Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Nemrut'u Ziyaret Etmenin Hükmü Nedir?

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamınaleykum.
Adıyaman'da bulunan Nemrut dağına gitmenin hükmü nedir? Orada ki heykelleri yaptıran kral tanrı heykeli diyor taşlara, yani PUT. Oraya gitmenin ve gidenlerin hükmü nedir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Dar'ul İslam'da Nemrut gibi gibi dönemin kâfirlerinin Tağutları ve dinlerinin şiarı olan putları sit alanı ilan edilmediği gibi, yaşam hakkı da verilmez, imha edilir!

Dar'ul Harb'de ise bunlar revaçta olduğundan imhası da sıkıntılı olduğundan uygun zamanlar gözetlenir ve bu iş gizlice yapılır.

Ali (r.anh) Müslüman olduktan sonra, muşriklerin kontrolundeki Kâbe'deki putları kırmasını şöyle anlatır:
"Bir gün Rasul-u Ekram ile Kâbe'ye gittik. Rasul-u Ekram omuzuma çıkmak istedi. Kalkmak istediğim zaman kalkamıyacağımı anladı, omuzumdan indi, beni omuzuna çıkardı ve ayağa kalktı. Kendimi istesem ufukları tutacak sanıyordum. Kâbe'nin üzerinde bir put vardı, onu sağdan soldan ittim. Put düştü, parça parça oldu. Rasulullah'ın omuzlarından indim. İkimiz geri döndük."
(Ahmed b. Hanbel, Musned, 1/384; Rûdânî, Cem’u’l-Fevâid: Büyük Hadis Kulliyatı, c. 3, sf: 259, Hadis no: 6396-6398; İslâm Tarihi, Mekke Devri, M. Âsım Köksal, c. 6, s. 149)

O (İbrâhîm), gizlice onların ilahlarına sokuldu: «Yemez misiniz?» dedi.
«Neyiniz var ki konuşmuyorsunuz?» dedi ve gizlice üzerlerine yürüyüp sağ eliyle onlara kuvvetli bir darbe indirdi.(Sâffât, 91-93)

Dar'ul Harb'de her sokak, ve resmi kurumda zamâne Nemrut'ları mevcuttur! Farklı dönemin Nemrutları, Firavn ve leşhaneleri olan piramitlerini özel olarak gezecek bir sebeb de göremiyorum. Bunun muslumana vereceği bir şey yoktur.
"Ve onlardan biri ölürse asla namazını kılma ve kabirinin başına gidib durma. Çünkü onlar Allah'ı ve Rasulunü tanımadılar. Ve fasık olarak can verdiler." (Tevbe 84)
Bilhassa kâfirlerin azaba dûçar olduğu yerlerde muslumanların buraları ziyareti bırakın; zarurat olmadıkça bulunmamalılar, bulunmak zorunda kalmaları durumunda en kısa surede hıza oradan uzaklaşmaları gerekir.

Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, “Vedâ Haccı”nda Mina ile Muzdelife arasındaki Muhassir Vâdisi’ni geçerken sur’atlendiler.
Sahâbe-i kirâm: “–Yâ Rasûlallâh, ne hâl oldu, niçin sur’atlendiniz?” diye sorunca,
Fahr-i Kâinat -sallâllâhu aleyhi ve sellem- cevâben şöyle buyurdular: “–Bu mekânda Cenâb-ı Hak, Ebrehe ordularını kahretti. O kahır tecellîsinden bir hisse gelmemesi için sur’atlendim!” Nitekim hacda bu mekânda vakfe yapılmaz.
(Muslim, Hacc, 147; Nevevî, Şerhu Sahîhi Muslim, VIII, 190)

Yine Tebuk Seferi’nde ashâb-ı kirâm, Semûd kavminin helâk olduğu yerden geçerken Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:
“–Bu taştan oymalı evlere hüzünle girin! Buradan bir şey de almayın! Çünkü burada azgın bir kavme azâb-ı ilâhî geldi…” buyurmuşlardı.
Sahâbe: “–Yâ Rasûlallâh, kırbalarımızı su ile doldurduk. Hattâ bu su ile hamur yaptık!” dediler.
Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem :
“–Sularınızı boşaltın, hamurlarınızı da dökün!” buyurdular. (Buhârî, Enbiyâ, 17)

İlâhî kahrın tecellî ettiği beldelerde, isyân ve günah yüklü mekânlarda mânen devâm eden o kahrın in’ikâsına mâruz kalmamak için oralarda bulunmamak, zarûreten geçmek gerektiğinde ise sur’atle geçmek îcâb eder.

Muslumanların buraları (Nemrut v.b. yerleri) ziyaretleri ancak turistik bir zihniyet, ibret veya imha için olabilir. İmrenmek, anmak, sevgi veya saygı göstermek için ziyaretler câiz olmadığı gibi imani noktada sakıncalıdır da.

Dar'ul İslam'da Putların İmhası

Ali (r.anh)’nin Mekke dönemindeki putları kırma hadisesini aktarırken ifadelerine dikkat edilecek olursa, bu put kırma hareketi çok gizli yapılmış, gerekli önlemler alınıb en musait zaman seçilmiş, olay gerçekleştikten hemen sonra koşarak evlerin arasında kaybolup olay yerinden uzaklaşılmıştır. Hatta Ali (r.anh)’nin ifadesiyle, “insanlardan birinin bizi görmesinden korktuğumuz için koşarak evlerin ötesine kaçtık, kaybolduk.
Bu korku, tedbir mâhiyetinde bir endişe idi ki, tabiî ve fıtrîdir. Yoksa korkunun adı tedbir olmuş değildi. Yine dikkat edilecek olursa, tüm ihtimaller düşünülerek ve tedbirler alınarak olay gerçekleşmiştir. Muşrik tâğutların egemenliğindeki Mekke’de örnek bir put kırma olayını gerçekleştiren önderimiz Rasûlullah, birkaç yıl sonra fethedilen Mekke’de, gerek Kâbe’nin içinde ve üstünde, gerekse Kâbe’nin etrafında, yani Haram-i Şerif’teki bütün putları kıracaktı.
Abdullah bin Mes’ud (r.anh) şöyle demiştir:
Rasûlullah (s.a.v.), Mekke’nin fethi günü Kâbe’nin avlusuna girdi. Kâbe’nin etrafında İbâdet için dikilmiş üç yüz altmış put vardı. Rasûlullah, elindeki değnekle bu putlara dürtmeye başladı (onunla dokunduğu her put, yüz üstü düşüyordu) ve şu âyetleri okuyordu: “Hak geldi, bâtıl yok oldu.” (İsrâ, 81) “Hak geldi, bâtıl ise, ne (bir şey) ortaya çıkarabilir, ne geri getirebilir.” (Sebe’, 49)
(Buhârî, Meğâzî, B. 50, Hadis no: 294; Muslim, Cihad ve’s-Siyer, Bab 32, Hadis no: 87; Tirmizî, Tefsîru’l-Kur’an, Bab 18, Hadis no: 3345)

Ebû'l-Heyâc el-Esedî anlatıyor:
"Bana Ali (r.anh): 'Rasûlullah (s.a.v.)'ın beni göndermiş olduğu şeye ben de seni göndereyim mi?' diye sordu ve,
Rasûlullah'ın kendisene: "Haydi git, kırıp dökmedik put, düzlemedik yüksek kabir bırakma!" buyurduğunu söyledi."
(Muslim, Cenâiz 93; Ebû Dâvud, Cenâiz 72; Nesâî, Cenâiz 99)

İbrâhim (a.s.)’ın putperestlerin yüzüne haykırdığını, çağdaş putçulara biz de tekrarlıyoruz:

Yuh olsun size ve Allah’tan başka taptıklarınıza! Siz aklınızı kullanmaz mısınız?” (Enbiyâ, 67)

Işid'ın Musul Müzesini Ziyareti(!)

%C4%B1%C5%9Fid%2Bmusul%2Bm%C3%BCze.jpg
[URL='http://www.worldbulletin.net/middle-east/155813/isil-destroyed-priceless-iraq-antiquities'][/URL]

Taliban, 2000 yıllık Buda Putunu İmha Etti
5082827378_c3592bf5dc_b.jpg

Destruction_of_Buddhas_March_21_2001.jpg

Kafirlerin Buda İlah'ını Tamiri

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ibret almak icin ben de cok eskiden gitmistim. Adiyamanlilarin oraya gidenler icin güzel bir tabiri var ancak burada yazmak dogru olmaz : )

Orada iki üc yarim kirik tastan baska bisey bulunmamakta,ille de o civarda bir yere gidecekseniz, ibret almak icin urfayi ziyaret etmenizi öneririm.

Üst Ana Sayfa Alt