Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mucahid, Nefis Terbiyesi ve Abdestsiz Meal Okumak Caiz mi?

Selahaddin Eyyubi Çevrimdışı

Selahaddin Eyyubi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aklıma takılan bazı sorular var
1.Mücahit kime denir?
mücahitin görevi nedir?
mücahitlerin etkin olduğu ülkeler var mı?
mücahitler kimlere karşı savaşır?
mücahitlerin bir örgütü var mı varsa isimleri nelerdir?

2.Kur-an'ın Meali hakkınsa birine bir soru sordum dedim "cep telefonundan meal okuyorum abdestsiz okusam olur mu" diye o da gerek olmadığını hatta mealin Allah'ın kelamı bile olmadığını söyledi doğru mu?
sizin düşünceleriniz neler ayrıca telefondan Kur-an'ı Arapça Veya Mealini okuduğum zaman abdest almalı mıyım ?

3.İnsan Nefsini Nasıl Terbiye Etmelidir ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aklıma takılan bazı sorular var

1.Mucahid kime denir?

Mucahid : Çaba sarfeden, tüm imkânlarını kullanarak belli bir hedefe varmak isteyen; düşmana karşı var gücüyle savaşan, dünyevi hiç bir menfaat beklemeksizin sırf Allah rızası (İlay-i Kelimetullah) için ve O'nun yolunda cihad eden kimsedir.

Mucahidin görevi nedir?

Mucahidin görevi bulunduğu şart ve ortama göre pek çoktur. Bu sebeble mucahidin görevi salt şudur veya şunlardır demekten ziyade , özetle Emirinin kendisine verdiği görevi, en iyi şekilde yerine getirip, düşmana azami zarar verme çabasında olmaktır diyebiliriz.
mücahitlerin etkin olduğu ülkeler var mı?

Mucahidlerin etkin olduğu ülkeler dünya üzerinde vardır. İsimleri için cihad haberlerini takib ediniz.

Mucahidler kimlere karşı savaşır?

Kafirlere ve zalimlere karşı cihad eder.

Mucahidlerin bir örgütü var mı; varsa isimleri nelerdir?

Mucahidlerin cemaati olur. İsimleri için cihad haberlerini takib ediniz.

2.Kur-an'ın Meali hakkında birine bir soru sordum, dedim "cep telefonundan meal okuyorum abdestsiz okusam olur mu" diye o da gerek olmadığını hatta mealin Allah'ın kelamı bile olmadığını söyledi doğru mu?

2- Doğru. Meal, Kur'an-ı Kerimin manasını o devirde, en yakın haliyle farklı lisana anlamını çevirmektir.

Sizin düşünceleriniz neler, ayrıca telefondan Kur-an'ı Arabca Veya Mealin okuduğum zaman abdest almalı mıyım ?

Meal okumak için abdest şart değildir. Abdest , Kur'an-ı Kerim'i orjinal haliyle okumak için gereklidir. Fakat kişinin her hayırlı işte olabileceği gibi abdestli olması güzel olacağı gibi; Meal okurken dahi abdestli olmaya gayret göstermesi güzeldir.

3.İnsan Nefsini Nasıl Terbiye Etmelidir ?

“Muhakkak, nefsini temizleyen kurtuluşa erdi.” (Şems, 9)
Kişi az yeme ve az uyumaya başlamasıyla Nefis terbiyesine ıslaha başlayabilir. Bundan sonra nefsi azdıran, şehvete getiren, tembelleştiren her işten uzaklaşıp kısıtlamakla, nefs terbiye edilmeye başlanabilir.

Üst Ana Sayfa Alt