Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Muvatta - Dua Kitabı

E Çevrimdışı

Ebu Bekir

Üye
İslam-TR Üyesi
YAĞMUR DUASI KİTABI

1. Yağmur Duasında Yapılacak İşler

1. Abdullah b. Zeyd el-Mâzinî anlatıyor: Resûlullah (s.a.v.) namazgaha çıkarak yağmur yağması için dua etti. Kıbleye döndü­ğü zaman cübbesini ters çevirmişti.[1]

îmam Mâlik'e yağmur duasında kılınan namazın kaç rekât ol­duğu sorulmuştu: «îki rekâttır.» dedi ve şunları da ilâve etti:

Amam hutbeden önce iki rekât namaz kıldırır, sonra da aya­ğa kalkarak cübbesini ters çevirir ve kıbleye karşı dönerek dua et­meye başlar. Namazda sesli okur, cüppesini ters çevirdiği zaman sağ taraf sola, sol taraf sağa gelir. Cemaat de aynı şeyi yapar. Da­ha sonra da yüzleri kıbleye dönük olarak otururlar .» [2]

2. Yağmur Duasıyla İlgili Diğer Rivayetle r

2. Amr b. Şuayb'dan: Resûlullah (s.a.v.), yağmur duasına çık­tığı zaman şöyle dua ederdi: «Allah'ım, kullarına ve hayvanla­ra yağmur ver. Rahmetini etrafa saç, ölü topraklarını dirilt.[3]

3. Enes b. Malik anlatıyor: Adamın biri Resûlullah'a (s.a.v.) gelerek:

«— Ya Resûlallah! Hayvanlar oralarda açlıktan mahvoluyo r-lar, yollardan kuş uçmaz kervan geçmez oldu. Dua edin de artık yağmur yağsın!» diye ricada bulundu. Bunun üzerine peygamber imiz dua etti, öteki cumaya kadar yağmur yağdı. Ertesi cuma tekrar bir adam gelerek Resûlullah'a (s.a.v.):

«— Ya Resûlallah! Yağmurdan evler yıkıldı, yollar yürünmez hale geldi, hayvanlar otluğa gidemedik leri için açlıktan helak olu­yorlar!» dedi. Bu durum üzerine Resûlullah (s.a.v.):

«— Allahım, yağmuru dağların, tepelerin Üzerlerine, vadilerin içlerine ve ormanlık yerlere şevket» diye dua etti. Yağmur, elbisenin üstten çıkarılışı gibi derhal Medine'den çekil­di, gitti.[4]

îmam Malik'e «yağmur duası namazına yetişemeyip hutbeye yetişen ve bu namazı kılmak isteyen kimsenin namazı evinde mi, yoksa mescidde mi kılması gerektiği» soruldu. îmam Mâlik: iste­diği yerde kılabileceği gibi, istemezse kılmayabilir de» cevabını verdi.

3. Yıldızlardan Yağmur İstenmesi

4. Zeyd b. Halid el-Cühenî anlatıyor: Resûlullah (s.a.v.), Hu-deybiye'de yağmurun akabinde gökte bir kısım işaretler varken bize sabah namazını kıldırdı. Namazdan sonra cemaate dönerek:

«— Rabbiniz ne dedi, biliyor musunuz?» diye sordu. Cemaat:

«— Allah ve Resulü daha iyi bilir!» diye mukabeled e bulunun­ca Cenab-ı Allah'ın şöyle buyurduğunu nakletti: «Kullarımdan bir kısmı bana iman ederek, bir kısmı da beni inkâr ederek sabahladılar. Allah'ın lütuf ve rahmetiyl e bize yağmur yağ­dı diyenler, bana inanan ve yıldızların kudretini inkâr edenlerdi r. Falan falan yıldız bize yağmur yağdırdı diyen­ler ise, beni inkâr edip yıldıza inananlar dır.»[5]

5. îmam Malik'ten; Duyduğuma göre 'Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyururmuş: «Deniz tarafından bulut belirir de Şam tarafı­na doğru yol alırsa yağmuru çok bol olur.»

6. Ebû Hüreyre anlatıyor: Sabahleyi n kalktığımızda yağmur yağmışsa «Rabbimiz bize yağmur göndermiş» der ve şu ayeti okur­dum: «AllaKın insanlara göndereceği yağmuru durdura­cak hiç bir kuvvet yoktur. Yağdırmayacaksa hiç bir kuvvet onu yağdıramaz. O mutlak galip ve hakimdir.»[6]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Buharı, Istiska, 15/4; Müslim, Salâtu'l-tstiska, 9/1.

[2] Şeybanî, 294.

Hanefî Mezhebine göre, yağmur duası namazı, tıpkı cuma gibi kılınır, iki rekattır, namazdan sonra hutbe okunur. Daha sonra yağmur için dua edilir.

[3] tbn Abdilber der ki: "Malik, bu şekilde Yahya -Amr senediyle mürsel olarak rivayet etmiştir."

Başkaları, Yahya-Amr b. Şuayb -babası- dedesi senediyle müsned olarak ri­vayet etmiştir. Sevrî de bunlardan dır. Ebu Davud, Salâtu'l-tstiska, 3/2.

[4] Buharî, Istiska, 15/6; Müslim, Saîâtu'l-îstiska, 9/8.

[5] Buharı, Ezan, 10/156; Müslim, îman, 1/125.

[6] Fâtır, 35/2.

60 MAZLUMUN DUASI KİTABI 1

1. Mazlumun Duasından Sakınma 1

60 MAZLUMUN DUASI KİTABI

1. Mazlumun Duasından Sakınma

1. Zeyd'in babası Eslem'den:

Ömer b. Hattab, Hüney ismindeki azatlı kölesini merayı korumak üzere bekçi tayin etti ve:

«— Ey Hüney! insanlara yumuşak davran. Mazlumun bedduasından sakm. Çünkü mazlumun duasî kabul olunur. Az devenin sahibiyle, az koyunun sahibinin meraya girmesine müsaade et. (Abdurrahm an) Ibn Avfın hayvanlarıyla (Osman) îbn Afîan'm hayvanlarını meraya sokma. [1] Çünkü onların davarları helak olsa, ziraat ve hurmalıklara dönerler. Şayet az devenin sahibi ve az koyunun sahibinin hayvanları helak olursa, oğullarını bana gönderip «Ey mü'minlerin emiri! Ey mü'minlerin emiri» derler. Ben onları terk mi edeyim, hey babasını kaybedesi! Su ve ot bağışlamak, bana göre altın ve gümüşten daha kolaydır. Allah'a yemin ederim ki, onlar benim kendileri ne zulmettiğimi zannederl er. Çünkü bu onların beldeleri ve sulandır. Cahiliyye döneminde onun için savaştılar, islamiyet döneminde de onun üzerinde müslüman oldular. Kuvvet ve iradesiyl e yaşadığım Allah'a yemin ederim ki, savaşlarda biniti olmayanla rı sırtlarında taşıdığım hayvanlar olmasaydı, onların beldeleri nden bir karış yeri bile korumazdım.» [2]