Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mısır anayasasında egemenlik Allah’ın olmayacak!

K Çevrimdışı

Küresel Haber

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hayal_oldu.jpg

Yeni Mısır anayasasının son şeklini alması için biraraya gelen siyasi çevreler, anayasadan ‘egemenlik Allah’ındır ifadesini çıkardı. Zekatla ilgili madde de çıkarılırken Hıristiyan ve Yahudilere ilişkin özel madde olduğu gibi bırakıldı.

Küresel Haber / Haber Merkezi / Özel Haber

Mısır’da dünden önceki gün Kurucu Meclis’te temsil olunan siyasi güçlerin biraraya geldiği toplantıda yeni anayasa konusunda anlaşmaya varıldı. Anlaşmaya göre 71 anayasanın 2. Maddesi olduğu gibi bırakılacak, zekat maddesi ve ‘egemenlik Allah’ındır’ ifadesi kaldırılacak.

Yeni anayasada Yahudiler ve Hıristiyanlar gibi gayrimüslimleri ilgilendiren özel maddenin de olduğu gibi bırakılmasına karar verildi. Bu maddenin içeriği ise şöyle: ‘Hıristiyanlığa ve Yahudiliğe tabi olanlar şahsi hallerinde kendi özel kanunlarına başvurma, dini işlerini veya ayinlerini uygulama, manevi liderlerini seçme hakkına sahiptir.’

‘Zat-ı İlahi’ ibaresinin de kaldırılmasına karar verilen anayasada peygamberlerin, elçilerin, sahabelerin ve müminlerin annelerinin zatlarının korunmasına ilişkin maddenin olduğu gibi bırakılması uygun görüldü.

Zat-ı İlahi ifadesinin kaldırılmasından daha ilginci ise; İslamcı partiler üçüncü maddedeki ‘egemenlik Allah’ındır ibaresinin ‘egemenlik halkındır’ ifadesiyle değiştirilmesini kabul etti.
Toplantıya katılan güçler, Selefi hareketin önerdiği ‘zekat için bir heyet kurulması’ maddesinin de kaldırılması ve ayrı bir kanun altında düzenlemesinin yapılması üzerinde de anlaştı.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
mısır ve hamas ile ilgili çeviri haberlerini yayınlarken kaynak belirtirseniz güvenirsizliğiniz yüzünden haberler heder olmasın.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
normaldir. bunlar daha başlangıç daha neleri çıkartacaklar. Amerika, israil daha çok uğraşacaktır. Bu haberler şimdilik az bile tahmin ediyorum. Bakalım neler olacak.

A Çevrimdışı

a-pyrz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer böyle bir şey var ise, çok yazık, gerçekten çok yazık...

Ama başka bir açıdan da olaya bakalım, şimdi Selefi Nur Partisi bu kararları alınmasında aynı çatıda altında bulunmuştur. Sürekli parti kuranları kafir ilan eden ve sonunda kendisi de parti kuran, bunun üzerine böyle kararların alındığı mecliste oylamaya katılan kişiler ne oluyor?

(Ben tekfirci değilim, kimseyide bu sebeple tekfir etmem. Yanlız, kendileri böyle iddialar ortaya attıkları için merak ederek sordum)

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Ama başka bir açıdan da olaya bakalım, şimdi Selefi Nur Partisi bu kararları alınmasında aynı çatıda altında bulunmuştur. Sürekli parti kuranları kafir ilan eden ve sonunda kendisi de parti kuran, bunun üzerine böyle kararların alındığı mecliste oylamaya katılan kişiler ne oluyor?

