Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Müslüman Olmaya Geldim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
islamdan çıktıktan sonra başka dine girmişse davet edilmeden öldürüldüğü Nerede geçiyor ?

aslolan insanların yaşama hakkıdır. yani öldürülmelerine delil aranır. bulunamaz isede öldürülmezler.

dinden birden fazla defa çıkanların öldürülmesini savunanların delili şu ayetdir.

"İman edip sonra inkâr eden, sonra imân edip tekrar inkâr eden, sonra da inkârlarında ileri gidenleri Allah ne bağışlayacak ne de doğru yola eriştirecektir" (4/Nisâ, 137)

https://www.islam-tr.org/konu/islamdan-cikmak-murted.11412/

"Dinini değiştireni öldürün" (Buhârî, Cihâd, 149)

"İman edip sonra inkâr eden, sonra imân edip tekrar inkâr eden, sonra da inkârlarında ileri gidenleri Allah ne bağışlayacak ne de doğru yola eriştirecektir" (4/Nisâ, 137)

"Sizden kim, dininden döner ve kâfir olarak ölürse, işte onların dünya ve âhirette amelleri boşa gitmiştir . İşte cehennemlikler onlardır. Onlar orada ebedî olarak kalacaklardır" (2/Bakara, 2/217)

Şâfiîler'de ise bu konuda iki farklı görüş vardır. Bir kâfir, dininden döndükten sonra, ya İslâm'a girer ya da öldürülür. Taberânî İbn Abbas'tan merfû olarak şöyle bir hadis nakletmektedir: "Dininden çıkıp kendisine İslam'dan başka bir din seçeni öldürün" (Seyyid Sabık, age, 382)

Fıkhî İctihadlara Göre Murtedin Cezası

Bir müslümanın dinini değiştiştirip irtidâdı; görülmesi, duyulması, itiraf etmesi veya iki âdil müslüman tarafından şâhidlik edilmesi hallerinde sâbit olur.

Murtedin cezası, eğer tevbe etmezse öldürülmektir:

Ulemanın çoğunluğu kadın için de aynı hükmün uygulanacağı görüşündedirler Ancak Hanefiler bu konuda farklı görüştedirler.
Kadınların öldürülmesini nehyeden hadisin (Ebû Dâvud, Cihad, 121) hükmünün geneli kapsadığını iddia ederek irtidad eden kadının öldürülmeyeceği görüşünü ileri sürmüşlerdir (İbn Kudâme, el-Muğnî, Mısır (ty), VIII/125; Seyyid Sâbık, Fıkhu's-Sünne, Kahire, (ty), II/385 vd)

Murtede had uygulanmadan önce, tevbe edip İslâm'a dönmesi telkin edilir. Fakat bunun ne şekilde uygulanacağı hakkında ihtilâf vardır.
Âlimlerin çoğunluğunun görüşüne göre, üç defa tevbe etmesi istendikten sonra öldürülür.
Ömer (r.anh), irtidad edenin üç gün hapsedilip tevbe etmeye çağrılması ve bu zaman zarfında yiyecek olarak suçluya sadece ekmek verilmesi gerektiğini bildirmiştir.

Ali (r.anh), bu müddeti bir ay olarak uygulamıştır.
en-Nahaî ise bunun bir zamanla sınırlandırılmaması ve tevbe edene kadar sürekli İslam'a çağrılması gerektiği görüşünü ileri sürmüştür Ancak, bu görüş, Sünnet ve icmâ ile sâbit olan irtidad cezasının uygulanmasını imkânsız kılacağından itibara şâyân değildir.

İmam Mâlik, Leys, İshak ve Ebû Hanîfe; zındıkın ve irtidat edip tevbe ettikten sonra tekrar dinden dönenin tevbesinin dikkate alınmayacağını ve haddin uygulanacağını kabul etmişlerdir. Çünkü zındıkın murted sayılmasını gerektiren önceki görüşlerinden döndüğü hiç bir zaman açık olarak tesbit edilemez.
Allah Teâlâ; "Ancak, tevbe edib kendilerini düzelten ve Allah'ın indirdiğini açıklayanlar mustesnâ" (2/Bakara, 160) buyurmaktadır.

