Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Rus Savaş Uçakları, Halep’te Hizmet Veren Ambulansları Hedef Alıyor

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Halep’in batısında bulunan Küçük Urum kasabası yakınlarındaki İkinci el-Mühendisin Kırsalı, Acil Yardım Hizmetleri Müdürü Teysir Hammud, Rus savaş uçaklarının bombardımanı yüzünden bölgedeki acil yardım hizmetlerinin tamamen durduğunu söyledi.

rus-savas-ucaklari--halep-te-hizmet-veren-ambulanslari-hedef-aliyor.jpg

Teysir Hammud, “Acil Yardım Kurumumuza ait ambulanslar, Rus savaş uçaklarının bombardımanına maruz kaldı. Bombardıman yüzünden büyük maddi zarara uğradık. Yaralı sayısını henüz netleştiremedik” diyerek, durumu düzeltmeye çalıştıklarını fakat bunun ne kadar zaman alacağını bilmediklerini ifade etti.

Hammud, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Acil Yardım Ekibimiz, Esed rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçakları tarafından defalarca vuruldu. Ama ilk defa bu ekipleri hizmet dışı bırakacak çapta saldırılar oluyor. Kurumumuz, yaralılara mümkün olan en kısa sürede müdahale edebilmek için çatışma alanına yakın bir yerde sağlık merkezi kurmaya çalıştı. Bunu yaparken 3 personelimiz vuruldu bazı personellerimiz yaralandı. Personelimize yönelik son saldırı, Han Tuman kasabası çatışmalarında yaşandı. Bu saldırıda 4 Acil Yardım personelimiz yaralandı, birçok aracımız da imha oldu.”

Acil Yardım Müdürü, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Özgür Halep Sağlık Müdürlüğüne bağlı Acil Yardım Kurumu, 2 yıl önce kurulmuş, Halep’in batı kırsalındaki tek acil yardım kurumudur. Bu kurumda 15 Hemşire, 9 Şoför ve 4 İdareci çalışıyor. Bu personeller, sivil olsun ya da olmasın yaralıları hastaneye ulaştırma ya da bir hastaneden başka bir hastaneye nakletme veya yaralıları ülke dışına çıkarılmak üzere sınıra ulaştırma görevini görüyor.”

Öte yandan, geçtiğimiz Perşembe günü de, Halep’in kuzeyindeki Kefr Hamra kasabasında bulunan tek hastane , yapılan hava saldırısıyla tamamen yıkılmıştı. Rusya’ya ait savaş uçaklarının kasabaya yönelik saldırılarında 3 sağlık personeli hayatını kaybetmişti.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yayınlanan raporda, Rusya’ya bağlı güçlerin 243 kez sivil yaşam merkezlerine saldırı gerçekleştirdiği ifade edildi. Rapora göre, Rus kuvvetlerinin, Suriye’ye 30 Eylül 2015 tarihindeki girişinden, kısmen çekildiğini ilan ettiği 15 Mart 2016 tarihine kadar 5 mülteci kampına saldırı gerçekleştirdiği belirtilmişti.

Raporda, ayrıca, Rusya’ya bağlı güçlerin, Suriye’de, içlerinde 51 sağlık merkezi, 57 altyapı tesisi, 52 eğitim merkezi, 50 dini merkez, 25 sivil yerleşim sitesi, 2 kültür merkezi, 5 mülteci kampı ve 1 özel kurumun olduğu onlarca yaşam merkezine saldırı gerçekleştirdiği ifade edilmişti.

Üst Ana Sayfa Alt