Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

müslümanca yaşamın olmadığı bi yerde?

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
lmpg1.jpg

S Çevrimdışı

Sa'd Bin Ebi Vakkas

Üye
İslam-TR Üyesi
Zor ama imkansız değil. Ben bunun yerine müslüman insanların olduğu yerlere hicret etmeyi yeğelerim. İnşaAllah Rabbim en hayırlısından hicret etmeyi cümlemize nasip eyler.

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
elbette hicret en temizi,güzeli.ancak böyle bi şeye imkan yoksa da islama uygun olmayan bi yerde herşeye rağmen müslümanın dinini en güzel şekilde yaşayabilmesi daha fazla ecre layık gibi görünüyo.'öyle görünüyo'diyorum,çünkü bunun hakkında bi ayet ya da hadis hatırlamıyorum ya da bilmiyorum.Allah bilir ancak.

S Çevrimdışı

Sa'd Bin Ebi Vakkas

Üye
İslam-TR Üyesi
Tek başına o sıcakta çölü aşan, hicret aşkıyla yanan Ebû Seleme (r.a.)'yi düşündükçe, hicret etmeye imkan bulamıyorum savunmasını kabul etmiyorum. Şuan için bende hicret edebilmiş değilim, ama bunu gönülden istiyorum. Bazı kardeşler diğer yerlerde daha fazla fitne var, biz burada kalıp buraları düzeltmeliyiz gibi "pisledim, sıvıyorum" mantığında ilerliyorlar. Aklıma direk onlar geliverdi. Bunlar "hikaye" tadında olup dinlemesi güzel, uygulaması zor hayallerdir. Sokağa her çıkışımızda mutlaka karşımıza çıkan çıplaklar ya da giyimli çıplaklar, duyduğumuz küfürler, iftiralar, yalanlar, her türlü pislik (sigara, içki, zina).. Yolda yürüyemez hale geldik. Kim ne derse desin bu devirde İslam'ı doğru yaşamak isteyen insan ya dışarıya çıkmayacak ya da hicret edecek. Ben kendime hakim olurum diyebilen varsa buyursun hodri meydan. Belki bizi kandırır ama Allah'ı kandıramaz. (İffetini namusunu koruyan müslüman kardeşlerimiz mevcut, ama nedense bir elin parmağını geçmiyor. Nefse zor geliyorsa bu pisliğin içinde yaşamak, hicret etmemek için geçerli bir sebep mi gerek?) İslam'ı daha iyi yaşayabileceğimiz yerler varken, İslam'a daha doğru hizmet edebileceğimiz yerler varken buralarda nefsimizle dövüşmek niye?

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tek başına o sıcakta çölü aşan, hicret aşkıyla yanan Ebû Seleme (r.a.)'yi düşündükçe, hicret etmeye imkan bulamıyorum savunmasını kabul etmiyorum. Şuan için bende hicret edebilmiş değilim, ama bunu gönülden istiyorum. Bazı kardeşler diğer yerlerde daha fazla fitne var, biz burada kalıp buraları düzeltmeliyiz gibi "pisledim, sıvıyorum" mantığında ilerliyorlar. Aklıma direk onlar geliverdi. Bunlar "hikaye" tadında olup dinlemesi güzel, uygulaması zor hayallerdir. Sokağa her çıkışımızda mutlaka karşımıza çıkan çıplaklar ya da giyimli çıplaklar, duyduğumuz küfürler, iftiralar, yalanlar, her türlü pislik (sigara, içki, zina).. Yolda yürüyemez hale geldik. Kim ne derse desin bu devirde İslam'ı doğru yaşamak isteyen insan ya dışarıya çıkmayacak ya da hicret edecek. Ben kendime hakim olurum diyebilen varsa buyursun hodri meydan. Belki bizi kandırır ama Allah'ı kandıramaz. (İffetini namusunu koruyan müslüman kardeşlerimiz mevcut, ama nedense bir elin parmağını geçmiyor. Nefse zor geliyorsa bu pisliğin içinde yaşamak, hicret etmemek için geçerli bir sebep mi gerek?) İslam'ı daha iyi yaşayabileceğimiz yerler varken, İslam'a daha doğru hizmet edebileceğimiz yerler varken buralarda nefsimizle dövüşmek niye?
benimkinden daha doğru bi yorum.ancak şunu yanlış anladınız sanırım:'kesin daha çok mükafat vardır,hicrettense oturup müslüman müslüman yaşayalım'demiyorum.en iyisi elbette hicret.yazmıştım bunu.ancak hakikaten imkan olmayabilr bunun için.sırf hicrete üşendiğinden ya da yüreklilik gösteremediğinden bi yığın bahane uydurmaktan söz etmiyorum.yoksa imkanın islamı bulunduğun yerde yaşamaya çalışırsın...

