Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Maliye Bölümü Okuduğumdan Dolayı Faizle İlgili Yerlere de Çalışıyorum. Caiz midir?

E Çevrimdışı

Ebu Huzeyfe eş Şami

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bugün bir abim şöyle bir soru sordu.Yanıtlarsanız sevinirim...
Ben Ögrenciyim Maliye Bölümü Okuyorum Bilerek Zaten Banka Bölümünü secmedım Ama maliye bölümü Genel anlam Hepsini içine alan bi kavram bi bölüm oldgu için
arada faizle ilgili sorular cıkıyo bunlara calışıyorum mecburen
acaaba bi mahsur oluyo günah mı yanı

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ebu Arif Mansuri;315545' Alıntı:
Bugün bir abim şöyle bir soru sordu.Yanıtlarsanız sevinirim...
Ben Ögrenciyim Maliye Bölümü Okuyorum Bilerek Zaten Banka Bölümünü secmedım Ama maliye bölümü Genel anlam Hepsini içine alan bi kavram bi bölüm oldgu için arada faizle ilgili sorular cıkıyo bunlara calışıyorum mecburen
acaaba bi mahsur oluyo günah mı yanı

Okulda hesab olarak faizli sorulara cevab vermeniz, testler çözmeniz câizdir. Fakat fâiz alan ve veren (hakiki) kimselerin hesabını / muhasebesini tutmak, yazmak ve bu hadiseye şahid (rıza göstermek) olmak câiz değildir.

Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) faiz yiyene, yedirene, faiz muamelesini yazan kimseye ve bu muamelenin şahidlerine lanet etti ve:
Onlar günahta eşittir buyurdu.”
(Muslim (1598/106); Ebu Yâla (1849); İbnu’l-Carud (646); Beyhaki (5/275); Begavi (2054); Ahmed (3/304), (1/393); Tayalisi (343); İbni Hibban (1112-Mevarid)

İlgili Konu:

Kapitalist Düzenlerde Helal Ticaret Nasıl Yapılır?

https://www.islam-tr.org/konu/kapitalist-duzenlerde-helal-ticaret-nasil-yapilir.19593/

Üst Ana Sayfa Alt