Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onca Yoksulluğuna Rağmen Şerefini Izzetini Yitirmeyen Ve Evlenen Ve Şehid Olan Cüleybib

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fakir ve yoksul bir adam.Üzerinde eski bir elbise var.Karnı aç,ayağı çıplak,Soyu sopu bilinmiyor.Ne malı ne makamı nede aşireti ve akrabası var.Sığınıcağı bir evi ,kullanacağı eşyası yok.Havuzlardan avuçlarıyla su alıp içiyor.Mescitte yatıy...or.Kolu yastığı ,yerdeki kumlar yatağı .Fakat Rabbini zikrediyor.Mevlasının Kitabını okuyor.Namazda ve savaşta ilk safı hiç kaçırmıyor.Rasulullah s.a.v.bir gün bu adamın yanına uğrar ve ona ismiyle hitap ederek şöyle seslenir:”Ey Cüleybib Artık evlnemiyor musun?? O şöyle der: “Ey Allahın Rasulu Benimle kim evlenir?? Ne malım var ne şanım ne şöhretim.Daha sonra Rasulullah s.a.v. yanına tekrar uğrar ve aynı soruyu tekrar sorar.Adam yine cevap verir.üçüncü defa uğrar aynı soruyu sorar aynı cevabı alır.Bunun üzerine Rasulullah s.a.v. şöyle der:”Ey Cüleybib !!Ensarlı filan kişiye git ,benden selam söyle ve ona de ki:””””Rasulullah beni kızınla evlendirmeni isitiyor””””

Ensarlı aile saygın bir aileydi.Cüleybib gitti.,kapısını çaldı.ve Rasulullah s.a.v. ‘ın kendisine emrettiği şeyi söyledi.Ensarlı dediki:Allahın Rasulune selam olsun.Ve seni kızımla nasıl evlendireyim ey Cüleybib Ne malın var,ne şanın şöhretin.Adamanın imanlı kızı Cüleybib in sözlerini ve Rasulullah s.a.v. in mesajını duymuştu.Annesine ve babasına şöyle dedi.””””Allah Rasulunun isteğini mi geri çeviriyorsunuz?? Canım elinde olan Allaha yemin olsun ki yanlış yapıyorsnuz.

Neticede mübarek evlilik gerçekleşti.Daha sonra cihada çağrı yapıldı.savaş meydanında Cüleybib de hazır oldu.Kendi eliyle 7 kafir öldürdü.Sonra Allah yolunda şehit oldu.Rabbinden,Onun Peygamberinden ve uğrundan can verdiği ilkelerden razı olarak toprağı kendisine yastık edindi.Rasulullah s.a.v savaşta ölenleri araştırıyordu.Ölüleerin ismi tek tek okundu fakat onun ismi unutuldu. Çünkü parlak ve meşhur birisi değildi.Fakat Allahın Rasulu Cüleybibi unutmamıştı.Cüleybibi göremiyorum dedi.Onun cansız bedeni toz toprak içindeydi.Yüzündeki toprağı sildikten sonra şöyle dedi.””””Yedi kişiyi öldürdükten sonra mı öldürüldün??Sen bendensin ,ben sendenim.Sen bendensin,ben sendenim,sen bendensin ben sendenim “”””Peygamberin bu madalyası Cüleybibe mükafat olarak yeterdi.

Cüleybibin fakirliği yoksulluğu ve ailesinin küçük olması onu bu büyük şereften ve muazzam kazançtan mahrum bırakmadı.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah razı olsun,ibretlik bir kıssa. Rabbim tevhidi imanla bizlere izzet versin.

senben Çevrimdışı

senben

Üyeliği İptal Edildi
Banned
:agliyorum:agliyorum:agliyorum:crycry:crycry:crycry:crycry:agliyorum:agliyorum