Dinden dönmeyi birkaç defa tekrarlayanların tevbelerinin kabul edilmeyeceğine delil olarak da şu âyet-i kerîme gösterilmektedir:

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aslolan insanların yaşama hakkıdır. yani öldürülmelerine delil aranır. bulunamaz isede öldürülmezler.

dinden birden fazla defa çıkanların öldürülmesini savunanların delili şu ayetdir.

https://www.islam-tr.org/konu/islamdan-cikmak-murted.11412/

"Sizden kim, dininden döner ve kâfir olarak ölürse, işte onların dünya ve âhirette amelleri boşa gitmiştir . İşte cehennemlikler onlardır. Onlar orada ebedî olarak kalacaklardır" (2/Bakara, 2/217)

Şâfiîler'de ise bu konuda iki farklı görüş vardır. Bir kâfir, dininden döndükten sonra, ya İslâm'a girer ya da öldürülür. Taberânî İbn Abbas'tan merfû olarak şöyle bir hadis nakletmektedir: "Dininden çıkıp kendisine İslam'dan başka bir din seçeni öldürün" (Seyyid Sabık, age, 382)

Fıkhî İctihadlara Göre Murtedin Cezası

Bir müslümanın dinini değiştiştirip irtidâdı; görülmesi, duyulması, itiraf etmesi veya iki âdil müslüman tarafından şâhidlik edilmesi hallerinde sâbit olur.

Murtedin cezası, eğer tevbe etmezse öldürülmektir:

Ulemanın çoğunluğu kadın için de aynı hükmün uygulanacağı görüşündedirler Ancak Hanefiler bu konuda farklı görüştedirler.
Kadınların öldürülmesini nehyeden hadisin (Ebû Dâvud, Cihad, 121) hükmünün geneli kapsadığını iddia ederek irtidad eden kadının öldürülmeyeceği görüşünü ileri sürmüşlerdir (İbn Kudâme, el-Muğnî, Mısır (ty), VIII/125; Seyyid Sâbık, Fıkhu's-Sünne, Kahire, (ty), II/385 vd)

Murtede had uygulanmadan önce, tevbe edip İslâm'a dönmesi telkin edilir. Fakat bunun ne şekilde uygulanacağı hakkında ihtilâf vardır.
Âlimlerin çoğunluğunun görüşüne göre, üç defa tevbe etmesi istendikten sonra öldürülür.
Ömer (r.anh), irtidad edenin üç gün hapsedilip tevbe etmeye çağrılması ve bu zaman zarfında yiyecek olarak suçluya sadece ekmek verilmesi gerektiğini bildirmiştir.

Ali (r.anh), bu müddeti bir ay olarak uygulamıştır.
en-Nahaî ise bunun bir zamanla sınırlandırılmaması ve tevbe edene kadar sürekli İslam'a çağrılması gerektiği görüşünü ileri sürmüştür Ancak, bu görüş, Sünnet ve icmâ ile sâbit olan irtidad cezasının uygulanmasını imkânsız kılacağından itibara şâyân değildir.

İmam Mâlik, Leys, İshak ve Ebû Hanîfe; zındıkın ve irtidat edip tevbe ettikten sonra tekrar dinden dönenin tevbesinin dikkate alınmayacağını ve haddin uygulanacağını kabul etmişlerdir. Çünkü zındıkın murted sayılmasını gerektiren önceki görüşlerinden döndüğü hiç bir zaman açık olarak tesbit edilemez.
Allah Teâlâ; "Ancak, tevbe edib kendilerini düzelten ve Allah'ın indirdiğini açıklayanlar mustesnâ" (2/Bakara, 160) buyurmaktadır.

