Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ölü Ile Dirinin Farki Zikir

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Tesbih : " سُبْحاَنَ اللهِ " " Sübhânallâh " " Allah’ı noksanlıklardan tenzih ederim " demek sûretiyle Allah'ı anmaktır.

Tahmid : " الْحَمْدُ ِللهِ " " Elhamdülillah " " Allah’a hamd ederim " demek sûretiyle Allah'ı zikretmektir.

Tehlil : " لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ " " Lâ ilâhe illâllâh " " Allah’tan başka ibadete layık ilah yoktur" demek sûretiyle Allah'ı birlemektir.

Tekbir : " اللهُ أَكْبَرُ " " Allahu Ekber " " Allah en büyüktür" demek sûretiyle Allah'ı yüceltmektir.

Ebu Hureyre radiyallahu anh’den Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir:

" Kim günde yüz kere:

" Allah’tan başka ibadete layık ilah yoktur. O tektir. O’nun ortağı yoktur. Mülk O’nundur. Hamd O’nadır. Onun her şeye gücü yeter. "

derse on köle azad etmiş kadar sevab alır. Ona yüz iyilik yazılır, yüz kötülüğü silinir, akşama kadar şeytandan korunur. Onun okuduğunun fazlasını okuyandan başka kimse ondan daha iyi bir zikir yapmış olmaz. "

(Buhari 4/95 Müslim 4/2071)

Kim günde yüz kere;

" Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederek ona hamdederim "

derse hataları deniz köpüğü kadar bile olsa affedilir."

(Buhari 7/168 Müslim 4/2071)

Ebu Hureyre radiyallahu anh’den;

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir:

" Kim sabahladığı ve akşamladığı zaman yüz defa;

" Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederek ona hamdederim "

derse kıyamet gününde bunun söylediği gibi veya daha fazlasını söyleyenden başka kimse ondan daha iyi bir zikir yapmış olamaz."

(Müslim 4/2071)

Ebu Eyyub el- Ensari radiyallahu anh’den Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir:

" Kim on defa;

" Allah’tan başka ibadete layık ilah yoktur. O tektir. O’nun ortağı yoktur. Mülk O’nundur. Hamd O’nadır. O her şeye kadirdir "

derse İsmail (a.s)’in oğullarından kırk kişiyi azad etmiş kadar ecir alır."

(Buhari 7/167 Müslim 4/2071)

Ebu Hureyre radiyallahu anh’den Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir:

" İki kelime vardır ki onlar dile hafif mizanda ağır ve Rahman’ın sevdiği kelimelerdir. Bu kelimeler;

" Subhanallahi ve bihamdihi Subhanallahi’l azim " (Allah’a hamd ederek noksanlıklardan tenzih ederim. Azamet sahibi olan Allah’ı noksanlıklardan tenzih ederim). dir "

(Buhari 7/168 Müslim 4/2072)

Ebu Hureyre radiyallahu anh’den Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle dediği rivayet edilmiştir:

" Benim için;

"Allah’ı noksanlıklardan tenzih ederim, Allah’a hamd ederim. Allah’ tan başka ibadete layık ilah yoktur. Allah en büyüktür. " demem; üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha sevimlidir."

(Müslim 4/2072)

Sa’d radiyallahu anh’dan şöyle rivayet etmiştir:

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in yanındaydık. Bize şöyle söyledi:

" Sizden biriniz her gün bin hasene (iyilik, sevab) kazanmaktan aciz midir? "

Oturanlardan biri her gün nasıl bin hasene kazanabileceğimizi sordu. Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dedi:

" Yüz kere tesbih eder (subhanallah der) buna karşılık ona bin hasene yazılır veya bin hatası silinir. "

(Müslim 4/2073)

Cabir radiyallahu anh’den Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir:

" Kim

" Azamet sahibi olan Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim ve Ona hamd-ederim"

derse cennette onun için hurma ağacı dikilir."

(Tirmizi 5/511 Hakim 1/501 sahih senedle )

Abdullah b. Kays radiyallahu anh’dan şöyle rivayet edilmiştir:

" Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dedi:

" Ey Abdullah b. Kays! Sana cennetin hazinelerinden bir hazine bildireyim mi? "

Ben dedim ki: " Evet ya Rasulallah! Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dedi:

" Allah’tan başka bir şeyi bir halden diğer bir hale çevirecek ve kuvvet sahibi yoktur " de."

(Buhari Fethu’l Bari Şerhi 11/213, Müslim 4/2076)

Sa’d b. Ebi Vakkas radiyallahu anh’dan şöyle rivayet edilmiştir:

" Arabinin biri Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’a gelip:

" Bana söyleyebileceğim bir söz öğret" dedi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dedi:

"Allah’tan başka ibadete layık ilah yoktur. O Tektir. O’nun ortağı yoktur. Allah çok büyüktür. Allah’a çok hamdolsun. Alemlerin Rabbi olan Allah’ı noksanlıklardan tenzih ederim. Aziz ve hakim olan Allah’tan başka bir şeyi bir halden diğer bir hale çevirecek ve kuvvet sahibi yoktur" de."

Arabi dedi ki:

" Bunlar Rabbim içindir. Kendim için ne diyeyim?"

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dedi:

"Allah’ım! Beni affet, bana merhamet et, bana hidayet et, beni rızıklandır."

(Müslim 4/2072)

Ebu Davud’da şöyle bir fazlalık vardır:

Arabi dönüp gidince Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dedi:

" İki elini hayırla doldurdu."

(Ebu Davud 1/220)

Cabir b. Abdullah radiyallahu anh’dan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir:

" Duanın en faziletlisi; " elhamdülillah ", zikrin en faziletlisi; " la ilahe illallah " tır."

(Tirmizi 5/462, İbn Mace 2/1249, Hakim 1/503 sahih senedle )

" Allah’a en sevgili olan söz şu dört sözdür:

" Sübhânallâh " Allah’ı noksanlıklardan tenzih ederim,

" Elhamdülillah " Allah’a hamd ederim.

" Lâ ilâhe illâllâh " Allah’tan başka ibadete layık ilah yoktur.

" Allahu Ekber " Allah en büyüktür."

Bunlardan istediğinle başlayabilirsin."

(Müslim 3/1685)

Üst Ana Sayfa Alt