Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Nasibin İçin Çaba Göstermek Sunnettendir

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Kiz kavgasinda sopa olmaz, saçından kavramak ve tirnak gecirmek olur.
Yoo benim anlayisim öyle degildi hicbir zaman.

En iyi gozlem nişanlilik donemi oluyor bu hususta.
Ben erkek kardeşimi kullaniyorum incelesin tanışsın diye (hatta onun arkadaslarindan da seçmiştim/düşünmüştüm, ahlâken sorunlari yoktu ama onlari da uyumlu bulmadim ve akidevi sorun fark ettim). Bir de nişanlilik dönemi bana sacma geliyor napicam helâlim olmayan bir adamla birlikte dolaşıp? Eğer uyumluysa direkt nikâh kiyilsin

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Yoo benim anlayisim öyle degildi hicbir zaman.

Bu anlayiş meselesi değil bu bir kaide.
Sokak jargonu.

Ben erkek kardeşimi kullaniyorum incelesin tanışsın diye (hatta onun arkadaslarindan seçmiştim/düşünmüştüm, ahlâken sorunlari yoktu ama onlari da uyumlu bulmadim). Bir de nişanlilik dönemi bana sacma geliyor napicam helâlim olmayan bir adamla birlikte dolaşıp? Eğer uyumluysa direkt nikâh kiyilsin

Cocuklarinin babasini pazardan sebze alir gibi secemezsin. Bu lahana bana cok uyumlu dolmasini yapar yerim der, sonra lahananin senin uzerindeki gaz etkisinden rahatsizlik duyar kaotik bir ortama donusturursun aileni.
Nisanlilik doneminde adamla kolkola gez denmiyor sonucta. Ailesine bak,akraba ve arkadaslarla iliskisine bak, bi yere gotururken davranişlarina bak, hasta oldugundaki tutumuna bak, Bunlar veridir. Ama bir garantisi yok.
Biraz piyango gibi sanki.
Simdi bir de ek olarak sana hayirli bir eş icin dua etmem gerekecek. 😱

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Bu anlayiş meselesi değil bu bir kaide.
Sokak jargonu.

Cocuklarinin babasini pazardan sebze alir gibi secemezsin. Bu lahana bana cok uyumlu dolmasini yapar yerim der, sonra lahananin senin uzerindeki gaz etkisinden rahatsizlik duyar kaotik bir ortama donusturursun aileni.
Nisanlilik doneminde adamla kolkola gez denmiyor sonucta. Ailesine bak,akraba ve arkadaslarla iliskisine bak, bi yere gotururken davranişlarina bak, hasta oldugundaki tutumuna bak, Bunlar veridir. Ama bir garantisi yok.
Biraz piyango gibi sanki.
Simdi bir de ek olarak sana hayirli bir eş icin dua etmem gerekecek. 😱
Ben çocuk yapmaya elverişli değilim (ama iyileşme gösterirsem olabilir)

Ve nikâhlı olmadigim birinin beni bir yere götürmesi, nazik davranması vs--eğer erkekler hâlâ bunu yapabiliyorsa--mahremler de yanımda olsa bile fitneye yol açabilir. Kalpleri temiz tutmak lazım ben birine ilgi duysam ve evli olmasam bu nasıl bir iş olur?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Velhasılı,
Vermiş olduğun Efendimizin hayatindaki ornekliği gercek manada hayata işlemek ve cidden evlenme niyetinde olmak , ve yahut Efendimizin hayatinda ornekleri sadece okuyup zerre ders almadan nefes alsa yeter modunda evlenme niyetinde olmak.
Kastettiğim şey, basiretsizce bir işe kalkışılması değildi. 4 maddeye de katılıyorum. Demek istediğim, bu konuda da, diğer konularda olduğu gibi ifrat ve tefrite kaçmayıp, duygusal davranmayıp yapılması gerekeni usûlunce yapmak. Bu usûl ise Rasûlullah ﷺ'in metodudur.

Yani aslında genel bağlamda aynı şeyleri söylüyoruz. Yazıyı yazarkenki niyetlerimizi bilmediğimiz için birbirimizi yanlış anlamış olabiliriz. Ben de bundan farklı bir şey söylemiyorum. İkinci kıssayı atmamın nedeni, sadece benim yazımı ve ilk yorumları okuyan sıradan bir insanın kafasında acaba vasatlıktan sapan düşünceler canlanmış olabilir mi diye atmıştım.

Salafiyyaaa'nın cumlesi cok dikkat cekici aslında.
Hz. Hatice validemizin hayatina baktigimizda ise, Efendimiz (sav) hakkında ön bilgisi olmasina rağmen çok ciddi anlamda gözlemliyor.
M.Emin Yildirim'in Risalet Davasinin Annesi Hz. Hatice kitabinda bir hayli detay var. Ve bu çok önemli bence.

Gozlem yapmak çok zor. Kadin acisindan.
Bu yuzden araci olanlarin sozlerine itimak etmek durumunda kaliyorsun ki burada da bakis acilari farkli olabiliyor. En iyi gozlem nişanlilik donemi oluyor bu hususta.
O benim de dikkatimi çekti. Elbette bu ibretleri gözardı edemeyiz. Gözlem yapmak iki taraf için de zor olabilir (tabii olaydan olaya farklılık gösterebilir). Ama bu gözlemin hiç yapılamayacağı anlamına da gelmiyor. Yani üç aşağı, beş yukarı kişinin gösterdiği emarelerden, yazılarından, hâl ve hareketlerinden, tavırlarından bir çıkarım yapılabilir. Öte yandan evli olanlardan ittifakla nakledilen bir husus var ki o da: Çok iyi gözlemlediğin insanla bile aynı evde yaşamaya başladığında hiç beklemediğin şeylerle karşılaşabilirsin.

Rabbim her daim temiz ve hayırlı olanını nasip etsin. Allahumme amin, ecmâin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Ben çocuk yapmaya elverişli değilim (ama iyileşme gösterirsem olabilir)

Ve nikâhlı olmadigim birinin beni bir yere götürmesi, nazik davranması vs--eğer erkekler hâlâ bunu yapabiliyorsa--mahremler de yanımda olsa bile fitneye yol açabilir. Kalpleri temiz tutmak lazım ben birine ilgi duysam ve evli olmasam bu nasıl bir iş olur?
Bence asıl soru şu,
Neden evlenmek istiyorsun?

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Bence asıl soru şu,
Neden evlenmek istiyorsun?
Çünkü benim gibi mental sorunları olan, kendisiyle ilgilenecek bir ailesi olmayıp tek birlikte olduğu aile üyesi olan annesi yaşlı ve mental hastalığa sahip tedaviyi reddeden biriyse, bu kız hayatının geri kalanını nasıl yalnız başına yaşayabilir? Tamam erkek kardeşim de var ama onun peşine mi takılacağım?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Kastettiğim şey, basiretsizce bir işe kalkışılması değildi. 4 maddeye de katılıyorum. Demek istediğim, bu konuda da, diğer konularda olduğu gibi ifrat ve tefrite kaçmayıp, duygusal davranmayıp yapılması gerekeni usûlunce yapmak. Bu usûl ise Rasûlullah ﷺ'in metodudur.

Yani aslında genel bağlamda aynı şeyleri söylüyoruz. Yazıyı yazarkenki niyetlerimizi bilmediğimiz için birbirimizi yanlış anlamış olabiliriz. Ben de bundan farklı bir şey söylemiyorum. İkinci kıssayı atmamın nedeni, sadece benim yazımı ve ilk yorumları okuyan sıradan bir insanın kafasında acaba vasatlıktan sapan düşünceler canlanmış olabilir mi diye atmıştım.

O benim de dikkatimi çekti. Elbette bu ibretleri gözardı edemeyiz. Gözlem yapmak iki taraf için de zor olabilir (tabii olaydan olaya farklılık gösterebilir). Ama bu gözlemin hiç yapılamayacağı anlamına da gelmiyor. Yani üç aşağı, beş yukarı kişinin gösterdiği emarelerden, yazılarından, hâl ve hareketlerinden, tavırlarından bir çıkarım yapılabilir. Öte yandan evli olanlardan ittifakla nakledilen bir husus var ki o da: Çok iyi gözlemlediğin insanla bile aynı evde yaşamaya başladığında hiç beklemediğin şeylerle karşılaşabilirsin.

Rabbim her daim temiz ve hayırlı olanını nasip etsin. Allahumme amin, ecmâin.

Yanlış anlama yok aslında.
Konu icerigi icinde açılım gosteriyor, aksine ben bu konu icinde muhabbeti sevdim, daha da icerik olarak zenginleşmesi ve bazi guzel detaylar uzerinde durulması, çoklu yönden bakilmasina vesile oluyor ki bu faydali.

Allah razı olsun guzel bir konuya vesile oldun.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Çünkü benim gibi mental sorunları olan, kendisiyle ilgilenecek bir ailesi olmayıp tek birlikte olduğu aile üyesi olan annesi yaşlı ve mental hastalığa sahip tedaviyi reddeden biriyse, bu kız hayatının geri kalanını nasıl yalnız başına yaşayabilir? Tamam erkek kardeşim de var ama onun peşine mi takılacağım?
Bunun cevabi evlilik mi sence?
Mental sorunlari olan biri, mental sorunlari olan bir aile ortamini terkedip evlenerek nasıl çözer?
Mental sorunlarini baska yere tasimis oluyorsun duzeltmis ya da kurtulmuş olmuyorsun?
Evleneceĝin insan neden bu tur bir sorumluluk altina girmeli ? Hak deĝil mi bu?
Neden evlenmek yerine once, iyileşme odakli,kendi ayaklari uzerinde durmayi hedeflemiyorsun ve kardeşini de bu ortamdan kurtarma çabasinda olmayi denemiyorsun?

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Aslinda buradaki sorun, kadinlasan erkek ve erkekleşen kadin sorunsali.
Hal boyle olunca meshur sosyolojik kurbaga deneyinde oldugu gibi istemsiz davraniş ve kelimeler uzerinden yorumlar yapabiliyoruz.
Yorumunda kendine göre bir usulü yok mu? Burda herkesin kendine göre sorunları var. Sadece katib kardeşimiz üzerinden gitmiyorum. Neler yaşanırsa yaşansın. Bir çizgi olması gerekmez mi ? Beni herkes burdan anlattığım kadarıyla tanıyor. Bende herkesi anlatılanlar kadar tanıyorum. Belki benden veya diğer kardeşlerimizden daha ağır imtihan da olan başkaları da vardır. Sözün özü yaşanmış acı tecrübeler den ötürü geneli baz alarak ağır tabirler kullanmak. Doğru bir yaklaşım olur mu?
Burda herkesi tenzih ederim. Evet herkes yaşantısını anlatsın ama lütfen hayırlı olan amellerin iyi yönlerini anlatın. Bu evlilik olur cihad olur. Burda kimsenin hevesini kırmayın. Evlenmeden önce veya cihada çıkmadan önce insanların kafalarına şüphe atmayın. Belki onun bu konudaki tecrübeleri daha iyi olacaktır. Bunu biz bilmiyoruz alim olan Allah svt biliyor

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Bunun cevabi evlilik mi sence?
Mental sorunlari olan biri, mental sorunlari olan bir aile ortamini terkedip evlenerek nasıl çözer?
Mental sorunlarini baska yere tasimis oluyorsun duzeltmis ya da kurtulmuş olmuyorsun?
Evleneceĝin insan neden bu tur bir sorumluluk altina girmeli ? Hak deĝil mi bu?
Neden evlenmek yerine once, iyileşme odakli,kendi ayaklari uzerinde durmayi hedeflemiyorsun ve kardeşini de bu ortamdan kurtarma çabasinda olmayi denemiyorsun?
Ben zaten içimde yaşıyorum bunu. Borderline'a sahibim ve 256 farklı kombinasyonu var, ben de bunlardan dışarıya vurmayan tipine sahibim. Araştırırsanız bu hastalığın insanı mental acı olarak en çok etkileyen ve ömründen 20 yıl kısaltan bir hastalık olduğunu görebilirsiniz. Ben insanlara saldırmak yerine hastalanıyorum, ani kilo veriyorum, en son da rahmimde tümör çıktı (zararsız). Yani kendimden başka kimseye zararım yok. Empati duygum çok yüksek bu yüzden insanları kendimden çok düşünüyorum. Zaten depresif bozukluğa da sahibim bu hayatımı etkiliyor ve ailemin yanımda olmaması beni daha çok üzüyor.

Evlenmeyi hayırlı değilse istemiyorum zaten ama yalnız başına yaşayan bir kızın başına nelerin gelebileceğini biliyorsunuzdur.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Yanlış anlama yok aslında.
Konu icerigi icinde açılım gosteriyor, aksine ben bu konu icinde muhabbeti sevdim, daha da icerik olarak zenginleşmesi ve bazi guzel detaylar uzerinde durulması, çoklu yönden bakilmasina vesile oluyor ki bu faydali.

Allah razı olsun guzel bir konuya vesile oldun.
Amin, ecmâin.

Aslında konuyu, evlilikten ziyade evlilik/nasip/rızık konusunda çaba göstermek gerektiğine dikkat çekmek için açmıştım, bambaşka yerlere evrildi. Ama muhabbeti ben de sevdim.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Yorumunda kendine göre bir usulü yok mu? Burda herkesin kendine göre sorunları var. Sadece katib kardeşimiz üzerinden gitmiyorum. Neler yaşanırsa yaşansın. Bir çizgi olması gerekmez mi ? Beni herkes burdan anlattığım kadarıyla tanıyor. Bende herkesi anlatılanlar kadar tanıyorum. Belki benden veya diğer kardeşlerimizden daha ağır imtihan da olan başkaları da vardır. Sözün özü yaşanmış acı tecrübeler den ötürü geneli baz alarak ağır tabirler kullanmak. Doğru bir yaklaşım olur mu?
Burda herkesi tenzih ederim. Evet herkes yaşantısını anlatsın ama lütfen hayırlı olan amellerin iyi yönlerini anlatın. Bu evlilik olur cihad olur. Burda kimsenin hevesini kırmayın. Evlenmeden önce veya cihada çıkmadan önce insanların kafalarına şüphe atmayın. Belki onun bu konudaki tecrübeleri daha iyi olacaktır. Bunu biz bilmiyoruz alim olan Allah svt biliyor

Doğru söylüyorsun.
Ben de diyorum ki, normal olmayan şeyler bile normalleştiriliyor.
Bunun nedeni olarak sana ana sebeplerinden bir tanesini söyledim sadece.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Ben zaten içimde yaşıyorum bunu. Borderline'a sahibim ve 256 farklı kombinasyonu var, ben de bunlardan dışarıya vurmayan tipine sahibim. Araştırırsanız bu hastalığın insanı mental acı olarak en çok etkileyen ve ömründen 20 yıl kısaltan bir hastalık olduğunu görebilirsiniz. Ben insanlara saldırmak yerine hastalanıyorum, ani kilo veriyorum, en son da rahmimde tümör çıktı (zararsız). Yani kendimden başka kimseye zararım yok. Empati duygum çok yüksek bu yüzden insanları kendimden çok düşünüyorum. Zaten depresif bozukluğa da sahibim bu hayatımı etkiliyor ve ailemin yanımda olmaması beni daha çok üzüyor.

