Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Secdede Topuklar Birleştirilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aşağıdaki konuda sadece topuklar birleştirilir diyenlerin delilini yazmışsınız.Bu konuyu karşı görüş açısından da inceleyebilir misiniz?

https://www.islam-tr.org/konu/secdede-kollar-ve-ayaklarin-durumu-nasildir.18273/

Ebu Davud Hadisi
فقد روى أبو داود (735) عن أبي حميد رضي الله عنه قال في صفة صلاة النبي صلى الله عليه وسلم : (وإذا سجد فَرَّج بين فخذيه) .
''Nebi sav , secde ettiği zaman ayaklarını ayırırdı''

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ebu Davud Hadisi

فقد روى أبو داود (735) عن أبي حميد رضي الله عنه قال في صفة صلاة النبي صلى الله عليه وسلم
: (وإذا سجد فَرَّج بين فخذيه) .

''Nebi sav , secde ettiği zaman ayaklarını ayırırdı''
Hadis başka şeyden bahsediyor. Dikkat et;

فخذ Ayak değil, uyluk.
Yani secdede uyluk açık olur. Bu zaten doğru.
Topuk ise
كعب

Ayrıca secdede topukları birleştirmek farz değildir.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam ben Arapça bilmiyorum.Birisi öyle dedi.Onun yazdığını kopyaladım ben.Yani topukların ayrı tutulmasına dair hadis yok.Doğru mu anladım?

Abdulmuizz Fida

Admin
Rasulullah (s.a.v.) secdede topukları birleştirmeyi yasakladı diye bir rivayet bilmiyorum.
Fakat sunnet olarak bazen (birleştirmemiş) yapmamış olabilir (faraza diyorum), bunu görmek, birleştirme hakkında hadisi ibtal etmez, aksine birleştirmemeye de ruhsat (mubah) olduğu anlaşılır.
Ez cumle topukları birleştirmek sunnettir, birleştirmemekten kuvvetlidir.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
فَخِذَ : Fehiz kelimesi Arapça Lügatte : But,baldır,bacak gibi anlamlara geliyor.

2.hadisdeki : kelimede aynı yani Fehiz kelimesi...

وَقَوْلُهُ فَرَّجَ بَيْنَ فَخِذَيْهِ أَيْ فَرَّقَ بَيْنَهُمَا . قَالَ الشَّوْكَانِيُّ حَدِيثُ أَبِي حُمَيْدٍ هَذَا : وَالْحَدِيثُ يَدُلُّ عَلَى مَشْرُوعِيَّةِ التَّفْرِيجِ بَيْنَ الْفَخِذَيْنِ فِي السُّجُودِ

İki Fehizini (baldırını,bacağını,ayağını) ayırırdı.

Manası : İkisinin arasını ayırırdı.

Şevkani diyorki : Hadis ,Secdede iki ayağın arasını ayırmanın meşruiyyetine delalet eder.

İmam Nevevi de secdede ayakların açılmasının müstehap olduğunu söylüyor.

Şafilerin genel görüşü budur.

Hanbeliler de bu görüştedir.

Hatta Hanbelilerden bir görüşe göre : Secdede Ayakların birleştirilmesi mekruhtur.

Genel olarak şunu söyliyeyim : Alimlerin genel kanaati : Secdede iken Hem bacakların hemde topukların açılmasının sünnete daha uygun olacağı şeklindedir.

Bu şekil cevap verene,ne demeliyim peki?

Abdulmuizz Fida

Admin
Kardeşim, bacakta Baldır dizden aşağısı, Uyluk - but dizden yukarısıdır.
Secde 7 aza üzerine yapılır, hadisteki anlatılan kısım secde esnasında diz ve kalça arasını (uyluğu) açarak, bacakları komple kapatmayın diyor.
Dediği gibi topuk diye bir şey geçmiyor, alimlerde öyle birşey demiyor, aksine o âimler Rasulullahın NET hadisine uyuyor!

Sen zorlama yorumları bırak da o arkadaşından (olmaya bu arkadaşın tasavvufcu olsun?) bu hadisleri (aşağıdaki) inkar etmesinin veya yok saymasının sebebini, delillerini hadis usulune göre istermisin!
İşlerine geldiği zaman zayıf hadisle amel ederler, uydurma mevzu hikayeleri manası güzel doğru diye hadis kabul ederler, sahih hadise geldi mi, şeytan kırk dereden su getirtir adama.

İbn Huzeyme senediyle Aişe (r.anha)’nin şöyle ediğini nakletti:
“Peygamber (s.a.v.) benimle beraber yatıyordu, onu aradım ve secde halinde, ayak topuklarını birbirine bitiştirmiş, parmak uçları kıbleye dönük bir şekilde buldum.”

(Beyhakî, 2/116; İbn Huzeyme sahihin’de (654) rivayet edilmiştir)

Nebî (s.a.v.) dizlerini ve ayak parmaklarını da yere sağlamca koyar, ayaklarının ön tarafını ve ayak parmaklarını kıbleye doğru çevirir, (Buhârî, Sıfatu's-salat 50, 64 (95), c.2, sf. 804, 816; Ebû Dâvud, Salât 115,116 (732), c.3, sf.126) topuklarını birleştirir (Tahâvî, İbn Huzeyme, Hadis no: 654, Hâkim, el-Mustedrak) ve ayaklarını dik tutardı. Ashabına da bu şekilde yapmalarını emrederdi. (Tirmizî, Sunen, Salat 205 (276), c.1, sf. 204) Ayak parmaklarını da öne doğru kırardı.”(Nesaî, Sunen, İftitah, 138 (1101), c.1-2, sf. 626; İbn Mâce, Sünen, İkametu's-Salât, 72 (1061), c.3, sf. 372; Ebû Dâvud, Sünen, Salât 115, 116 (730), c.3, sf. 119-120)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt