihh kurumuna(suriyeye gönderilmek üzere oldugunu belirtiniz) gönül rahatligi ile gönderebilirler.

Rabbim herkesin rizkini yazmistir, bizler bir sekilde ibadetlerimizi yerine getirecegiz, ancak sunu düsünün, bir sehid düsünün, dul kalmis bir sehid esi ve yetim kalmis bir sehid cocugu düsünün ki bunun bir cogu bebeciktir. Rabbim onlarinda rizkini yazmistir ancak olaya su sekilde bakmanizi Allah icin tavsiye ederim ki, bu sehidlerin ve sehidin gerisinde biraktigi yetimlerin bogazindan gececek 1 lokma ekmege biz vesile olursak .............

not: ........... kismindaki o güzel duyguyu sezip, bunu kalbinizdeki o tatli hisse birakiyorum.

Üst Ana Sayfa Alt