Evlenmeyi hayırlı değilse istemiyorum zaten ama yalnız başına yaşayan bir kızın başına nelerin gelebileceğini biliyorsunuzdur.

Katib, senin yaşamiş olduklarini biz ne bilir ne de hissedebiliriz.
Annenin de mental rahatsizliklari oldugunu soyledin, yaninda olmama durumu gayet tabi değil mi? Annen rahatsiz, tedaviyi kabul etmiyor diyorsun, mesele senin yaninda olmamasi değil kendi yaninda bile değil kadin.
Bunun seninle alakasi yok,sana kastı yok, seni incitmek icinde de deĝil, bunu bilincli olarak yapmiyor kadin, kendi sorunlarini cozememiş ki?
evet cozmeliydi şu olmaliydi bu olmaliydi vs belki ama yok.
Bunun bilincinde olup imkan dahilinde ne yapabilirim diye bakman gerekiyor, cozumsel yaklaş, ama sen cozumlerede annen gibi bakiyor olabilir misin? Reddediyorsun cunku. Tara mesajlarini bi mesela.

Musluman olduktan sonra
babamin ayri evde yasaman gerek demesi uzerine,
kendi hayatimi sifirdan kurdum.
Calistim, cabaladim kimseden de bir sey istemedim
Kaza gecirene kadar da yalniz yasadim.
Basima da bir sey gelmedi.

Kazadan sonra babamda evlat kaybi korkusu hasil oldugu icin simdi bana zerre karismiyor inancsal noktada ama yanindan da ayirmiyor.

Allahtan ne istedigin nasil dua ettigin cok onemli. Mazaretleri birakmak lazim.
Kolay olmadigini kendi yasantim dahilinde biliyorum.
Lakin dunya imtihan dunyasi biri gelir biri gecer olene kadar bu boyle.
Mazaretler uretip o bana bunu dedi şu şöyle yapti diyerek ya kendimize uzulup olucez ya da herseyi oldugu gibi kabul edip onumuze bakacaz. Seçim sana ait kardeşim.

Pilim bitti benim bu konuda.
Rabbim herkesin sıkıntılarıni gidersin.
Amin.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Katib, senin yaşamiş olduklarini biz ne bilir ne de hissedebiliriz.
Annenin de mental rahatsizliklari oldugunu soyledin, yaninda olmama durumu gayet tabi değil mi? Annen rahatsiz, tedaviyi kabul etmiyor diyorsun, mesele senin yaninda olmamasi değil kendi yaninda bile değil kadin.
Bunun seninle alakasi yok,sana kastı yok, seni incitmek icinde de deĝil, bunu bilincli olarak yapmiyor kadin, kendi sorunlarini cozememiş ki?
evet cozmeliydi şu olmaliydi bu olmaliydi vs belki ama yok.
Bunun bilincinde olup imkan dahilinde ne yapabilirim diye bakman gerekiyor, cozumsel yaklaş, ama sen cozumlerede annen gibi bakiyor olabilir misin? Reddediyorsun cunku. Tara mesajlarini bi mesela.

Musluman olduktan sonra
babamin ayri evde yasaman gerek demesi uzerine,
kendi hayatimi sifirdan kurdum.
Calistim, cabaladim kimseden de bir sey istemedim
Kaza gecirene kadar da yalniz yasadim.
Basima da bir sey gelmedi.

Kazadan sonra babamda evlat kaybi korkusu hasil oldugu icin simdi bana zerre karismiyor inancsal noktada ama yanindan da ayirmiyor.

Allahtan ne istedigin nasil dua ettigin cok onemli. Mazaretleri birakmak lazim.
Kolay olmadigini kendi yasantim dahilinde biliyorum.
Lakin dunya imtihan dunyasi biri gelir biri gecer olene kadar bu boyle.
Mazaretler uretip o bana bunu dedi şu şöyle yapti diyerek ya kendimize uzulup olucez ya da herseyi oldugu gibi kabul edip onumuze bakacaz. Seçim sana ait kardeşim.

Pilim bitti benim bu konuda.
Rabbim herkesin sıkıntılarıni gidersin.
Amin.
Annem benimle yasiyor ki. Ben bakıyorum ona.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
...Dul olan Hatice (r. anha), o sırada Kureyş kadınları arasında asâlet, şeref ve zenginlik bakımından üstün mevkie sahip bulunuyordu. Aynı zamanda Cenab-ı Hak, pek az kadına nasip olacak bir güzelliği de kendisine ihsan etmişti.

O âna kadar kabilesinden birçok kimse evlenmek için kapısını çalmış ise de o bunların hiçbirini kabul etmemişti. Adeta evlenmek istemiyor gibiydi.
(İbn Hişam, Sîre, 1/201; İbn Sa'd, Tabakât, 1/131.)

Ne var ki, kader şimdi karşısına bambaşka bir şahsiyet çıkarmıştı. Ruhundaki güzellikler yüzüne aksetmiş, gönlündeki sevgi sîmâsında tebessüme dönüşmüş, zihnindeki derin düşünce dışarıya ciddiyet ve samimiyet şeklinde tezahür etmiş müstesna bir insan.

Daha önce bütün Kureyş büyüklerinin evlenme teklifini reddeden ve âdeta evlenmek fikrini zihninden atmış bulunan Hatice, bu eşsiz insanla daha yakından tanışınca, bu fikrinden vazgeçti. İlahî kader, bu iki insanın kalbini birbirine ısındırmayı takdir etmişti.

Evlenme teklifi, bizzat Hatice'den geldi. İffeti ve namusunu koruması sebebiyle Cahiliye Devrinde bile tertemiz kadın mânâsına gelen "tâhire" lâkabıyla anılan Hatice'den.
Teklifi getiren Hatice'nin yakın arkadaşı Münye kızı Nefise ile Peygamberimiz (s.a.v.) arasında şu konuşma geçti:

"Ey Muhammed, seni evlenmekten alıkoyan şey nedir?"
"Elimde evlenecek kadar param yok."
"Eğer bu temîn edilse ve sen, mala, güzelliğe, şeref ve denkliğe dâvet edilsen icâbet eder misin?"
"Kimdir bu?"
"Hüveylid'in kızı Hatice."
"Ama, bu nasıl olabilir?"
"Orasını ben bilirim."
"O hâlde, ben de kabul ediyorum."
(İbn Sa'd, Tabakât, 1/131)

...Dul olan Hatice (r. anha), o sırada Kureyş kadınları arasında asâlet, şeref ve zenginlik bakımından üstün mevkie sahip bulunuyordu. Aynı zamanda Cenab-ı Hak, pek az kadına nasip olacak bir güzelliği de kendisine ihsan etmişti.

O âna kadar kabilesinden birçok kimse evlenmek için kapısını çalmış ise de o bunların hiçbirini kabul etmemişti. Adeta evlenmek istemiyor gibiydi.
(İbn Hişam, Sîre, 1/201; İbn Sa'd, Tabakât, 1/131.)

Ne var ki, kader şimdi karşısına bambaşka bir şahsiyet çıkarmıştı. Ruhundaki güzellikler yüzüne aksetmiş, gönlündeki sevgi sîmâsında tebessüme dönüşmüş, zihnindeki derin düşünce dışarıya ciddiyet ve samimiyet şeklinde tezahür etmiş müstesna bir insan.

Daha önce bütün Kureyş büyüklerinin evlenme teklifini reddeden ve âdeta evlenmek fikrini zihninden atmış bulunan Hatice, bu eşsiz insanla daha yakından tanışınca, bu fikrinden vazgeçti. İlahî kader, bu iki insanın kalbini birbirine ısındırmayı takdir etmişti.

Evlenme teklifi, bizzat Hatice'den geldi. İffeti ve namusunu koruması sebebiyle Cahiliye Devrinde bile tertemiz kadın mânâsına gelen "tâhire" lâkabıyla anılan Hatice'den.
Teklifi getiren Hatice'nin yakın arkadaşı Münye kızı Nefise ile Peygamberimiz (s.a.v.) arasında şu konuşma geçti:

"Ey Muhammed, seni evlenmekten alıkoyan şey nedir?"
"Elimde evlenecek kadar param yok."
"Eğer bu temîn edilse ve sen, mala, güzelliğe, şeref ve denkliğe dâvet edilsen icâbet eder misin?"
"Kimdir bu?"
"Hüveylid'in kızı Hatice."
"Ama, bu nasıl olabilir?"
"Orasını ben bilirim."
"O hâlde, ben de kabul ediyorum."
(İbn Sa'd, Tabakât, 1/131)
Hanımların çoğu bu şekilde bir arkadaşları vasıtasıyla evlenmek isteklerini duyurmuyorlar. Duyursalardı normal şekilde karşılanırdı bu şekilde evililiğin duyurulmasında sıradışı ve uygun olmayan bir durum yok . Kız arkadaşı vasıtasıyla duyurmak istemiyorsa da erkek kardeşi veya başka bir erkek akrabası ile de duyurabilir düşüncesindeyim. Bizim Türk toplumu evliliğin duyurulması ve konuşulması konusunda çok geri kalmış bir toplum ailelerin çoğunluğu bile çocuklarını evlendirmek konusunda çaba sarfetmiyorlar. Arap toplumunda evlilik konusu çok sıradan bir konu ve evlilik bir kültür haline gelmiş sıradışı ve zorlaştırılacak bir müessese olarak görülmüyor basit bir şekilde evlenebiliyorlar.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Asıl şu asırda hayırlı eş bulan herkesin evlenmesi şart bana göre fitne akın akın üzerinde kendini sakınmak en zoru . Nebî ﷺ kendi döneminde bile fakir olan sahabilere bile ne zaman evleneceğini sormuş . Yani evlilik basit bir mevzu değil tam da basit mevzu olmamasının sebebi bu . Şu asırda o kişiyi bulmak ? Allah Müslümanlara merhamet etsin ben inanıyorum ki samimi şekilde duâ eden bir mü’mine Allah icabet eder …
Evlilik zor değil evliliği yaşanılan toplum ve toplumun dayattığı çevresel baskılar zorlaştırıyor. Yaşadığım toplumda sevglilik normal iken evlilik zor aman evlensen ne yapacaksın diyen insanlar ağırlıkta. Bu insanlar kızlarının veya erkek çocuklarının sevgilisi olmasına karşı çıkmaz iken evliliği zorlaştırmaktalar. Ben muhafazakar bir çevrede büyüdüm . Sevgili olmak günah olduğu için herhangi bir bayana açılamıyordum. Ama erkeğin evlilik niyeti ile istediği kızla konuşmasında evlilik niyetini söylemesinde bir beis yok. Ama sözde dini bilen türk toplumuna sorsan evlilik için bir kızla konuşmak bile büyük sıkıntı toplum baskısı aynı baskıyı bayanlara da uyguladıklarından eminim.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Buna zaten vakifız örneklerde çoğaltılabilir,lakin mevzu şu ki, icinde bulundugumuz toplum gelenegine gore bunun uygulanması hayata geçişi zor.
"Kadınlar ile evleneceğinize dair ta'riz tarîkıyla rağbetinizi göstermenizden veya bu rağbeti gönlünüzde gizlediğinizden dolayı üzerinize bir günah yoktur. Allah Teâlâ bilmiştir ki, siz onları elbette anacaksınızdır. Ancak kendileriyle gizlice vaadleşmeyiniz. Ancak maruf veçhile bir söz söylemeniz müstesna. Ve iddet-i vefat nihâyet bulmadıkça da akd-i nikaha azmetmeyiniz ve biliniz ki, Allah Teâlâ gönüllerinizde olanı şüphe yok ki bilir. Artık ondan sakınınız ve biliniz ki Hak Teâlâ şüphesiz gafûrdur, halîmdir."

