Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mutluluk Nedir?

A Çevrimdışı

akifturker

Üye
İslam-TR Üyesi
MUTLULUK NEDİR?

MONOLOGLAR
Bana göre çok para kazanmak.
Sana göre galeride gördüğün son model arabaya sahip olmak.
Arkanda duran orta yaşlı bey için saçını boyatıp biraz daha genç görünmek.
Ferhunde hanımın kocası vizon kürk almış, kadın havalara uçuyor.
“Yahu azizim, bu öğlen bir Adana kebap yedim ki sorma, arkasından 3 porsiyon daha istedim.”
“Bizim takım bu maçta 6 gol attı, sesim kısılana kadar bağırdım” (bu da şeytani cezbedir)
“Miami'de arkadaşlarla 'beach party'de buluşup hasret giderdik. Bi eğlendik ki sorma ”
“Aman canııım, benim içim temiz, ben böyle mutluyum” (mis gibi ekmeği yiyip o temiz içimden geçtikten sonra nasıl çıkarttığıma bakmaya midem elvermiyor)

-------------------------------------------------------------------------------------

Anladığım kadarı ile bütün bunlar nefsin ihtiyaçları olan dünyevi nimetler gibi görünen ama aslı olmayan nesneler.Yani sanal, yani visual basic veya php ile kodlanmış web sayfaları gibi.
Bunları monitörün camından çıkartıp öte tarafa geçiremezsiniz.Hepsinin ömrü kullanım süresi kadar. Kimisi 90 dakika kimisi 1 gün kimisi ise gırtlaktan geçene kadar. Gırtlaktan mideye indiği zaman şişirip rahatsız eder...
Dolayısıyla, benim beach partyde giydiğim kebaplı kürkümün kimseye bir faydası yok. Çünki hakiki değil, çünki hakikat değil... Dedim kendi kendime.

Hakikat nedir? Hakiki mutluluk nedir? diye arayıp sordum. Cevabı galiba buldum.

Alışkanlık, zaman ve mekanın ve de maddenin bulunmadığı nokta. Oysa bütün bunları engelleyen tek bir şey var GAFLET.

Zaman değil midir alışkanlığı getiren? Alışkanlık olmasa her duygu ve his her an taze olurdu.

Madde ve mekan değil midir gözlerimi boyayan? Madde ve mekan olmasaydı meşgul olacağım bir tek Allah kalırdı...

Madem ki madde ve mekan ile yaşamak zorundayım o zaman onları biraz mercek altına alayım dedim.

Halıya baktım ki dokumasında kullanılan pamuğun tohumunu veya sentetikse petroldeki ham maddesini yaratan Allah C.C.

Bilgisayarıma baktım, birtakım metal alaşımlardan oluşmuş yani insan maden cevherini işleyip şekil vermiş. Ham maddesini yaratan ve işleme teknik bilgisini insana öğreten yine Allah C.C.

Apartmana baktım, kumu, demiri vs yaratan Allah C.C

Son olarak bütün bu işleri yapan insana baktım, koltuk altı ter bezleri ile vücudundan her türlü zehirleri atan inanılmaz bir sanat eseri. Yaratan malumunuzdur.

Ya Rabbi, sana şükürler olsun. Halıda, bilgisayarda, asfalt yolda, ağaçta, börtü böcekte hep sen varsın.

İyi güzel de, gafletten kurtulsam acaba ne olurdu?

Önce nefsim hakikat karşısında yağlı çıra gibi tutuşup yanarak kül olurdu. Nefisden boşalan kalbimdeki arazinin tamamını kalan ömrüm süresince zaman, mekan ve maddeden münezzeh olan Allah’u Tealaya, ilahi aşkı karşılığında satardım.

O mülkün sahibi olduğu halde davet ile yerleşmiş olduğu bir kalbi düşünmeye başladım. Rahmetinin kalbime karşılıksız ve menfaatsiz sadece İslam’ın yaratılış ve gönderiliş gayesi (bence AŞK dır) ile dolduğunu düşündüm.

“Ey ahmak nefsim! Hakiki aşka vasıl olup da nasıl mutlu olunmaz” dedim kendime. O hep diri kalacak, o her dem taze olacak, zamandan uzak olunca alışkanlık olmayacak.

Veee işte kaçınılmaz son:

Onunla zaman,mekan ve madde den uzak bir ömür boyu her an gerçek mutluluk ve aşkı yaşamak.
Mutluluk bu olsa gerek!..

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Bu konuyu okudum ve bende mutlu oldum. Demek ki bence mutluluk bu konuyu okumakmış :muhaha Peki ya sizce mutlu olmak nedir? :hahahaa (Cevabınız Allah'ın sevdiği bir kul olabilmek olabilir mi? :helalsana) :hahahaa

V Çevrimdışı

vuslatım

Üye
İslam-TR Üyesi
Mutluluk göreceli bir kavram olsa gerek bir tarifi yok, ama huzur İslam'da.

V Çevrimdışı

vuslatım

Üye
İslam-TR Üyesi
Mutluluk hüznün hemen arkasından gelen bir şey hüzün gelmeden mutluluk gelmiyor.

G Çevrimdışı

guldeste

Üye
İslam-TR Üyesi
Mutluluk: Bir yetimin gülümsemesidir.
Mutluluk: Size verilen değerdir.
Mutluluk: Üzüntüden ağladığında seni avutacak birilerinin olmasıdır.
Mutluluk: Beynimize verilen emri, beynimize dinletmeyi becermektir.
Mutluluk: Nefes alabilmektir.
Mutluluk: Peygamberimizin ümmeti için gözyaşlarıyla bize bizden çok dua ettiğini bilmektir.

Benim mutluluklarım bunlar ve daha fazlası...

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mutluluk mutlu olmayı başarabilmektir. Hep deriz ya şunu bir bitireyim şunu bir yapayım mutlu olacağım diye ama o arada geçen zamanı hep kaybederiz. Yani mutluluğa giden yol yoktur mutluluk o yolun kendisidir aslında.

Ama en başta mutluluk, Allah'a imandır her an tevekkül etmek ve İslam huzuruyla dolu olmaktır.