Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sâika-i Âd ve Semûd

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sâika-i Âd ve Semûd

حدثنا أبو بكر قال حدثنا علي بن مسهر عن الأجلح عن الذيال بن حرملة عن جابر بن عبد الله قال اجتمعت قريش

يوما فقالوا انظروا أعلمكم بالسحر والكهانة والشعر فليأت هذا الرجل الذي فرق جماعتنا وشتت أمرنا وعاب ديننا

فليكلمه ولينظر ماذا يرد عليه فقالوا ما نعلم أحدا غير عتبة بن ربيعة فقالوا أنت يا أبا الوليد فأتاه عتبة فقال يا

محمد أنت خير أم عبد الله فسكت رسول الله صلى الله عليه وسلم ثم قال أنت خير أم عبد المطلب فسكت رسول الله

صلى الله عليه وسلم فقال إن آنت تزعم أن هؤلاء خير منك فقد عبدوا الآلهة التي عبتها وإن آنت تزعم أنك خير

منهم فتكلم حتى نسمع قولك إنا والله ما رأينا سخلة قط أشأم على قومه منك فرقت جماعتنا وشتت أمرنا وعبت

ديننا وفضحتنا في العرب حتى لقد طار فيهم أن في قريش ساحرا وأن في قريش آاهنا والله ما ننتظر إلا مثل

صيحة الحبلى أن يقول بعضنا لبعض بالسيوف حتى تنفانى أيها الرجل إن آان إنما بك الباءة فاختر أي نساء

Câbîr b. Abdullah şöyle demiştir: Kureyş eşrafından bir grup, bir gün toplandı ve şöyle dediler: “ Muhammed'in işi, bizi şüpheye düşürdü. O, toplumumuzu böldü. Dinimizi ayıpladı. Sihir, kehanet, fala bakıcılık ve şiiri bilen bir adam bulsanız, onunla konuşsa da, bize onun durumunu bir anlatsa”. Ve dediler ki: “biz Utbe b. Rebia’dan başkasını bilmiyoruz. Haydi ya Ebe’l- Velid” dediler. Bunun üzerine Utbe Rasülullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'e giderek: “Ya Muhammed! Sen mi daha hayırlısın, Hâşim mi; sen mi hayırlısın Abdülmuttalib mi?” diye sordu. Rasülullah, ise ona cevap vermedi. Sözlerini devam ettiren Utbe: “Sen bizim ilâhlarımızı kötülüyor, atalarımızı sapık olarak gösteriyorsun. Eğer maksadın başkan olmaksa, bayraklarımızı senin için dikelim; başımıza seni geçirelim. Yok eğer mal istiyorsan, sana mallarımızdan senin ve arkandakilerin ihtiyaçlarını giderecek miktarda mal toplayalım; eğer kadına ihtiyacın varsa, Kureyş kızlarından beğeneceğin on tanesini seninle evlendirelim.” dedi. Utbe'nin sözlerini tamamlamasına kadar susan Rasülullah (sallallahu aleyhi ve sellem) : “Bitti mi?” Utbe: “Evet” deyince Resûlullâh, besmele çekip; Fussilet Sûresi’ni okumaya başladı:"Eğer onlar (Mekke müşrikleri) yine yüz çevirirlerse de ki: Ben sizi Âd ve Semûd'un başına gelen sâika'ya (yıldırıma) benzer bir yıldırıma karşı uyardım." anlamındaki âyete gelince, Utbe: “Yeter, yeter Senin yanında bundan başkası yoktur.” Ardından Kureyşlilere döndü. Kureyşliler:” Dilinin altında olan nedir?” diye sorunca Utbe: “Dikili olan putlara yemin olsun ki, Ben sizi Âd ve Semûd'un başına gelen sâika'ya/yıldırıma benzer bir yıldırıma karşı uyardım."sözünden başka bir şey anlamadım. Kureyşliler:” Yazıklar olsun sana! Bir adam Arapça konuşuyor ve sen, “Allah’a yemin olsun ki yıldırım sözünden başka bir şey anlamadım diyorsun.”dediler.

İbni Ebi Şeybe, Musannaf, C. VII, s. 330, no: 36560. Bkz. Aynı mana için, Abd b. Humeyd, Müsned C. I, s. 337, no: 1123; Ebu Ya’lâ, Müsned, C. III, s. 349, no: 1818; Hâkim, Müstedrek, Tefsîr, Kıraâtı’n- Nebi,no: 3002; Zehebi telhis’te bu hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.

Üst Ana Sayfa Alt