S Çevrimdışı

Sa'd Bin Ebi Vakkas

Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten sözüm zatına değildi kardeşim, orada alınma diye "bazı kardeşler" ifadesini kullanmıştım =) Bazıları diyor ki: "Ailem burada!", "İşim, okulum, arkadaş çevrem var..", "Başka lisan bilmiyorum..?" v.s v.s.. bahane saymakla bitmez, önemli olan gayret etmek ve başarmak.. Sahabeler neleri terk etmiş, bunlar nedir ki? İnşaAllah hicretin en hayırlısını yaparız, yapamazsakta pisliğin içinde boğulmaktan Alemlerin Rabbi Olan Allah'a sığınırım! Allah yar ve yardımcın, yardımcım, yardımcımız olur inşaAllah.

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hicret kaçmak değil şartları oluşturmak için gidiş ve tekrar geri dönüp hesap sorma eylemidir ,tıpkıPeygamberimin mekkeden hicretinden sonra medinedede şartları oluşturduktan sonra tekrar dönüp hesap sorduğu gibi..yoksa deli danalar gibi ortalıkta dolaşıp durulur...yani her hicret ayrıca bir inkılaptır. haksızdan hakkını almaktır...esselamun aleykum verahmetullah vebereketuhu

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
evet zor dönemlerdeyiz o aşikar fakat hicret denilmiş. sizce hicret edilecek islami düzenin hüküm sürdüğü bir yer varmı kardeşim? bence yok her yer aynı tek çare bir dağın başında inzivaya çekilip dilediğin gibi islamı yaşa .iftira yok ,küfür yok,zina yok .diycem ama o da bu dönemde imkansız...en iyisi yapabildiğimizin en iyisini yapmaya gayret edip islamı yayalım kim bilir ?belki (biz göremeyiz ama )islamın hükmettiği bir dünya islamın tam manasıyla yaşandığı bir dünya bizden sonraki nesilleri bekliyordur ....inşAllah ...

S Çevrimdışı

Sa'd Bin Ebi Vakkas

Üye
İslam-TR Üyesi
evet zor dönemlerdeyiz o aşikar fakat hicret denilmiş. sizce hicret edilecek islami düzenin hüküm sürdüğü bir yer varmı kardeşim? bence yok her yer aynı tek çare bir dağın başında inzivaya çekilip dilediğin gibi islamı yaşa .iftira yok ,küfür yok,zina yok .diycem ama o da bu dönemde imkansız...en iyisi yapabildiğimizin en iyisini yapmaya gayret edip islamı yayalım kim bilir ?belki (biz göremeyiz ama )islamın hükmettiği bir dünya islamın tam manasıyla yaşandığı bir dünya bizden sonraki nesilleri bekliyordur ....inşAllah ...
=)....

