Nasihat etmede İbn cevzi gibi ol

Muddessir

İyi Bilinen Üye
Frm. Yöneticisi
Akife Hanımlar
Üye
1. Düşünmenin ve Aklı Kullanmanın
Zorunluluğu
Ey oğul, bil ki, ademoğlu ancak aklın gerekliliklerini yerine getirdiği zaman, diğer canlılardan ayrılabilir. Öyleyse aklını çalıştır. Düşünceni aktif kıl. Nefsini arındır. Sorumlu bir varlık olduğunun bilincinde olarak her şeyi deliliyle öğren.
..
Mutlu kimse, ancak hevasına karşı çıktığı için mutlu; Bedbaht kimse ise ancak dünyasını tercih ettiği için bedbaht oldu.
..
Erdemli işler yapmaktan alıkoyan tembellik ne kötü arkadaştır.


2. Allahı Delil ile Bilmek

Kendinde bir çaresizlik gördüğün vakit, kullarına nimetler bahşeden Mun’im’den iste. Kendinde bir tembellik gördüğün vakit ise, kullarını başarıya ulaştıran Muvaffık’a sığın. Ancak O’na itaat edersen hayra erişirsin. O’na karşı çıktığında ise, hayrı elinden kaybedersin. O’na yöneldiği halde, her isteğini elde etmeyen kim var? O’ndan yüz çevirdiği halde, fayda elde eden ya da hedeflerine ulaşan kim var?3. Zamanı Önemsemek ve Buna Gayret EtmekEy oğul, kendine dikkat et. Gevşek davrandığın her gün için pişmanlık duy. Kemale erenlere yetişmek için gayretlen. Hala bol vakit var. Tuttuğun dal henüz yaşken onu doğrult. Kaybolup giden saatlerini hatırla. Onlar sana nasihat olarak yeter. Tembelliğin lezzeti onunla beraber gitti. Erdemlerin derecelerini kaçırdın. Hâlbuki selef, her bir erdemi kendinde bir araya getirmeyi seviyor, içlerinden bir tanesini kaybettikleri için ağlıyordu.


Suffagah
 

Benzer konular

Üst Alt