Dinden dönmeyi birkaç defa tekrarlayanların tevbelerinin kabul edilmeyeceğine delil olarak da şu âyet-i kerîme gösterilmektedir:
burada davet edilmeden öldürüldüğü yazılı değil ... ben Abdulmuizz hocanın o yazısını okudum orada öyle birşey görmedim ... sŞafiilerde namaz kılmayan müslümana ( müslüman oldugu için davete gerek yoktur ) denilip davet edilmeden öldürülebilecdğine dair bir yazı okumuştum diye hatırlıyorum Allahu alem ... akhi karıştıroyr olmayasın

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
burada davet edilmeden öldürüldüğü yazılı değil ... ben Abdulmuizz hocanın o yazısını okudum orada öyle birşey görmedim ... sŞafiilerde namaz kılmayan müslümana ( müslüman oldugu için davete gerek yoktur ) denilip davet edilmeden öldürülebilecdğine dair bir yazı okumuştum diye hatırlıyorum Allahu alem ... akhi karıştıroyr olmayasın

akhi benim söylediğim şeyin ispatı olmasada o verdiğim linkden alıntı

Müslüman anne babadan doğan ve müslüman olarak yetişen kimse irtidat edince, tevbe etmeye çağrılmadan had uygulanır. Fakat daha önce küfre girip sonra müslüman olan kimse tevbeye çağrılır. Allah'a ve Rasûlune küfreden kimse de tevbe etmeye çağrılmadan öldürülür. Böyle bir kimse tevbe etse dahi durum değişmez. Çünkü, Allah'a ve Rasûlüne küfretmek haddi gerektirir.Tevbe ise haddi düşürmez (İbn Kudâme, age, 125 vd)

nerede okuduğumu hatırlamıyorumda aklımda öyle kalmış en doğrusunu Allah bilir
abdulmuizz hocama sorsak doğruya ulaşmamız açısından isabetli olur kanısındayım

E Çevrimdışı

Erdem_Balıkesir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
fikir ve düşünce aynı şeydir tekrar etmene gerek yok .. fikir özgürlüğü çağımızdaki sapkın ideolojilerin esas kabul ettikleri şeydir, fakat İslamiyetin esası bu değildir , Islamiyet in esası Tevhid'dir , müslümanlar bu tevhid fikrinin etrafında birbirine sımsıkı kenetlenmiş bir bina gibidirler, müminlerin gayesi tevhid yolunda , dosdoğru olmaktır ... Kuran' ı açtığında Fatiha suresi (açılış suresi ) karşına çıkar , Allahın bize bizzat öğrettiği bu duanın sonunda , bizi sapkınların ve gazaba uğrayanların yolundan hidayete erenlerin yoluna eriştirmesini isteriz ...

fikir ve inanç özgürlüğünün esas ve nihai hedef olarak alınması doğru yolun benimsenmesinin önünde engel oluşturur ... ve bu özgürlüğü esas kabul eden fikir akımları ve ideolojilerin tarihini incelersen , bu özgürlük düşüncesinin aslında ne kadar yanıltıcı oldugunu görürsün ...

demokrasilere bir bak , suan komünizm, faşizm hatta şeriatın dahi propaganda ve savunusuna özgürlük veriliyor , çünkü şeriatın dahi savunucuları artık herhangi bir engel teşkil etmeyecek denli pasifize edilmişlerdir, başörtüsü artık serbesttir, çünkü örtünenlerin örtünmeyenlerden artık çok bir farkı yoktur ki serbest bırakılmasın ? 50 yıl önce nazım hikmet şiirleri yasaklıydı şimdi serbest , çünkü artık bu şiirler herhangi bir engel teşkil edemez demokrasi için ...

ve görüyorsun ki inanç ve fikir özgürlüğünü esas ve nihai hedef olarak gören demokrasi ve liberalizm , aslında diğer ideoloji ve akımlarà bu özgürlük düşüncesini yansıtarak , onların temellerini sarsmakta, pasifize etmekte ve yıkmaktadır... pasifize ettikten sonra o düşünce ve dine özgürlük verdiği iddiasıyla inanırlarını da aldatmaktadır...