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
H.Z Allah hiçbir kuluna kaldıramıyacağı yükü yüklemediğini ve ayrıca hiç bir kulunun veremeyeciğini istemediğini ayetlerde bildirmiştir .eğer bizden bu dini şuan hakkıyla yaşamamızı istiyor ve bizde bu dini kabul etmişsek ne iste niyorsa fetva aramadan hakkıyla yaşamalıyız.yoksa yakinen değil uzaken iman rtmiş ve dinin dışında kalmış oluruz yeterki insan ikincisi Allah olan cemeatla cemaat olsun..ilkdostunuz(dostumuz)ALLAH OLSUN bundan sonrasıda o istikametin doğrultusunda üçler ,dörtler ........olur.boşyok hakta hiçte zor yok değilmi .....................

H Çevrimdışı

hoş_sada

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
evet inşALLah

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
her insan bir kainattır.dünya küçük kalır.islamiyeti dilediğimiz gibi değil,H.Z ALLAH ın
istediği gibi yaşarsak tam manasıyla yaşamış oluruz.değilmi kardeş..tek çare dağın başında demişsin kuran her çağda emredildiği gibi yaşanır yeterki yaşayanlar nasılki kuran ı ilk etapta baş vuru kaynağı yapmışlarsa bizlerde yapsak...birde hicret bir yerden bir yere gitmek inzivaya çekilmek değil,ilk etapta nefislerimizdeki yanlışları bırakıp eksikleri tamamlamak ve daha sonnra mekan değiştirmek gerkiyorsa,değiştirip şartları oluşturup,geri dönüp hesap sorma eylemidir.tıpkı mekkeden nasıl hicred eildikten sonra tekrar fetedildiyse öyle hicred etmek.böyle hirede canda malda kurban.zaten böyle olan hicrede katılmayanı rabbim enfal 72 de veli edinmeyin diye uyarıyor yani hicredide kurandaki ayetlere bakıp üzerinde düşünüp peygamberin hayatındaki pıratiğine bakıp öyle uygulamak lazım tıpkı namaz gibi ......yardımcı olduysam nemutlu .herşeyi hakkıyla bilen rabbime hamd resullerine selat,ümmetlerinden rabbim razı olsun

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
evet zor dönem demişsin kardeş acaba zormu yoksa zorlaştırmışmıyız..zorlaştırmışız değilmi her karşılaştığımız sorunları rabbani bir eylemlemi yoksa kaçmak dağa taşa vurmaklamı halledilmesi gerekiyor.tabiki rabbani bir eylemle ve ismi hicred demiş sonrası kaçışa vurmuşsun kendini hicredse hicred ama nasıl ALLAHIN METODUYLA RESULUNUN PIRATİĞİYLE buda dağa sığınmakla değil mekkeyi fet olmuş........Rabbim hicredi enfal 72 de anlatmış Peygamberimde pıratiğinde mekkeden medineye gitmiş,ama gidiş ogidiş değil,dağa değil,şartları oluşturup geri dönüp hesap sorup zulmu kaldırmıştır..inziva yok kardeş islamiyet dilediğimiz gibi değil ALLAH ın belirttiği gibi yaşanırsa hakkıyla yaşanmış olunur değilmi....yaşayacak yer varmı var her insan ilk başta kendinde yaşayacak ki rabbim onu günümüzdeki ensarla vahdedini gerçekleştirecek.bekleyen değil beklenen müslüman olma dileği ve dualarıyla esselamun aleykum verahmetullah vebereketuhu

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
evet BENİM kardeşim tabii ki söylediklerinizin aksini iddia edemeyiz ben yukarıda ki mesajı okuduktan sonra o anki ruh haliyle yazdım Allah cc razı olsun güzel anlatmışsın

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
zor dönemlerden kasdım bizim zorlaştırmamız dan ziyade müslümanlar için zorlaştırımış bir dönemdi. tabii ki kaçmak deil çözüm. fakat rasulullahın dönemiyle bu dönem çok farklı ne mutlu böyle bir dönemde hicret edebilene ...

Üst Ana Sayfa Alt