Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Orucun Faziletleri Nelerdir?

lost Çevrimdışı

lost

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre (r.a.)'den rivayeten Rasûlüllah sallallah u aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: «Allah-u Teâla buyurmuştur ki: «Adem-oğlunun bütün amelleri kendinind ir. Ancak, oruç müstesna. Şüphesiz O benim içindir. Ve mükâfatını da ancak ben veririm.» Oruç günahlara karşı bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu zaman kötü söz söylemesin. Bağırıp çağırmasın. Adi hareketle rde bulunmasın. Eğer bir kimse ona söverse veya kavga ederse iki kere 'ben oruçluyum', desin. Muhammed'in nefsini elinde tutan zata yemin olsun ki oruçlunun ağız kokusu Allah katında kıyamet günü misk kokusunda n daha hoştur. Oruçlu için iki sevinç vardır. Birincisi iftar ettiği zaman iftanyla sevinir. Diğeri ise, Rabbine kavuştuğu zaman orucuyla sevinir.» (Hadisi Müslim, Ahmed ve Nesâî rivayet etmişkrdir.J
Buharı ve Ebû Davud'un rivayeti ise şöyledir: «Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz orucju olduğu zaman kötü söz söylemesin. Cahilce hareketle r yapmasın. Şayet bir kimse onunla kavga eder veya kötü söz söylerse iki kere 'ben oruçluyum', desin. Muhammed'in nefsini elinde tutan Allah'a yemin olsun ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusunda n daha sevimlidi r. (Cenab-ı Hak buyurmuştur ki:) «Oruçlu yeme ve içmesini benim için terkediyo r. Oruç benim içindir. Onun mükafatını ben veririm.» Halbuki diğer iyilikler on misliyle karşılık görür.»

Abdullah ibni Ömer (r-a.)'den. rivayeten, Rasûlüllah sallallah u aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: «Oruç ve Kur'ân,
kıyamet günü kula şefaat ederler. Oruç şöyle der: 'Ey Rabbim, gündüz bu kulu yemekten ve şehvetten men ettim. Ona şefaat etmeme izin ver.' Kur'ân da şöyle der: "Bu kulunu gece uykudan men ettim. Ona şefaat etmeme bana izin ver.' Böylece her ikisi de şefaat ederler.» (Hadisi Ahmed, sahih bir senetle rivayet etmiştir.)
Ebû ümâme (r.a.)'den rivayet olunduğuna göre O, şöyle demiştir: aRasûlüHah'a gelerek şöyle dedim: 'Beni cennete sokacak bir âmel söyle." Bunun üzerine Rasûlüllah sallallah u aleyhi ve sellem: «Oruç tut, çünkü orucun dengi yoktur.» buyurdu. Sonra ikinci kez gelerek tekrar sordum. Yine «Oruç tut» buyurdu.» (Hadisi Ahmed, Nesâi ve Hâkim rivayet etmiş. Hâkim ise sahihlemiştir.)

Ebû Said el-Hudri'den rivayeten Rasûlüllah sallallah u aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: «Allah yolunda bir gün oruç tutan hiçbir kul yoktur ki, Allah onun yüzünü o gün sebebiyle cehennemd en yetmiş sene uzaklaştırmasın.» (Hadisi Buhari, Müslim, Tirmizî, Ne-sâî, İbn Mâce rivayet etmiştir.)
Sehl bin Sa'd (r.a.)'dan rivayeten Rasûlüllah sallallah u aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: «Cennetde Reyyan isminde bir kapı vardır. Kıyamet günü, oruçlular nerede diye sorulur. Oruçluların sonuncusu bu kapıdan girince kapı kapanır.» (Hadisi Buhari ve Müslim rivayet etmişlerdir.)

Üst Ana Sayfa Alt