Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kutlu Doğum İçin Halk Ne Diyor ? Ayaküstü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ALLAH Resulu (s.a.v) şüpheli şeylerden sakınan,dinini korumuştur buyuruyor

kardeş,bu organizeyi yapan arkadaşlar bunu mevlit kandili adı altında yapmasalar daha doğru olmaz mı ?nitekim böyle bir uygulamayı ne mezhep alimlerimiz ne de dört halife ne de sahabeler kutlamış !

ALLAH için her ne kadar bugünün vesile ile insanlara bişeyler anlatılmak istensede,bu iyi niyet insanı temize çıkarmaz kanaatindeyim

bak video ki abiler diyor ki peygamber sevdalı olmak onun sünnetini yaşamaktır bundan daha güzel bişey olabilir mi ? Mesela ALLAH için bir organize yapılır peygamber efendimizin,hayatı yaşadığı davayı anlatan bir çalışma yapılabilirdi

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH Resulu (s.a.v) şüpheli şeylerden sakınan,dinini korumuştur buyuruyor

kardeş,bu organizeyi yapan arkadaşlar bunu mevlit kandili adı altında yapmasalar daha doğru olmaz mı ?nitekim böyle bir uygulamayı ne mezhep alimlerimiz ne de dört halife ne de sahabeler kutlamış !

ALLAH için her ne kadar bugünün vesile ile insanlara bişeyler anlatılmak istensede,bu iyi niyet insanı temize çıkarmaz kanaatindeyim

bak video ki abiler diyor ki peygamber sevdalı olmak onun sünnetini yaşamaktır bundan daha güzel bişey olabilir mi ? Mesela ALLAH için bir organize yapılır peygamber efendimizin,hayatı yaşadığı davayı anlatan bir çalışma yapılabilirdi
katılıyorum kardeşe.bir de niye belli günlerde sınırlıyoruz peygamberimizi anlatmayı?sadece senenin belli günlerine değil,hayatın tamamnıa oturtulmalıdır rasulullah'ın sünneti.

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Videodan da anlaşılan burada saf bir niyet var, fakat iyi niyet tek başına yeterli olmamaktadır.
İyi niyet ve Sâlih Amel'i Şer'î Usul ile birleştirmeden yaptıklarımız boşa düşebilir, Muhâcir akhinin de belirttiği üzere bu yapılana mevlid ya da kandil denmese ve insanların zihinlerine İslâm'ın özünde olmayan bu şeyleri yerleştirmeye zemin hazırlanmasa daha hayırlı olmaz mı ?

Ashabın yapmadığı bir ibadet ibadet değildir.

Sufyan-ı Sevri’nin bidat değerlendirmesi:
“ Bidat şeytanın nezdinde her günahtan daha sevimlidir. Çünkü günahtan dolayı tövbe edilmesi akla gelir de bidatten (ibadet telaki edildiği için) tövbe edilmesi akla gelmez.”
(Bağavi-Şerhu's sunne)

İmam Malik’in bidata bakışı:
“ Sünnet Nuh (a.s) un gemisi gibidir. Ona binen kurtulur. Ondan geri kalan boğulur.
(Miftah'ul cenneh- suyuti)

Abdullah b. Abbas (r.a) Ebubekir ve Ömer’in sözlerini illeri sürüp sünnete ters düşen birine şöyle dedi:
“Nerde ise gökten üzerimize taşlar yağacak. Ben size Rasulullah buyurdu diyorum, siz ise, Ebubekir ve Ömer dedi diyorsunuz.
(Abdurrezzak el-musannef sahih bir senetle)

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
valla akhiler bu kçdoğum çalışmalarından pek hoşlanmıyorum ama sokakta kitapçık dağıtmıştım baya önce...bu laiklerin gözlerine sokar gibi kitapçığı uzatmak çok hoşuma gidiyordu...birde dinle alakası olmayan insanlar gelim merak edip soru soruyorladı tam rebliğe açık bir ortam