(Bakara Sûresi(2) 235. Ayet)

Önceden evlilik meselesinde bir bayanla konuşmaktan hep korkardım. Ayet-i kerimeyi görünce içim rahatladı. Allah bile kadınlara evlilik konusunda isteğimizi söylememizde bir günah olmadığını söylerken bu toplum baskısı evliliğin zorlaştırılıp insanların harama yönlendirilmesini anlayamıyorum.

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Evlilik zor değil evliliği yaşanılan toplum ve toplumun dayattığı çevresel baskılar zorlaştırıyor. Yaşadığım toplumda sevglilik normal iken evlilik zor aman evlensen ne yapacaksın diyen insanlar ağırlıkta. Bu insanlar kızlarının veya erkek çocuklarının sevgilisi olmasına karşı çıkmaz iken evliliği zorlaştırmaktalar. Ben muhafazakar bir çevrede büyüdüm . Sevgili olmak günah olduğu için herhangi bir bayana açılamıyordum. Ama erkeğin evlilik niyeti ile istediği kızla konuşmasında evlilik niyetini söylemesinde bir beis yok. Ama sözde dini bilen türk toplumuna sorsan evlilik için bir kızla konuşmak bile büyük sıkıntı toplum baskısı aynı baskıyı bayanlara da uyguladıklarından eminim.
Evliliğe zor demedim evleneceğin insanı bulmak zor dedim bu ikisini iyi ayırt etmek gerekiyor . Müslümanlar zaten evlenirken bir çok şeyden kısıyor düğün masrafları olarak . Zor olan kısım o kişiyi bulmakta . Ama @Alketa ablanın dediği gibi gerçekten bu nasip işi senin nasibin Bağdat’ta bile olsa seni buluyor önemli olan Allah’tan ısrarla hayırlı olanı istemektir.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
"Kadınlar ile evleneceğinize dair ta'riz tarîkıyla rağbetinizi göstermenizden veya bu rağbeti gönlünüzde gizlediğinizden dolayı üzerinize bir günah yoktur. Allah Teâlâ bilmiştir ki, siz onları elbette anacaksınızdır. Ancak kendileriyle gizlice vaadleşmeyiniz. Ancak maruf veçhile bir söz söylemeniz müstesna. Ve iddet-i vefat nihâyet bulmadıkça da akd-i nikaha azmetmeyiniz ve biliniz ki, Allah Teâlâ gönüllerinizde olanı şüphe yok ki bilir. Artık ondan sakınınız ve biliniz ki Hak Teâlâ şüphesiz gafûrdur, halîmdir."

(Bakara Sûresi(2) 235. Ayet)

Önceden evlilik meselesinde bir bayanla konuşmaktan hep korkardım. Ayet-i kerimeyi görünce içim rahatladı. Allah bile kadınlara evlilik konusunda isteğimizi söylememizde bir günah olmadığını söylerken bu toplum baskısı evliliğin zorlaştırılıp insanların harama yönlendirilmesini anlayamıyorum.
SubhânAllah
Ayet ne kadar da hoş bir üslûpla ahkâmı bildiriyor )
İstediğimizi direkt laapp diye söylemek yerine sezdirmekten bahsediyor. Tariz yapmak, üstü kapalı bir biçimde çıtlatmak, imâda bulunmak, beğendiğini/hoş bulduğunu hissettirmek...

Üst Ana Sayfa Alt