bugun , isteyen başörtülü dolassın , isteyen başörtüsüz düşüncesi Islamın tesettür emrinin nihai hedefinin önünde engeldir , veya çeşitli sapkın fikir ve akımlarà özgürlük düşüncesi Islamın tevhid kulbunda insanları birleştirme düşüncesinin önünde engeldir ..yani Islamın fikir ve inanç özgürlüğünü esas aldığını iddia etmek Islamın temellerini sarsmaktan öteye gitmez ... eğer Islam bunu benimsese, fikir ve inanç özgürlüğünü benimsese, yaşayıŞ biçimi ve kuralları kişisel vicdana bıraksa, herkesin doğrusu kendine dese , bir din olarak gelmesinin , doğrularını insanlara duyurmasının, emir ve yasaklarını insanlara bildirmesinin ne anlamı olabilirdi ki ??
Açıkça fikir özgürlüğüne karşıyım, isteyen istediği gibi yaşar ama kimse benim düşündüğüm inandığımın aksine görüş bildiremez mi diyorsun?
dinden dönenlerin öldürülmesi diğer insanlarıda saptırmamaları için,İslam'dan çıkanlar boş durmuyorlar diğerlerinide saptırmak için ellerinden geleni yapıyorlar
Diğer insanları sapıtmaları mı :) Bu bir insanın ölümünü nasıl gerektirsin ki :) Onlar da sapıtmasın, imtihan değil mi?
Ayrıca bu sapıtma olayı sana göre sapıtmak, ona göre hidayete kavuşmak da olabilir? :)
1 litre suyu 1 grama sigdirabildigin zaman bu konuya deginiriz:D hadi sen 5-10 gram koysanda olur:cool:

insan eli uzerine bisey demedin, esas onemlisi oydu bide video var, eger gercekten ogrenmek istiyorsan bakmalisin ustelik sana kisa olanini koydumki yorucu ve zor olmasin:cool::)
1 litre su 1 gram olayını dediğine göre big bangii hiç okumamışsın. Bu tartışılan bir şey bile değil artık.
Erdem odanda bulunan yatagin yorganin bilgisayarin camin pencerenin bile bir yapicisi var sen onlardan dahami assagiliksinki senin bir sahibin yok
Camı yapan adamı biliyorum. Ayrıca camın oluşması için ne işlemlerden geçmesi gerektiğini de biliyorum.
peki şöyle diyeyim.. Camı yapan camcı, camdan daha yücedir ki bir şey oluşturabiliyor. Yani camcı varsa, camcıyı yaratan, camcıdan daha yüce olmak zorunda..

Peki Allah yüce bir varlık. O kadar yüce bir varlığı illaki bir var eden olmalı, kendi kendine mi oluşsun :) derler adama :)

Bunlar çok basit sözler arkadaşlar. İnanın bana olmaz böyle. Bilim bunların hepsini açıklıyor. Evrimden önce yaşasaydım deist olurdum. Ama evrim bulundu, keşfedildi, Tanrıya gereksinim kalmadığını anladı insanlar. Var dersen de kimse sana demez niye var, ama yok dersen de sorular kalmaz.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Açıkça fikir özgürlüğüne karşıyım, isteyen istediği gibi yaşar ama kimse benim düşündüğüm inandığımın aksine görüş bildiremez mi diyorsun?

Diğer insanları sapıtmaları mı :) Bu bir insanın ölümünü nasıl gerektirsin ki :) Onlar da sapıtmasın, imtihan değil mi?
Ayrıca bu sapıtma olayı sana göre sapıtmak, ona göre hidayete kavuşmak da olabilir? :)

1 litre su 1 gram olayını dediğine göre big bangii hiç okumamışsın. Bu tartışılan bir şey bile değil artık.

