Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namaz Dinin Direğidir Hadisinin Sıhhati Nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Suraka' Alıntı:
Selamun aleykum abi stede bir konu hakkında araştırma yaparken şu hadise rastladım

“Namaz dinin direğidir, onu bırakan dinini harap etmiş olur.” (Tirmizî, İmân 8; Keşfü’l-Hafâ 2/32)

Ben "Keşfü’l-Hafâ"yı uydurma hadislerin derlediği bir kitap olarak hatırlıyorum acaba yanlış mı yazılmış yoksa bu hadis uydurma mı gerçekten.

Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;

Hadis sahih hasendir.

İlgili rivâyet şudur:

Muâz b. Cebel (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:
Rasûlullah (s.a.v.) ile bir yolculukta beraberdim yolda yürürken yanına yakın oldum, Ey Allah’ın Rasûlu! Dedim; Bana öyle bir amel öğret ki beni Cehennem’den uzaklaştırıp Cennete koysun!
Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) buyurdular ki: Bana çok büyük bir soru sordun ama bu mesele Allah’ın kolaylaştırdığı kimseler için çok kolaydır. Şöyle ki: Her konuda ve her zaman kulluğu Allah’a yapar ona hiçbir şeyi ortak koşmazsın, namazını devamlı ve düzgün kılarsın, zekatını verir, Ramazan orucunu tutar, haccedersin...”
Sonra şöyle devam etti: Sana hayır yollarını göstereceğim oruç kalkandır. Sadaka; suyun ateşi söndürdüğü gibi günahları siler süpürür. Kişinin gece kıldığı namazda yine hataları siler süpürür.
Muâz dedi ki: Sonra, Rasûlullah (s.a.v.), 32 Secde sûresi16-17. ayetini: Onlar yataklarından geceleri kalkarak korku ve ümid içerisinde Rablerine yalvaranlardır ve kendilerine geçimlik verdiğimiz şeylerden başkalarına harcayandır. Böyle davranan mü’minlere gelince yaptıklarından dolayı mükafat olarak öteki dünyada onlara şimdiye kadar gizli kalan göz aydınlığı olarak onlar için nelerin saklanıp bekletildiğini hiç kimse bilip hayal edemezokudu ve şöyle buyurdu: Size bütün işlerin başını, direğini ve en üst noktasını bildireyim mi?
Bende evet, Ey Allah’ın Rasûlü! dedim.
Şöyle buyurdu: Her işin başı İslam, yani iradeyi Allah’a teslim etmek demektir. Direği namaz, zirvesi ve üst noktası da cihâddır.
Sonra şöyle devam etti: “Sana tüm bunların can damarını bildireyim mi?
Bende evet Ey Allah’ın Peygamberi dedim.
“Rasûlullah (s.a.v.) dilini tuttu ve kendi rahatlığın için şunu tut buyurdular.”
Ben de Ey Allah’ın Rasûlü!: Bizler konuşmalarımız yüzünden sorguya çekilecek miyiz? Dedim.
Şöyle dedi: Anan hasretine yansın Ey Muâz! İnsanları yüzü koyun ve burunları yerde süründürerek Cehenneme dolduran dillerin kazandığından başkası değildir.

(Tirmizi, İman Bab 8, Hadis no: 2616; Muslim, İman: 12; Buhârî, İman: 2)
ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Üst Ana Sayfa Alt