Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Namaz Kılanın Yapması Caiz Olmayan Şeyler

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Namaz Kılanın Yapması Caiz Olmayan Şeyler

(1) Namazda Elleri Yanlar Üzere Koymak Caiz Değildir

(210) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazda elleri böğür üzere koymayı yasakladı.”
Buhari (1156-1157)) Müslim (545/46) Ebu Avane (2/84) Ebu Davud (947) Nesei (889) Tirmizi (383) Darimi (1/332) İbni Huzeyme (908) İbni Hibban (2285) İbni Ebi Şeybe (1/498) Tabarani (877 Mucemu’s-Sagir) Hakim (974) Beyhaki (2/287) Ahmed (9192) Albânî (374 İrva)
(2) Toprak Üzerinde Namaz Kılarken Secde Mahallinin Düzeltilmesiyle Uğraşmamak

(211) Muaykîb (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e mescidde secde mahallini düzeltme hakkında sorulduğunda:
‘Eğer bunu yapacaksan bari bir kere yap’ buyurdu.”
Buhari (1145) Müslim (546/4748) Ebu Avane (2/190191) Ebu Davud (946) Nesei (1191) Tirmizi (380) İbni Mace (1026) İbni Huzeyme (895) İbni Hazm (4/8 el-Muhalla) Tayalisi (1187) Beyhaki (2/284) Ahmed (3/426)
(3) Namazda Konuşmanın Yasaklanması

(212) Muaviye bin el-Hakem es-Sülemi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile birlikte namaz kıldığımız bir sırada cemaatten bir kişi hapşırdı. Ben: ‘Yerhamükellâh’ dedim. Cemaattekiler bana bakıştılar. Ben: Vay anam helak oldum! Ne oluyorsunuz ki, bana bakıp duruyorsunuz? dedim. Bunun üzerine elleriyle bacaklarına vurmaya başladılar. Onların beni susturmak istediklerini anlayınca öfkelendim, fakat sustum. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazı bitirince Babam ve anam ona feda olsun ondan önce ve ondan sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kadar güzel öğreten hiçbir muallim görmedim. Vallahi beni ne azarladı, ne dövdü ve ne de sövdü sadece:
‘Bizim bu namazımızda insanların kelamından hiçbir şey yaraşmaz. O, ancak tespih, tekbir ve Kur’an okumaktır’ buyurdu.”
Müslim (537/33) Ebu Avane (2/141) Ebu Davud (930931) Nesei (1217) Darimi (1/353) Ahmed (5/447) Albânî (390 İrva)
(4) Namazda Semaya Bakmanın Yasaklanması

(213) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘İnsanlara ne oluyor ki namazlarında gözlerini semaya yükseltiyorlar’ buyurdu ve bu husustaki sözü çok şiddetli oldu. Devamla:
‘Ya bu fiillerinden vazgeçerler yahut onların gözleri kendilerinden kapıverilecektir’ dedi.”
İbni Hibban (2284) Buhari (761) Ebu Davud (913) Nesei (1192) Darimi (1/298) İbni Mace (1044) İbni Huzeyme (475476) Ebu Yağla (7473) Tayalisi (2019) Begavi (739)
(5) Yemek Hazırken Namaz Kılmak Caiz Değildir

(214) Kasım bin Muhammed’in Kardeşi Abdullah şöyle dedi:
“Aişe (Radiyallahu Anha)’nın yanında idik, onun yemeğinden getirildi. Kasım namaz kılmaya kalktı. Bunun üzerine Aişe (Radiyallahu Anha):
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Kişi yemek hazırlanmışken namaz kılmaz’ buyuruyordu dedi.”
Ebu Davud (89) Müslim (560/67)
(6) Tuvalete Sıkışık Kimsenin O Halde Namaz Kılması Caiz Değildir

(215) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Allah’a ve ahiret gününe iman eden bir kimseye hafiflemeden tuvalete sıkışık halde namaz kılması helal değildir’ buyurdu.”
Ebu Davud (91)
(216) Kasım bin Muhammed’in Kardeşi Abdullah şöyle dedi:
“Aişe (Radiyallahu Anha)’nın yanında idik, onun yemeğinden getirildi. Kasım namaz kılmaya kalktı. Bunun üzerine Aişe (Radiyallahu Anha):
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Kişi küçük ve büyük abdest kendisini sıkıştırmışken namaz kılmaz’ buyuruyordu dedi.”
Ebu Davud (89) Müslim (560/67)
(217) Abdullah bin el-Erkam’dan şöyle tahdis edildi:
“Abdullah (Radiyallahu Anh) beraberinde insanlar olduğu halde hac veya umre için yola çıktı. Abdullah (Radiyallahu Anh) onlara imamlık ediyordu. Bir gün sabah namazında namaz için kamet getirildi. Müteakıben Abdullah (Radiyallahu Anh):
−Biriniz öne geçsin dedi ve tuvalete gitti. Bilahare Abdullah (Radiyallahu Anh):
−Kuşkusuz ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Biriniz tuvalete gitmek ister ve namaz için kamet getirilirse önce tuvalete gitsin’ buyuruyordu dedi.”
Ebu Davud (88)
(7) Namazda Elbise ve Saçı Toplamak Caiz Değildir

(218) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yedi uzuv üzere secde etmekle emrolundu, saç ve elbisesini toplamaktan da yasaklandı.”
Müslim (490/227)
(219) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Yedi kemik üzere secde etmekle emrolundum: Alın bu sözü söylerken eliyle burnuna da işaret etti iki el, iki diz kapağı ve iki ayakuçlarıdır. Elbise ve saçları toplamaktan da yasaklandım’ buyurdu.”
Müslim (490/230)

Üst Ana Sayfa Alt