Camı yapan adamı biliyorum. Ayrıca camın oluşması için ne işlemlerden geçmesi gerektiğini de biliyorum.
peki şöyle diyeyim.. Camı yapan camcı, camdan daha yücedir ki bir şey oluşturabiliyor. Yani camcı varsa, camcıyı yaratan, camcıdan daha yüce olmak zorunda..

Peki Allah yüce bir varlık. O kadar yüce bir varlığı illaki bir var eden olmalı, kendi kendine mi oluşsun :) derler adama :)

Bunlar çok basit sözler arkadaşlar. İnanın bana olmaz böyle. Bilim bunların hepsini açıklıyor. Evrimden önce yaşasaydım deist olurdum. Ama evrim bulundu, keşfedildi, Tanrıya gereksinim kalmadığını anladı insanlar. Var dersen de kimse sana demez niye var, ama yok dersen de sorular kalmaz.

Sahur vakti yazıyorsun. Ne güzel )

E Çevrimdışı

Erdem_Balıkesir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bi el bombasini fislemek için fitili çekmek yahut pudraya atesi yakmak gerekir, bomba kendi kendine patlamaz onu patlatmak/aktive yapmak için bir "araci" gerek...

robot elin yapicisi, uydurani, yapani varda, insan elinin yokmu

Ekli dosyayı görüntüle 12683

bide su kisa videoya bakarsan biraz aydinlanabilirsin belki..
El olayına ve videoya gelirsek

O videoda anlatan adamı tanımıyorum. Ama kendisi ne fizik namına, ne evrimsel biyoloji adına hiç bir şey bilmiyor.. Konuştuu sözlerden o kadar açık ki.. Doğal seçilimden, yapay seçilimden haberi yok. Hiç bir biyolog insan oluştu bütün orgaanları onun yararına birden bire çıktı demez. Bu doğal seçilimle açıklanır. Kullanılmayan organalr körelir yok olur. İhtiyaç duyulduğunda organ gelişir...

Bunları bilmeyen birisi tabii ki başı boş gezen bir gemiye benzetir bu olayı. Bak her şey ne kadar akılla koyulmuş gibi, demekki bunu düşünen var diyor.

El olayını da böyle açıkladım aslında. Yapay elin yapanı olduğunu herkes biliyor. Google'a "kolun evrimi" "elin evrimi" gibi şeyler yazarsan daha güzel anlarsın kolu evrimsel biyoloji nasıl açıklıyor.

o beyleri karıştırmayın Allah aşkına :)
Adamlar daha fosilden anlamıyor atıp tutuyor. Konuştukları şey şaka gibi. Biyolog duysa gülme krizine girer.

Bakın nasıl da fosili bildiğini uyduruyor :) Karşısındaki evrimci hoca kafadan uyduruyor fosil ismi karşıdakiler de eet biliyoruz diyor. :)

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi

O videoda anlatan adamı tanımıyorum. Ama kendisi ne fizik namına, ne evrimsel biyoloji adına hiç bir şey bilmiyor.. Konuştuu sözlerden o kadar açık ki.. Doğal seçilimden, yapay seçilimden haberi yok. Hiç bir biyolog insan oluştu bütün orgaanları onun yararına birden bire çıktı demez. Bu doğal seçilimle açıklanır. Kullanılmayan organalr körelir yok olur. İhtiyaç duyulduğunda organ gelişir...

Bunları bilmeyen birisi tabii ki başı boş gezen bir gemiye benzetir bu olayı. Bak her şey ne kadar akılla koyulmuş gibi, demekki bunu düşünen var diyor.

El olayını da böyle açıkladım aslında. Yapay elin yapanı olduğunu herkes biliyor. Google'a "kolun evrimi" "elin evrimi" gibi şeyler yazarsan daha güzel anlarsın kolu evrimsel biyoloji nasıl açıklıyor.