(Ben tekfirci değilim, kimseyide bu sebeple tekfir etmem. Yanlız, kendileri böyle iddialar ortaya attıkları için merak ederek sordum)

Ya da şöyle desek : Bu selefi gruplar yönetime gelince görüşlerini bir anda çark ettirecek kadar SAF'mıdırlar.Yüzbinlerce insan bir anda fikir değilştirecek ve biz bunu bir forum köşesinden öğreneceğiz :)

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

aşağıdaki linkte anladığım kadarıyla Demokratik düzenlerde parti kuran ve meclise giren tüm milletvekillerinin kafir olduğu hükmü çıkarılıyor. Yanlış anlaşılmasın ben öyle anlıyorum, bu doğrudur, yanlıştır diyecek derecede değilim. Oy verenleri geçtim onlar şurda dursun. Böyle bir demokratik düzene girip milletvekili olanların istisnasız kafir olduğu anlaşılıyor. Yanlışlık varsa düzeltin lütfen.

www.islam-tr.org/ilmi-munazaralar/13382-seyh-makdisi-secimlere-katilan-herkesi-ayirim-yapmadan-tekfir-etmek.html

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
İmandan sonra küfre girme bu olsa gerek

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Muhammed Mürşi : Kur'an önceden de anayasamızdı gelecekte de olacak diyen ve bunu bütün dünyaya ve kendi halkına yazıyla değil bizzat çıkarak söyleyen bir şahsiyete inanmak benim için imanın gereğidir.

İftira atıp bunu delillendiremeyenlerden de uzak olmak benim imanımın gereğidir.İftira atanlar iftiralarının hesabını elbette Allah'a vereceklerdir.

Mümin erkeklere ve mümin kadınlara yapmadıkları bir şeyden dolayı eziyet edenler de bir iftira ve açık bir günah yüklenmişlerdir. 33/58

Ravi: Safvan İbnu Süleym
Tanım: Ey Allah'ın Resulü! dedik, "mü'min korkak olur mu?" "Evet!" buyurdular"Pekiyi cimri olur mu?" dedik, yine: "Evet!" buyurdular Biz yine: "Pekiyi yalancı olur mu?" diye sorduk Bu sefer: "Hayır! buyurdular
Kaynak: Muvatta, Kelam 19, (2, 990)

Ravi: İbnu Mes'ud
Tanım: Kul yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince bir an gelir ki, kalbinde önce siyah bir nokta belirir Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur Sonunda Allah nezdinde "yalancılar" arasına kaydedilir
Kaynak: Muvatta, Kelam 18, 2,(990)

A Çevrimdışı

a-pyrz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aynı haberin başka bir ajanstan linki;
Ezher ''egemenlik milletindir'' dedi - Afrika Haberleri

İhvan ve Selefiler bu maddenin islama aykırı olmadığı kararını almışlardır. Eğer ortak karar almışlarsa, bizim giblerin bir şey söylemeye hkkı ne kdar vardır, bunu bilemiyorum. Zira fıkıh alimi değiliz( değilim) Belkide bilmediğimiz özel meseleler yüzünden, tabiri caizse kaz gelecek yerden tavuk esirgememek için böyle karar almış olabilirler. Daha büyük bir tehlikeyi engellemek için şimdilik böyle bir karar almışlardır.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Daha bekleyip göreceğiz, daha ne maddeler eklenecek herkesin görüşü o zaman iyice şekillenecek. görüşler ortaya atılır, o bir fikir söyler şu böyle der en sonunda anayasa diye milletin önüne koyup millette onu kabul ettiğinde şuan ki MISIR'IN GÖRÜNTÜSÜNÜN BULANIKLIĞI netleşecektir. izleyip, göreceğiz. Fakat bence Hal gidişat şeriatten uzaklaşmaya doğru.

Kadirbillah Çevrimdışı

Kadirbillah

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İmandan sonra küfre girme bu olsa gerek

Kafirken, küfrünü arttırdı desek daha doğru olur.

Bu şahsiyet zaten Mısırın eski küfür kanunlarını şeriat olarak gördüğünden diyor ki öncesinde şeriattı sonra da olacak. Ve videoda biz yeni birşey eklemeyeceğiz diyor. Bu adamın Mübarek ten farkı nedir? Aynı kanunlarla yönetince Mübarek kafirken bu adam niye kafir olmuyor?

Mübarek varken de Mısır kanunlarında " Yasama kaynağı Kur'an'dır " kanunu vardı. Yaşı bu adamı tekfir etmeyenlerin Mübarek i tekfir etmeye hakları yoktur.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Sapla samanı karıştırınca ortaya böyle hezeyanlar çıkıyor.Şeriat kanunları olduğu halde bu uygulanmıyorsa buna şeriat yoktur denmez,şeriat uygulanmıyor denir.

Kadirbillah Çevrimdışı

Kadirbillah

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sapla samanı karıştırınca ortaya böyle hezeyanlar çıkıyor.Şeriat kanunları olduğu halde bu uygulanmıyorsa buna şeriat yoktur denmez,şeriat uygulanmıyor denir.

Asıl amaç art niyet olunca böyle batıllar ortaya çıkıyor. Mısırda yaşamadan, kanunlarını bilmeden konuşman garip.
Mısırda iki kanun islamda göredir. Evlilik-boşanma, miras. Diğerleri küfür kanunudur.
Sen buna şeriat var diyorsan, bence biraz kitap oku. Şeriatın alimler katında ne demek olduğunu öğren.

Kadirbillah Çevrimdışı

Kadirbillah

Üyeliği İptal Edildi
Banned

Asıl amaç art niyet olunca böyle batıllar ortaya çıkıyor. Mısırda yaşamadan, kanunlarını bilmeden konuşman garip.
Mısırda iki kanun islamda göredir. Evlilik-boşanma, miras. Diğerleri küfür kanunudur.
Sen buna şeriat var diyorsan, bence biraz kitap oku. Şeriatın alimler katında ne demek olduğunu öğren.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hele şu çok geniş ilminle mısır anayasasını ve kanunlarını şuraya yazda bizde bilelim

Kadirbillah Çevrimdışı

Kadirbillah

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bunun ilim ile alakası yok. Mısıra hayatında girmemişsin iki kanunu şeriatta mutabık diye şeriat var ama uygulanmıyor diyorsun. Neden bilmedigin, hakında bilginin olmadığı şeyi hakkında konuşuyorsun?
Sen iki kanunu islami, diğer kanunları Allaha baş kaldırı ve kafirlerin kanunları olan bir anayasaya şeriat diyorsun.

Şeyhülislâm ve talebesi İbn Kesir diyor ki ; Kim yesakla hükmederse icmayla kafirdir, onlarla cihad etmek farzdır.
(Yesakın içinde iki tane değil, onlarca şeriattan kanun vardı. Bunun yanı sıra kanunların da incil ve tevrattan kanunlarda vardır.)
Yesak ile hükmeden icma ile kafirken, Mısır gibi kanunları Yesaktan katlarca kez küfr kanunu içeren kanunlarla hükmeden hayli hayli kafirdir.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
madem o kadar biliyorsun mısırı ve kanunları yazda herkes görsün kanunları

bak ben ihvan tarafındayım o zaman benimle de cihad et.

B Çevrimdışı

BirMusluman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed Mürşi : Kur'an önceden de anayasamızdı gelecekte de olacak diyen ve bunu bütün dünyaya ve kendi halkına yazıyla değil bizzat çıkarak söyleyen bir şahsiyete inanmak benim için imanın gereğidir.

İftira atıp bunu delillendiremeyenlerden de uzak olmak benim imanımın gereğidir.İftira atanlar iftiralarının hesabını elbette Allah'a vereceklerdir.

Mümin erkeklere ve mümin kadınlara yapmadıkları bir şeyden dolayı eziyet edenler de bir iftira ve açık bir günah yüklenmişlerdir. 33/58

Ravi: Safvan İbnu Süleym
Tanım: Ey Allah'ın Resulü! dedik, "mü'min korkak olur mu?" "Evet!" buyurdular"Pekiyi cimri olur mu?" dedik, yine: "Evet!" buyurdular Biz yine: "Pekiyi yalancı olur mu?" diye sorduk Bu sefer: "Hayır! buyurdular
Kaynak: Muvatta, Kelam 19, (2, 990)

Ravi: İbnu Mes'ud
Tanım: Kul yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince bir an gelir ki, kalbinde önce siyah bir nokta belirir Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur Sonunda Allah nezdinde "yalancılar" arasına kaydedilir
Kaynak: Muvatta, Kelam 18, 2,(990)

Abi Allah için soruyorum sana mursi değil mi ki geçenlerde kafir orduları somalideki şebaba karşı eğiteceğini söyleyen.
Mursi’den Somali işgalcilerine tam destek | Küresel Haber – Globalleşen Dünyadan Haberiniz Olsun.

Değilmiydi ki 14tane kardeşimizi canımızı idam kararı veren .

Mısır, 14 mücahid hakkında idam kararı verdi | Küresel Haber – Globalleşen Dünyadan Haberiniz Olsun.

değilmiydiki gazzeye giden tünelleri kapatan.şimdide bu haber çıkmış yalan demek vicdanına sığıyor mu.
Şunuda unutma usamade,zevahride ve diğer mucahid alimlerde ihvandan çıktı ama şimdi onların şu anki halini reddediyorlar.Seyyid kutub Abdullah azzamda ihvandan çıktı ama onlara kendilerini isnad mı ediyorlar Hayır vallahi ihvan şeyh zevahiri gibi bir mubarekten bile hoşnud olmamıştır cihadı fikirlerinden dolayı.Bence sende abi benim daha önceki ihvan taraftarlığım gibi kör bir taasubla bağlanmışsın onlara halbuki gözünü açsan göreceksin durum hiçte sandığın gibi değil.

A Çevrimdışı

a-pyrz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kişi kafir bile olsa ama azgın olmasa, ben ona kafir demekten hoşlanmam. O kişi kafir olur ama bunu söylemekten zevk almam.
Ama bakıyorum bazı arkadaşlar milleti tekfir etmede ( müslüman olduklarını biliyoruz) birbirleiyle yarışır vaziyette ve zevk alarak bunu yapıyorlar.
Allah'u teala milleti tekfir edin diye emir koymamıştır. Allah Resulü yahudi ve hristiynlara kafirsiniz siz, diye bir şey söylememiştir. Ama onlar kafirdir.
Yada Abdullah ibni Selül'ün münafık olduğu herkes tarafından bilinmesine rağmen hiç bir zaman bakın bu münafıktır ha, dememiştir hatta cenaze namazını bizzat kendisi kıldırmıştır. Şimdi bizim müslüman bildiğimiz kişileri niye ısrarla tekfir ediyorsunuz? Allah Resulü böyle bir şey yapmamıştır. Diyelim ki onlar kafirdir, peki ne kazandınız? Hiçbir şey. Peki ya kafir değillerse ve siz yanılıyosanız ne kaybedeceksiniz) İşte bu sorunun cevabını size bırakıyorum...

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
konuşmaların arapça videosunu kendim tercüme ettirir ondan sonra da ihvan ile irtibata geçer bunu sorarım.Ondan sonra bu konuda kararımı veririm.Benim gözümde küreselhaberin hiçbir itibarı yoktur.Çünkü müslümanlar hakkında karalama kampanyası yürütmüştür.

filistinli tanıdğın varsa sor bakalım o tünnelere gerek kaldı mı artık ?
tünelden geçenler artık refah sınır kapısından geçiyorlar.

muhammed murşi seçildiği ilk günlerde bak ne yaptı :

Mısır Havayolları İsrail'i Listesinden Sildi

diyorsun ki : "Seyyid kutub Abdullah azzamda ihvandan çıktı ama onlara kendilerini isnad mı ediyorlar " son videoyu tekrar izle bak murşi ne diyor.Onların yolu yolumuzdur diyor.İftira atma.

diyorsun ki : Hayır vallahi ihvan şeyh zevahiri gibi bir mubarekten bile hoşnud olmamıştır cihadı fikirlerinden dolayı. Gene iftira ediyorsun.ihvanın cihadı ne şekilde desteklediğini işin içinde olanlar bilirler.Çeçen,filistinli ve suriyedeki mücahidler bunu çok iyi bilir.

ben daha yeni tevhid ve islami camia ile tanışmış biri değilim ki gözümü açıp birşeyler göreyim.

Üst Ana Sayfa Alt