Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sahurda Ezan Okunurken Uyanıp, Yemek Yedim, Ne Yapayım?

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ES-SELAMUALYKUM W.R.W.B

kardeşler sorum sadece vijdanımı biraza rahatlatmak amacıyladır bunu belrteyim...

Bu sabah uyandığımızda ezan okunuyordu ve hamen kalktım 1 tabak yemek koydum ve yedim suyumuda içtim :) tabi bu süreç yaklaşık 15 dk falan sürmüştür....bilemedin 20... bunu takvimdeki imsak varktinin gerçek vakit olmadığı belli bir vakit opsiyon bulunduğu hükmünden yola çıkarak amel ettim....tabi bunu evde benden başkası yapmadı....bununla igili gerçekten kalbime su serpecek bir açıklama istiyorum....ve yahut aksi de olabilir...yani en azından orucumu kaza ederm....

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Abdulaziz Bayındır'a göre orucun sahih. Diğer takvimlere göre eğer imsak vakti (ezan) temkin suresine göre sahih değildir. Çünkü Ezan D(h)iyanetin takvimine göre okunuyor ve 1973 yılından beri tam vaktinde okuduklarını bildirmişler.
Fakat hadis-i şerifte, Bilal'in ezan okumasını işitenin yemeğini bitirmesi buyurlumuştur.

Ebu Hurayra (r.anh)den rivayete göre, şöyle demiştir:
Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: "Biriniz kap elinde iken ezanı işitirse ihtiyacı kadar yiyip içsin" (Musned: II-423)
(Ebu Davud bu hadisi C. 2, S.258, H: 2350 de sened ve şerhsiz olarak aktarmıştır.)

Tabi burada mesele, imsak vaktinde ezanı, insanlar namaza hazırlık yapıp gelmesi için tedbir amaçlı erken okunmuş olması mumkundur. Ayrıca senin durumun tabak elindeyken ezanı işitmek değil de, ezanı işittikten sonra uyanıp tabağı eline almış olman.
Tüm bu yazıdan sonra Kalbi durumuna bakasın. Çünkü bir sözde ' Günah odur ki göğsü tırmalıya' buyurulmuştur.

https://www.islam-tr.org/konu/sahur-vakti-tam-olarak-saat-kaca-kadardir.25983/

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun akhi ben bu günü böyle tutayım o halde ramazandan sonra bir gün kaza ederim :( :(

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Allah razı olsun akhi ben bu günü böyle tutayım o halde ramazandan sonra bir gün kaza ederim :( :(

Allah sana merhamet etsin yine yedin :)) akhi şu bayındır insanların kafasını çok karıştırdı bilinç altında hep bişey olmaz sakıncası yoktur düşüncesi bıraktı Allah islah etsin

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah c.c onun ......... ıslah etsin...hadis inkarcısı olduğunu biliyoruz herifin hala kulak kabartıyoruz ya ona kızıyorum :( bu durumda oruca devam etmem gerkir değilmi akhi.... aslını söylemem gerekirse bunu bu bayındırdan duyduğum için değil de, arap bir kardeşde bunların aynısını söylemişti hatta kendisi bizzat ışık olmayan biryere gidip incelediğini söylemişti...o da fana sertti :D ultra selefi yani :D

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Allah c.c onun ......... ıslah etsin...hadis inkarcısı olduğunu biliyoruz herifin hala kulak kabartıyoruz ya ona kızıyorum :( bu durumda oruca devam etmem gerkir değilmi akhi.... aslını söylemem gerekirse bunu bu bayındırdan duyduğum için değil de, arap bir kardeşde bunların aynısını söylemişti hatta kendisi bizzat ışık olmayan biryere gidip incelediğini söylemişti...o da fana sertti :D ultra selefi yani :D

akhım ıftara kadar yıyıp ıcme devam et ınsaAllah , Ramazandan sonrada ılk fırsatta kazasını tutarsın

akhım ınsanlar ılgınc 16 saat oruc tutar ama 30 dk hesabını yapar neden uzun tutayım kı sankı caız olmayan bısey yapacak işi sağlama almak lazım

akhım ilim ehli bir kardeşin araştırmasında aşağıdakı sonuc çıktı birkaç dk fark var okadar

314844_260164824097750_705897376_n.jpg

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun akhi valla çok kötü oldum yaaa... subhanallah birde marifetmiş gibi evdekiler aç dururken gittim yedim ...bazen çok bilmek de iyi değil ..ki çok bildiğimiz falan da yok ya....:(

Üst Ana Sayfa Alt