Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Müşriklerin İmanı

esedullah1230 Çevrimdışı

esedullah1230

Üye
İslam-TR Üyesi
"Andolsun ki onlara gökleri ve yeri kimin yarattığını sorarsan muhakkak, "Allah" derler. Sen de "Elhamdülillâh)" de. Hayır, onların çoğu bilmezler." (Lokman;25)

yine, "Andolsun, onlara, "O gökleri, o yeri kim yarattı?" (diye) sorarsan muhakkak "Allah" diyecekler. De ki: "O halde bana haber verin. Allah bana herhangi bir zarar dilerse sizin Allah'ı bırakıp da taptıklarınız O'nun bu zararını giderebilici midirler? Yahut (Allah) bana bir rahmet dilerse onlar O'nun bu rahmetini tutabilici midirler?" De ki: "Bana Allah yeter. Güvenip dayanacaklar da ancak O'na güvenip dayanır (lar)".(Zümer;38)
ve yine; "Andolsun ki eğer onlara, "Gökleri, yeri kim yarattı?" (diye) sorarsan elbette, "Onları O mutlak galip, O (her şeyi) hakkıyla bilen (Allah) yarattı" derler." (Zuhruf;9)
Allah ayetlerde bu şekilde buyuruyor. Bu ayetlerden anlıyoruz ki; Müşrikler Allah’a inanıyorlar ve kendilerini İbrahim (AS)’ın halefi bir dinin mensubu sanıyorlardı. Oysa Allah bunlara müşrik olarak tavsif ediyordu.
O zaman bu kimseleri kafir yapıp Allah’ın onları müşrik diye nitelemesindeki inanç ne idi?. Evet onlar Allah’a iman ediyorlardı. Velakin bununla beraber Allah’ın “Uluhiyyet Tevhidinde” şirk koşuyorlardı. Yani onlar Allah’ın “Rububiyyet Tevhidine” iman ediyorlar fakat bununla beraber; Allah’tan başkasından yardım diliyorlar, medet umuyorlar, dua ediyorlar, onların fayda veya zarar vereceğine inanıyorlar ve onların vasıtası ile zaferlere ulaşacaklarını sanıyorlardı. Bununla beraber genelde “Rububiyyet Tevhidinde” onu birliyorlardı. Yani O’nun terbiye eden, yaratan, öldüren, dirilten, rızık veren, işleri evirip çevirenin O olduğuna inanıyorlardı. Ama Hüküm koymada, Dünyadaki hayatlarına müdahale etmede, ve diğer ibadetlerin bazı çeşitlerinde Allah’a şirk koşuyorlardı. Ve Allah işte onların bu İbrahim (AS)‘ın dini olan İslam’ı tahrif etmelerini düzeltmek için Peygamber (SAV) gönderdi. Ve Allah’ın Resulu (SAV) onları bu şirkin karanlığından Tevhidin nuruna davet etti. Ki, o Tevhid ancak şu üç şeyle gerçekleşir. Allah’ın “Uluhiyyetinde, Rububiyyetinde ve İsim ve sıfat Tevhidinde birlenmesi ile. İşte her kim bunlardan birinde Allah’a şirk koşacak olursa Allah’a ortak koşmuş bir müşrik olur. Allah bizleri bu şirkin çeşitlerinden korusun.

Selam ve Dua ile.

H Çevrimdışı

Haci mehmet

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Eger seytan sana unutturur da onlarla birlikte oturursan,baska;
Kur`án sana hatirlatici olarak geldikten sonra zalim müsrik olan kavimle beraber oturma (en´am süresi 68)

esadullah1230 kardes ayete acik anlasildigi gibi rabimiz bunlarlan oturmaya bile musade vermiyor. Dua ´na Amin kardes

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
esedullah kardeşim...yüreğine sağlık....rabbim heb delille hareket edenlerden ...hep kendi fikrini değil allahın dinini . hükmünü. ismini üstün getirme gayretinde olanlardan kılsın inşeallah...