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Videoda konuşan 3. kişiye sorulan soru ve akâbinde verdiği cevaba birlikte bakalım:

Soru: Kutlu doğum size göre ne anlama geliyor ?
El Cevab: Allah Rasulu'nün doğumunu kutluyoruz, Peygamber Efendimizin dunyayı şereflendirmesini kutluyoruz, bir Musluman olarak Peygamber Efendimizin doğumunu kutlamakdan daha doğru ne olabilir ? ... Yâni toplum olarak buna gerçekten ihtiyacımız vardır, yâni Peygamber Efendimizin sunnetine ihtiyacımız vardır, ( Kutlu doğumu ) onu kutlamak bizim en doğal hakkımızdır.

Diğer bir konuşanın da belirtildiği üzere o topraklar Türkiye'nin batısına göre İslâm'a kavuşmaya daha istekli görünüyor, lâkin bu insanların bu ihtiyacını dinde olmayan kutlama ve toplanmalar ile gidermeye çalışmanın gereği nedir ?
Allah Rasulu s.a.w.s. aşk olmaz, aşk; Sevginin kontrolden çıkmış hâlidir ve câiz değildir, İslâm da olan Sevgi ve Muhabbettir.
Yine videodaki bir abinin söylediği üzere Peygambere s.a.w.s. sevgi ve muhabbet de O'nun sunnetine tâbi olmaktan geçmektedir.
Peki, Peygamberin, sahabîlerinin, tâbiin ve tebe-i tâbii'nin yapmadığı bu tür kutlamalar nelerdir ? Biz dîni onlar daha iyi bilmiyoruz, onu bırakalım bildiğimiz acizâne bilgileri amele dökmekte bile sıkıntı çekiyoruz.

Geçen senelerde de Diyar-ı Bekir'de de büyük bir kalabalık toplamışlardı, orada yapılanlar da ortada idi.
Hak, sayı ile tekâbul etmez, hepimizin görevi görülen bir yanlış ya da fenâlığı düzeltmeye çalışmamızdır.

İnsan, kelimeler ile düşünür, bu videoda da doğru söylenenler olmakla birlikte sakat sözler de görülüyor.
Mevlid dedikleri şey hem sâdece bununla kalsa;
Biri ölür, hemen mevlid
Doğan çocuğa hemen mevlid
Hastaya mevlid
Piyango çıkar hemen mevlid

Yâni mevlid artık öyle almış başını gitmiş ki çoğu insan namazın farzlarından çok mevlid bilir olmuş.
İnsanların mevlidden, kutlu doğumdan önce Tevhid'e ihtiyacı vardır.
Bu arada, video da bir ara arkada çalan ibrahim zehirlises'i de unutmamak lâzım.

ummeti Çevrimdışı

ummeti

Üye
İslam-TR Üyesi
Resullullah zamanımızda sırf peygamber efendimiz gölgelendi ve halkın farklı boyuta çıkartacağı için ağacın sonunu biliyorsunuzdur hepiniz ?

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH rızası önceliktir

Sadece Allah rızasının yetmediğinin güzel bir örneği;

Amr b. Yahya’dan; “babamı, babasından (naklen) şöyle rivayet ederken duydum: (Babam) dedi ki sabah namazından önce Abdullah b. Mes'ûd'un kapısının önünde otururduk. Çıktığında, onunla beraber mescide giderdik. Neyse (bir gün) Ebû Musa elEş'arî yanımıza geldi ve;

"Ebû Abdirrahman (yani Abdullah b. Mesûd) şimdiye kadar yanınıza çıktı mı?" dedi. "Hayır" dedik. O da bizimle beraber oturdu. Nihayet (Abdullah) çıktı. Çıkınca toptan ona ayağa kalktık. Sonra Ebû Musa ona şöyle dedi:

"Ey Ebû Abdirrahman! Biraz önce mescidde yadırgadığın bir durum gördüm. Ama yine de, Allah'a şükür, hayırdan başka bir şey görmüş değilim.(Abdullah) "Nedir o?" diye sordu. O da; "Yaşarsan birazdan göreceksin" dedi (ve) şöyle devam etti:

"Mescidde halkalar halinde, oturmuş, namazı bekleyen bir topluluk gördüm. Her halkada (İdareci) bir adam, (halkadakilerin) ellerinde de çakıl taşları var. (idareci):
"Yüz defa Allahu ekber deyin" diyor, onlar da yüz defa Allahu Ekber diyorlar. Sonra, yüz defa La İlahe İllallah, deyin diyor, onlar da yüz defa La ilahe İllallah diyorlar. Yüz defa Sübhanallah deyin diyor, onlar da yüz defa Sübhanallah diyorlar."

(Abdullah b. Mes'ûd); "Peki onlara ne dedin?" dedi. "Senin görüşünü bekleyerek veya "senin emrini bekleyerek" onlara bir şey söylemedim." dedi.

Dedi ki; "onlara kötülüklerini hesab etmelerini emredip (bununla) iyiliklerinden hiçbir şeyin de zayi edilmeyeceğine dair onlara güvence verseydin ya!" dedi. Sonra gitti, biz de onunla beraber gittik. Nihayet o, bu halkalardan birine geldi, başlarında durdu ve şöyle dedi: "Bu, yaptığınızı gördüğüm nedir?"

Dediler ki; "Ey Ebû Abdirrahman! Bunlar çakıl taşları.Onlarla Ellahu Ekber, La ilahe İllallah ve Sübhanallah deyişleri sayıyoruz." (Bunun üzerine Abdullah b. Mes'ûd) dedi ki;

"Artık kötülüklerinizi sayıp (hesab edin)! Ben, iyiliklerinizden hiç bir şeyin zayi edilmeyeceğine kefilim. Yazıklar olsun size! Ey Ümmeti Muhammed, ne çabuk helak oldunuz! Peygamberinizin salallahu aleyhi ve sellem şu sahabesi içinizde hâlâ bolca bulunmakta. İşte onun elbiseleri, henüz eskimemiş; kapları, (henüz) kırılmamış.
Canım elinde olan Allah'a yemin olsun ki, sizler kesinlikle ya Muhammed'in dininden daha doğru yolda olan bir din üzerindesiniz (ki bu imkânsızdır) veya bir sapıklık kapısı açmaktasınız."
Onlar; "Vallahi, ey Ebû Abdirrahman, biz, başka bir şey değil, sadece hayrı (elde etmeyi) İstedik" dediler.

O da şöyle karşılık verdi; "Hayrı (elde etmek) isteyen niceleri vardır ki onu hiç elde edemeyeceklerdir. Resulullah salallahu aleyhi ve sellem bize haber vermişti ki; Kur'an'ı okuyacak olan bir topluluğun bu okuyuşları sadece dilde kalacak, onların köprücük kemiklerini ileriye geçmeyecek. Vallahi, bilmiyorum, belki onların çoğu sizdendir." Sonra Abdullah onlardan yüz çevirdi .

(Amr b. Yahya'nın dedesi) Amr b. Selime, bundan sonra şöyle dedi: Bu halkalardaki (insanların) tamamını, en Nehrevân olayında, haricîlerin yanında bize karşı vuruşurken gördük."230 Darimi 206 Taberani bunu hasen bir isnad ile rivayet etmiştir. Bkz.:
Taberâni 9/125 Mecmau'z Zevâ'id,1/181
Hadisin merfû kısmı için bkz. Müslim 1/663
İbn Mâce 1/59 Ahmed b. Hanbel 1/380, 404

bakınız burda cemaatin yaptığı içlerinden bir kişinin komutasında hep beraber tesbihat yapmaktır.Fakat buna rağmen Abdullah bin Mesud onları sapıklık ile itham etmiş ve son paragrafta görüldüğü gibi haklı çıkmıştır.Bugün ise camilerde bir müezzinin bir defa Sübhanallah bir defa Elhamdulillah bir defa da Allahu Ekber dediğini duyuyoruz.Sonrasında herkes "süp süp süp" deyip tesbihat yaptığını sanıyor.Ya ashab bugünkü Kutlu Doğumcular'ı görseydi ne yapardı acaba?

M Çevrimdışı

mrhb

Üyeliği İptal Edildi
Banned
:) boşver belki yarı yaşın kadardır internet üzerinden konuşmalarım tartışmalarım oldu bu güne kadar tam olarak tatmin olan yada tatmin edilen görmedim herhalde dahada görmem onun için herkes çizdiği yoldan yürür ha aman bak yeni yol icat etmiş deme çünkü ben senin dediğin ideolojiyi kabul etmem ne kurandır nede hadistir senin ideolojin ,sen sana öğretileni yaşarsın

bide merak ettim ibrahim zehirli ses kim acaba

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet burasi bati hakikaten Islama susamis Ummet.
Susuzluklarini nasil giderdiklerini size anlatayim..

Sayisini bilemiyecegim kadar cemaatler var burda nurcusu sufisi diyanetcisi milli goruscusu diyalogcusu suleymancisi siasi ..
ve daha bilmediklerim..kendi aralarindada farkli farkli cemaatlere bolunuyorlar bunlar.

Fakat

Genel olarak bakilinca bidatlerde hepside hemen hemen esittir simdi hangi caminin kapisini acsak kutlu dogum haftasi
musabeti ile bi telas bi hazirlik bi samata..israrla Dini Mubin Islami ozel bir organizasyonun icine yerlestirme cabasi
oldu olacak uzerine halayda cekelim degilmi

Gecen bi cemaate katildim ve ordakilere sordum niye bundan cok degil 15-20 yil once bu kutlu dogum haftalari yoktu,neden simdi?
Ama efendim bunda kotuluk yokmuski insanin ibadete sevki artiyormus Muhammed Mustafa sav aski anlatiliyormus kalpler aska
geliyormus

----Biz millet olarak ne kadarda merakliyiz asik olmaya:)---

Dedimki bende peki o zaman bizimle hristiyanlarin arasindaki fark ne? Onlarda noelde Isa as in dogum gununu kutlamiyorlarmi?
Ayinlere demi katilsak ne yapsak?Cevap alamadim ..sonra yanimdaki ev sahibine dedimki sana desemki bana Namazin icindeki
farzlari say;sayamazsin..hakikaten sayamadi ((
Bizim batidaki gercegimiz bu,biz Islamdan uzagiz kendimizi avutmak icinde Kutlu dogum gibi kandiller gibi eglencelere merak salmisiz

Muminler kendi cocuklarinin bile dogum gununu gururla kutluyorken din adina yapilan bu utanclari cokmu goruyorum....

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Vermis oldugum linkte istediginiz tum sorulara cevap var idi
Amacinizi ogrenmek degil kargasa cikarmak
Buna burda goz yumulmaz

mrhb nikli uye sen biraz dinlen geldigindede boyle alayimsi ifadeler ile yazarsan suresiz ban !

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Hz.Adem (a.s) olayını herkes bilir !

Sadece bir meyve yemesinden dolayı neler başına geldi ve bu konuda,Şeyhul İslam İbni Teymiye (r.a) kitabında soruyor ki :

- Bir meyveden yemeyi,büyük bir günah olarak mı görüyorsunuz ? ve devam buyuruyor :

-Bu günah Adem (a.s) cennetten çıkarılıp,dünya'ya atılması için yetti !

müslümanlar neleri küçük görüyor artık SübhanALLAH

en hazmetmediğim şey,bazı şeyleri küçük görüp,alaycı bir durum sergilemeleri !

konu kilit ve içerik silinmiştir.....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...