Adamlar daha fosilden anlamıyor atıp tutuyor. Konuştukları şey şaka gibi. Biyolog duysa gülme krizine girer.

Bakın nasıl da fosili bildiğini uyduruyor :) Karşısındaki evrimci hoca kafadan uyduruyor fosil ismi karşıdakiler de eet biliyoruz diyor. :)

Benim bang bang'a ayiracak zamanim hic yok ben dinimi arastirir ve ogrenirim
Senin amacin ogrenmekmi yoksa ateizmi burda reklam yapip insanlarin kafasinimi karistirmak anlamadimo_O
Biyoloji benim dalim degil
Bir mavi murekkep al, bi plastik ve demir parcasi çölün ortasina birak ertesi gun gel ve bang kalem olmus, sonra satarsin belesten :D

M Çevrimdışı

muhtaç1

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Arkadas sen hem musluman olmak istiyorum diyorsum hem inanmiyorsun hemde inanmak icin bir caban yok bu ne pehiz bu tu tursu

E Çevrimdışı

Erdem_Balıkesir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Benim bang bang'a ayiracak zamanim hic yok ben dinimi arastirir ve ogrenirim
Senin amacin ogrenmekmi yoksa ateizmi burda reklam yapip insanlarin kafasinimi karistirmak anlamadimo_O
Biyoloji benim dalim degil
Bir mavi murekkep al, bi plastik ve demir parcasi çölün ortasina birak ertesi gun gel ve bang kalem olmus, sonra satarsin belesten :D
Hocam araştırıcaksın tabii ki. Zaten ben bunu söylüyorum. Araştırmadan o zaman nereden biliyorsunuz doğru olmadığını :)
Ben ateizmi hiç bir yerde empoze etmeye çalışmadım. Hatta çoğu kişiyle paylaşmadım bile.
Dediğim gibi tatmin olup sizin gibi kardeşler edinmek istiyorum..
Arkadas sen hem musluman olmak istiyorum diyorsum hem inanmiyorsun hemde inanmak icin bir caban yok bu ne pehiz bu tu tursu

Hem müslüman olmak istiyorsun hem inanmıyorsun demişsiniz. asıl bu ne perhiz bu ne turşu olur :) İnansam zaten musluman olmazm ıyım :)

İnanmak için çabam işte burada olmam :)
Cevap geliyor onlara cevap veriyorum. Beni ikna edin diyorum :) Fırsat :)

E Çevrimdışı

Erdem_Balıkesir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kuranda 1400 sene once anlatilan bilimin daha yeni buldugu seylerde sana Allahin varligina delil olmuyormu
Kuranda önceden bilindiği iddia edilen şeyler ayetlerin çarpıtılmasıyla olan şeyler. Kuranda açıkca yeri yaydık döşedik diyor. 6 günde yarattık diyor. Hadislerde dünyanın ömrü 7000 yıldır diyor. Ama tüm evren toplam 13,5 milyar yıldır var.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Erdem senin prof atarak ancak cewab verebiliyor malesef.Yanlis miyim.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
. Hadislerde dünyanın ömrü 7000 yıldır diyor. Ama tüm evren toplam 13,5 milyar yıldır var.
Yanlis.bilgi.edinmissin

Reşid Rıza da söyle demektedir:
Bazıları da, "Âdem (a.s.)’den Peygamberimize gelinceye kadar 5500 sene geçtigini, dünyanın ömrü 7000 yıl olduğundan, bu ümmetin ömrü de 1500 senedir" demişlerdir.
Dünyanın ömrünün 7000 yıl olduğuna dair nakledilen haberler İsrailiyattan başka bir şey değildir; israiloğullarının bu kabil haber ve kıssalarına itimat edilemez. Bu mevzuda güvenilecek bilgi kaynagı jeolojik araştırmaların vardığı neticelerdir ki, bu da milyonlarca sene ile ifade edilmektedir. (Rızâ, Muslih ve Mukallid, 58)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt