Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mayıs Ayı Üyesi: Muzammill Kardeşimiz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
1. Hayatında atlattığın en büyük tehlike neydi? (tevhidi yaşantında)

2.
Screenshot_2017-05-24-10-18-51-1.png

Bu soruma kimse cevab vermemişti ( :snzdglsn: ) sana sormak istedim. Çünkü bence gayet güzel bir soru ve çünkü cevablanılası bir soru ve bence cevablasın herkes ))

3. Ummu'l Suri lakabının olduğunu biliyorum. Suriyeli kardeşlerimiz ile ilgilenirken seni çok fazla etkileyen bir olay yaşadın mı?

Mubarek olsun bu arada. Cenneti de kazananlardan olasın canım kardeşim.

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayırlı olsun abla.

1-Arapça'yı ne zaman, nasıl ve neden öğrendin? :)

2-Tevhid ile nasıl tanıştın?

3-İslam-TR ile nasıl tanıştın?

1.Bölüm olarak arap dili ve edebiyatı okuyorum şuan arapçayla tanısmam öyle oldu. Fakat sadece grammer öğrendim. Konusmam hiç yoktu taki Suriyeli kardeşlerle 1 ay boyunca beraber kalana kadar. Şimdi arapça konusabiliyorum الحمد لله

2.Tevhid ile küçük yaşta tanıştım takriben 12-13 yaşlarında. (Aile vasıtasıyla değil tabi) O zamanlar akide bizim ilçeye yeni getirilmişti. Getiren kardeş aile dostumuzdu. Ailem kabul etmedi fakat ben o zamanlar oraya cok sık gidip gelmiştim. Ordan tanıştım.

3.Islam Tr'yi yaklaşik 5 yildir biliyor fakat kullanıcı olarak giriş yapmadan takip ediyordum.

Allah (suphanehu ve teala) razı olsun.

1. Hayatında atlattığın en büyük tehlike neydi? (tevhidi yaşantında)

2. Ekli dosyayı görüntüle 19361
Bu soruma kimse cevab vermemişti ( :snzdglsn: ) sana sormak istedim. Çünkü bence gayet güzel bir soru ve çünkü cevablanılası bir soru ve bence cevablasın herkes ))

3. Ummu'l Suri lakabının olduğunu biliyorum. Suriyeli kardeşlerimiz ile ilgilenirken seni çok fazla etkileyen bir olay yaşadın mı?

Mubarek olsun bu arada. Cenneti de kazananlardan olasın canım kardeşim.

1.Cok fazla tehlike atlattım bilirsin solcu kesimim merkez yerinde yaşıyoruz. En son atlattığım tehlike evimize peşpeşe 3 bomba atilması fakat evden burnum bile kanamadan çıkmam ) الحمد لله

2.Duaya icabet olayı: Kardeşlerden biri yeni müslüman olmuş afrikalı bir arkadaştı bitmek bilmeyen soruları vardı. Cevapla cevapla bitmeyen cinsten ve zaten dille zor anlaşıyorduk. Sinav haftam ve 5 saat aralıksız telefonda konuşurduk. Ailem kızmasın diye önüme kitaplıktan çabucak herhangi bir kitap koyuyordum calisiyorum zannetmeleri için. Ertesi gün çok önemli sınavım var. Kitaplıkta derslerimizle alakasız sadece türkçe hikayeciklerin (atasozleriyle alakalı) olduğu kitabı aldım. Konuşmaya başlarken arada kitaba göz atıyor okuyordum. "Rabbim
öyle bir kitap koymuşum ki önüme ne kadar da faydasız.Senin bana vereceğin her hayra muhtacım." Dedim. Bizimkiler arada kontrol etmeye gelince lag etmesinler diye arada okuyor,üstten geçiyordum.
Ertesi sabah sınava girdim ne görsem iyi? VAllahi vAllahi okuduğum hikayelerin aynisıni hoca arapça vermiş tercume etmemizi istiyor. Tabu ben şok oldum. Sınavı bitirdim ve secdeye kapanmak için yer aradım. Sinavı da dereceyle geçtim.
الحمد لله كثيرا

3.Lakabı suriyeli kardeşler verdi. Beni Umm'ul Suri diye taniyorlar. Etkilendigim hangi olayı anlatabilirim ki?
En son bir aile beni evlerine yemeğe davet etti. Yiyecek birşey yoktu ve tam 8 aile paralarını birleştirmişti beni misafir edebilmek için.
Öğrendiğimdeki ruh halimi anlatamam herhalde..

Bil mukabele kardeşim.

Neden kullanıci adi olarak Muzammill ?

Muzammill yükü yüklenen demek. Dava da da yükü yüklenmek bana düşmeli dedim. Tabi çocukluk arkadaşim da muddesir(örtüye bürünen) olunca.
El Hasıl ; Davayı anlatmaya yüklenen biri olmaliydı, yoğunluk ve insanlar artınca hatalarını örtüp onlara doğruyu anlatmaya çalışan bir takım arkadaşı da lazımdı tabi . O yüzden muzammill..
muddessir2 'ye selam olsun )

Son düzenleme:
Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
1.Bölüm olarak arap dili ve edebiyatı okuyorum şuan arapçayla tanısmam öyle oldu. Fakat sadece grammer öğrendim. Konusmam hiç yoktu taki Suriyeli kardeşlerle 1 ay boyunca beraber kalana kadar. Şimdi arapça konusabiliyorum الحمد لله

2.Tevhid ile küçük yaşta tanıştım takriben 12-13 yaşlarında. (Aile vasıtasıyla değil tabi) O zamanlar akide bizim ilçeye yeni getirilmişti. Getiren kardeş aile dostumuzdu. Ailem kabul etmedi fakat ben o zamanlar oraya cok sık gidip gelmiştim. Ordan tanıştım; önceden de söylemiştim şehit bir kardesden de etkilenip farklı ruh haline büründüm..

3.Islam Tr'yi yaklaşik 5 yildir biliyor fakat kullanıcı olarak giriş yapmadan takip ediyordum.

Allah (suphanehu ve teala) razı olsun.

1.Cok fazla tehlike atlattım bilirsin solcu kesimim merkez yerinde yaşıyoruz. En son atlattığım tehlike evimize peşpeşe 3 bomba atilması evin harebeye dönmesi fakat evden burnum bile kanamadan çıkmam ) الحمد لله

2.Duaya icabet olayı: Kardeşlerden biri yeni müslüman olmuş afrikalı bir arkadaştı bitmek bilmeyen soruları vardı. Cevapla cevapla bitmeyen cinstenve zaten dille zor anlaşıyorduk. Sinav haftam ve 5 saat aralıksız telefonda konuştuk. Ailem kızmasın diye önüme kitaplıktan çabucak herhangi bir kitap koyuyordum calisiyorum zannetmeleri için. Bir gün yine aradı ertesi gün çok önemli sınavım var. Kitaplıkta derslerimizle alakasız sadece türkçe hikayeciklerin olduğu kitabı aldım. Konuşmaya başlarken arada kitaba göz atıyor okuyordum. "Rabbim ..
öyle bir kitap koymuşm ki önüme ne kadar faydasız. Senin bana vereceğin her hayra muhtacım." Dedim.
Ertesi sabah sınava girdim ne görsem iyi?! Vallahi vallahi okuduğum hikayelerin aynisıni hoca arapça vermiş tercume etmemizi istiyor.. ben şok oldum. Ellerim titreyerek sınavı bitirdim ve secdeye kapanmak için yer aradım. Sinavı da dereceyle geçtim. O günden sonra öyle olaylar sık yaşadim.
الحمد لله كثيرا

3.Lakabı suriyeli kardeşler verdi. Beni Umm'ul Suri diye taniyorlar. Etkilendigim hangi olayı anlatabilirim ki? O kadar fazla ki..
En son bir aile beni evlerine yemeğe davet ettiler. Yiyecek birşey yoktu ve tam 8 aile paralarını birleştirmişti beni misafir edebilmek için.. öğrendiğimdeki ruh halimi anlatamam herhalde..

Bil mukabele kardeşim.

Muzammill yükü yüklenen demek. Dava da da yükü yüklenmek bana düşmeli dedim. Tabi çocukluk arkadaşim da muddesir(örtüye bürünen) olunca.
El Hasıl ; Davayı anlatmaya yüklenen biri olmaliydı, yoğunluk ve insalar artınca hatalarını örtüp onlara doğruyu anlatmaya çalışan bir takım arkadaşı da lazımdı tabi . O yüzden muzammill..

Fazla uzun oldu hakkınızı helal edin.
BerakAllah. En sevdiğin duandan ediyorum sana can kardeşimm.

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
El Hasıl ; Davayı anlatmaya yüklenen biri olmaliydı, yoğunluk ve insanlar artınca hatalarını örtüp onlara doğruyu anlatmaya çalışan bir takım arkadaşı da lazımdı tabi . O yüzden muzammill..
Ve aleykum selam ve Rahmetullah )
Bütlere kalmazsam إن شاء الله
İnşaAllah kardeşim. . )

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
‘’ALLAHUMME LEKE SUMNA,VE ALA RIZKIKE EFTERNA,
FETEKEBBAL MİNNA ,İNNEKE ENTES SEMİÜL ALİM’’

arapça yazısı lazım bana yardımcı olabilir misin ? Muzammill

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
arapça yazısı lazım bana yardımcı olabilir misin ? Muzammill

Hadisin tam metni;

(حديث مرفوع) أَخْبَرَنَا الْقَاضِي أَبُو الْقَاسِمِ عَلِيُّ بْنُ الْمُحَسِّنِ بْنِ عَلِيٍّ التَّنُوخِيُّ ، بِقِرَاءَتِي عَلَيْهِ ، قَالَ : أَخْبَرَنَا أَبُو مُحَمَّدٍ سَهْلُ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سَهْلٍ الدِّيبَاجِيُّ ، قَالَ : حَدَّثَنَا أَبُو عَلِيٍّ مُحَمَّدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ الْأَشْعَثِ الْكُوفِيُّ ، بِمِصْرَ ، قَالَ : حَدَّثَنِي مُوسَى بْنُ إِسْمَاعِيلَ بْنِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ ، قَالَ : حَدَّثَنَاأَبِي ، عَنْ أَبِيهِ ، عَنْ جَدِّهِ جَعْفَرٍ ، عَنْ أَبِيهِ ، عَنْ جَدِّهِ عَلِيِّ بْنِ حُسَيْنٍ ، عَنْ أَبِيهِ ، عَنْ عَلِيٍّ عَلَيْهِمُ السَّلَامُ ، قَالَ : كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ إِذَا أَفْطَرَ ، قَالَ : " اللَّهُمَّ لَكَ صُمْنَا وَعَلَى رِزْقِكَ أَفْطَرْنَا فَتَقَبَّلْهُ مِنَّا ، ذَهَبَ الظَّمَأُ وَابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ وَبَقِيَ الْأَجْرُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَى " .

Sizin istediğiniz;

اللَّهُمَّ لَكَ صُمْنَا وَعَلَى رِزْقِكَ أَفْطَرْنَا فَتَقَبَّلْهُ مِنَّا، إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Hadisin tam metni;

(حديث مرفوع) أَخْبَرَنَا الْقَاضِي أَبُو الْقَاسِمِ عَلِيُّ بْنُ الْمُحَسِّنِ بْنِ عَلِيٍّ التَّنُوخِيُّ ، بِقِرَاءَتِي عَلَيْهِ ، قَالَ : أَخْبَرَنَا أَبُو مُحَمَّدٍ سَهْلُ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سَهْلٍ الدِّيبَاجِيُّ ، قَالَ : حَدَّثَنَا أَبُو عَلِيٍّ مُحَمَّدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ الْأَشْعَثِ الْكُوفِيُّ ، بِمِصْرَ ، قَالَ : حَدَّثَنِي مُوسَى بْنُ إِسْمَاعِيلَ بْنِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ ، قَالَ : حَدَّثَنَاأَبِي ، عَنْ أَبِيهِ ، عَنْ جَدِّهِ جَعْفَرٍ ، عَنْ أَبِيهِ ، عَنْ جَدِّهِ عَلِيِّ بْنِ حُسَيْنٍ ، عَنْ أَبِيهِ ، عَنْ عَلِيٍّ عَلَيْهِمُ السَّلَامُ ، قَالَ : كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ إِذَا أَفْطَرَ ، قَالَ : " اللَّهُمَّ لَكَ صُمْنَا وَعَلَى رِزْقِكَ أَفْطَرْنَا فَتَقَبَّلْهُ مِنَّا ، ذَهَبَ الظَّمَأُ وَابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ وَبَقِيَ الْأَجْرُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَى " .

Sizin istediğiniz;

اللَّهُمَّ لَكَ صُمْنَا وَعَلَى رِزْقِكَ أَفْطَرْنَا فَتَقَبَّلْهُ مِنَّا، إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

cazakALLAHul hayr

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
fotoşop atınca yazılar dağılıyor neden öyle oluyor anlamadım,farklı bi yöntem buldum oda harekeleri yok etti :(

dua1.jpg

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt