Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namaz Hakkında Sorularım?

M Çevrimdışı

MehmetEmre

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerinize olsun kardeşlerim..Aklımda namaz ile ilgili birkaç soru var.Cevaplar için şimdiden Allah Razı olsun.Allah Gönlünüze göre versin inşaAllah

1. Namaz kılarken 2. rekatın oturuşunda ettehiyatu'den sonra Yanlışlıkla Salli ve Barik Dualarını okuyorum bazen ve farzların 3. ve 4. rekatının kıyamında Fatiha'dan sonra dalgınlıkla sure okuyorum.Namazı bozmadan devam edebilirmiyim?Yoksa bozup tekrar niyetlememmi gerekir?

2. İşe 8'de kalktığım için bazen sabah namazlarına kalkamıyorum ve bunu Sabah 9 'dan sonra kılmam uygun olurmu?Ben genelde öğle namazından sonra kaza ediyorum.Hangisi daha doğru?

3. Daha önce kılmadığım vitr Vacip Namazlarından meshulmuyuz?
Yani Vitir Vacip namazının kazalarını kılmak zorundamıyız? Ben genelde kılıyorum ama vitr namazının kazası olmaz diyenler var.

Bukadar çok soru soruyorum inşaAllah cevaplarınız aklımdaki soru işaretlerini kaldırır.Allah'a Emanet olun kardeşlerim.

Şimdilik aklımda olan sorular bunlar.Allah cc Sizden razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
MehmetEmre;281823' Alıntı:
Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerinize olsun kardeşlerim..Aklımda namaz ile ilgili birkaç soru var.Cevaplar için şimdiden Allah Razı olsun.Allah Gönlünüze göre versin inşaAllah

1. Namaz kılarken 2. rekatın oturuşunda ettehiyatu'den sonra Yanlışlıkla Salli ve Barik Dualarını okuyorum bazen ve farzların 3. ve 4. rekatının kıyamında Fatiha'dan sonra dalgınlıkla sure okuyorum.Namazı bozmadan devam edebilirmiyim?Yoksa bozup tekrar niyetlememmi gerekir?

2. İşe 8'de kalktığım için bazen sabah namazlarına kalkamıyorum ve bunu Sabah 9 'dan sonra kılmam uygun olurmu? Ben genelde öğle namazından sonra kaza ediyorum.Hangisi daha doğru?

3. Daha önce kılmadığım vitr Vacip Namazlarından meshulmuyuz?
Yani Vitir Vacip namazının kazalarını kılmak zorundamıyız? Ben genelde kılıyorum ama vitr namazının kazası olmaz diyenler var.

Bukadar çok soru soruyorum inşaAllah cevaplarınız aklımdaki soru işaretlerini kaldırır.Allah'a Emanet olun kardeşlerim.

Şimdilik aklımda olan sorular bunlar.Allah cc Sizden razı olsun.

Aleykum selam we rahmetullah;

C 1- İki tâhiyatlı namazların ilk oturuşunda et-Tehiyâtu duası kadar oturmak vacib, et-Tehiyâtu duasını okumak sünnet, duadan sonra veya tahiyat kadar oturduktan sonra 3. rekâta kalkmak vacibtir. Tahiyattan sonra kalkmayı unutup salli barik dualarını okumak, (kıyam) vâcibin tehirine sebeb olduğu için sehiv secdesi gerektirir. Bu durum 3 veya 4. rekatta Fatiha'dan sonra rûkuya gitmek için de aynıdır.

C 2- Sabah namazını güneşin doğmasından sonra kılınması durumunda öğleden önce kılınması durumunda, kendisinden sonraki vaktin ezanı (öğle) okunmadığı için sunnetiyle birlikte kılınmalıdır. Saat 9'da kılınması, öğleden sonra kılınmasından daha hayırlıdır.

Ebu Saîd (radıyallahu anh) anlatıyor:"Rasulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:
"Sabah namazını kıldıktan sonra güneş yükselinceye kadar artık namaz yoktur. İkindiyi kıldıktan sonra da güneş batıncaya kadar namaz yoktur."
"Sizden kim, ikindi namazının bir secdesini güneş batmazdan önce kılabilirse, namazını tamamlasın, sabah namazının da bir secdesini güneş doğmazdan önce kılabilen, namazını tamamlasın."(Buhâri, Mevâkît 28,17; Muslim, Mesâcid 163, (608)

Sabah Namazının Kazası İçin Kerahat Vakti Beklenir mi?

https://www.islam-tr.org/konu/sabah-namazinin-kazasi-icin-kerahat-vakti-beklenir-mi.27448/

Kaza Namazının Hükmü

https://www.islam-tr.org/konu/kaza-namazinin-hukmu.11946/

C 3- Vitir namazı, hanefi mezhebi muctehidlerince vacib hükmünde olduğundan, vaktinde kılın(a)maması durumunda kazası gerekir. Cumhura göre ise vitir namazı sunnet hukmunde olduğu için kaza söz konusu değildir.

Vitir Namazının Kazası Olur Mu?

https://www.islam-tr.org/konu/vitir-namazinin-kazasi-olur-mu.18586/

Üst Ana Sayfa Alt