Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rabbimizin Sevdiği Ibadet Gusul' Den Birkaç Ince Nokta...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ercan Küçük Çevrimdışı

Ercan Küçük

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm Değerli Mü'min ve Müslüman Kardeşlerim.
Aranıza yeni katıldığım için eğer yanlış yerlere cümleler sarfediyorsam bu aciz kardeşinizi hoşgörün.
Evvela belki birkaç Müslüman Kardeşime faydası olur diye gusulden bahsetmeyi sizlerdeki iyi niyeti hissederek uygun gördüm.

Hepimizin dikkat etmesi gereken ve arada sırada olurki unutan kardeşlerimiz vardır, bizlerde unutabiliriz düşüncesi ile ''gusul'' abdesti hakkında birkaç satır yazıyorum.

Gusul Abdesti, İslamiyete Kelime-i Şehadet ile girdikten sonra herşeyin başıdır. Gusul yoksa veya eksik ve yanlış alınıyor ise ibadetlerimizde eksik ve yanlış oluyor manasına gelir.
Çünkü baştan kaybettik demektir. Banyoya girip çıktın mı niyet tamam ise o gusul yerine geçer şeklindeki sözler tamamen asılsızdır. Camiye girip niyet etmek namazı kıldığımız anlamına gelmez.
Hem namazı kılsak dahi doğru kıldığımız anlamına gelmez. Bu farz olan ibadet Ayrıca Rabbimizin çok sevdiği ve hoşuna giden bir ibadettir. Gusuldeki niyet ruhu temizlemektir.
Lafı çok fazla uzatmadan maddeler halinde hepimizin çok dikkat etmesi gereken birkaç noktayı Değerli Müslüman Kardeşlerimle Paylaşıyorum.

1) Gusul Abdesti alırken kesinlikle ne surette olursa olsun çıplak olmamalıyız. Avret mahali (diz ve göbek arası) kapalı olmalıdır. Bayan Kardeşlerimizde mahreme dikkat etmelidirler. Detaya girmeyi luzümlu bulumuyorum.
2) Cünüb iken besmele çekilmez. Kur'an okumak yasaktır. Besmele çekmeden önce besmelenin niyetini kalben ve dilden söylemek çok önemli bir husustur.
Besmeleye niyeti yazıyorum ( Niyet ettim kıraat niyetiyle değil zikir niyeti ile besmele çekmeye). Daha sonra Euzü Besmele çekiyoruz.
3) Ondan sonra Gusule niyet ediyoruz. Niyeti yazıyorum (Niyet ettim gusul boy abdesti almaya cünüblükten pak olmaya).
4) Değerli kardeşlerim son olarak ''gusul abdesti almadan önce kesinlikle şahsi temizlik yapmıyoruz (koltuk altı, avret mahali temizliği gibi).
Çünkü kestiğimiz tüylerimiz cünüb olarak kesileceğinden ahirette bizden hesap soracaklar. Bu hepimizin unutmaması gereken, unutulduğunda telafisini yapamayacağımız kul hakkına benzer olduğundan ehemmiyet vermemiz gereken bir konudur.
Guslun aslı çok uzundur fakat Değerli Müslüman Kardeşlerime gusul abdestini kurtaran kuralları yazmayı uygun gördüm. Eğer talep eden kardeşim olursa özelden veya telefondan da olur veya seve seve ayağına kadar gidip anlatabilirim. Yardımlaşmak dinimizin en güzel kurallarından biridir vazifemizdir. Cenab-ı Güzel Allah bizleri dinine hizmetçi olan nefsine ve şeytana büyük tokat vuran kullarından eylesin İnşeAllah.

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
Değerli kardeşlerim son olarak ''gusul abdesti almadan önce kesinlikle şahsi temizlik yapmıyoruz (koltuk altı, avret mahali temizliği gibi).
Çünkü kestiğimiz tüylerimiz cünüb olarak kesileceğinden ahirette bizden hesap soracaklar
tavsiyelerin için teşekkür ederiz.kestiğimiz tüylerin bizden hesap soracak olduklarını hangi kaynakta bulabiliriz.bunu daha önce duymuştum ama kaynağı hakkında bilgim yok.kaynak verirmisiniz?
birde aynı tüyler gusülden sonra kesildiğinde kanalizasyona gittiği için bizden hesap sormazlar mı?

Ercan Küçük Çevrimdışı

Ercan Küçük

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kanalizasyona gimesi halinde hesap yoktur. Çünkü üstümüzdeki kirler ve tüm salgılarımız gibi onlarda fazlalık olduğu için bir sorumluluk yoktur.
Cünüp olan kimsenin yıkanmadan tıraş olması ve tırnak kesmesi haram olmasa da iyi değildir. İmam-ı Gazali. İhyâü Ulum ed-Dîn kitabında şöyle diyor: Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir. Çünkü âhirette bütün vücud geri döneceğinden yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir

cennet kuşu Çevrimdışı

cennet kuşu

Üye
İslam-TR Üyesi
Koltuk altı kılları gibi temizlik amaçlı kesilen kıllar kanalizasyona atılabilsede saç ve tırnaktan kesinlen kısımlar kanalizasyona ve çöpe asla atılmamalıdır.... Bahçesi olmayanlar için bunlar biriktirilip uygun bir zamanda toprağa gömülmelidir....Çünkü nasıl ki insan ölünce çöpe vb yerlere atılmıyor toprağa gömülüyor çünkü insan vücudu kafir bile olsa kıymetlidir atılmaz...Aynen bunun gibi insan vücudundan kesilen her parçada çöpe vb atılmaz toprağa gömülür....Selametle...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt