Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Şehid Olmayı İstemek ve Laik Devletler İçin Ölmeyi İstemek Caiz mi?

W Çevrimdışı

wahrheit

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle ben bu sitede yeniyim vede içimde var olan ve karşılığını bulmak istediğim sorularım cevaplarını arıyorum desem yeridir. Yakın bir dönemde askerim ve en büyük arzum şahadet şerbetini icmektir bu amaçla namazlarımda Allah'a dua ediyorum.Lakin bunun doğruluk yanı nedir.Bu bir nevi ölümü arzulamak olmuyor mu?Gerçi Şehitlikle ölümü kıyas etmekde ne kadar doğru oda ayrı bir konu.
Ayrıca içimde bu kadar büyük bir arzunun yanında büyük bir korkuda mevcut nedeni ise öncesinde yapmış oldugum vede şu an itibari ile cok mu cok pişman olduğum günahlar ile nasıl Hakkın huzuruna cıkacağım endişesi. Yani anlıyacağınız bir ikilem icerisindeyim.
Umarım burda beni bu ikilemden kurtacarak, en azından bana bu konuda yardımda bulunacak nasihatlere ihtiyacım var.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Mu'min şehadet için yarışır fakat şeriatın hakim olduğu bir ülkenin bekâsı, savunması veya ikâmesi için şehid olur. Küfür kanunlarının tatbik edildiği ülkeler velev ki doğduğu ülkeler olsun, bu topraklar için ölmeyi istemek, cehenneme bilet almaya vesiledir. (Nisa 97 ayetin nuzul sebebi inceleyiniz)

Ebû Hurayra'den: Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
«
Eğer ummetime meşakkat yüklemiş olmasaydım ALLAH yolunda hiç bir seriyyeden geri kalmazdım. Fakat onları bindirecek binek bulamadım, onlar da bundan sonra binecek vasıta bulamaz. Benden sonra benim gibi her sefere çıkamamak onlara ağır gelir. Halbuki ALLAH yolunda savaşıp öldürülmeyi, sonra diriltilip tekrar öldürülmeyi, sonra diriltilip tekrar öldürülmeyi ne kadar çok isterdim
(Buharı, Cihad, 56/119; Muslim, İmaret, 33/103- 106; Muvatta ; cihad :40)

Ebu Hurayra (r.anh) şöyle demiştir:
Rasulullah (s.a.v)’den işittim şöyle diyordu:
Canım elinde olan ALLAH’a yemin olsun ki mu’minlerden bir kısmının benden ayrı kalmalarına üzülmeyeceklerini bilsem ve onları bindirebilecek binitler temin edebileceğimi bir bilsem. ALLAH yolunda savaşa giden hiçbir mufrezeden geri kalmazdım. Canım elinde olan ALLAH’a yemin olsun ki ALLAH yolunda ölüp dirilmeyi sonra diriltilip tekrar öldürülmeyi ve yine öldürülmeyi isterdim.
(Buhârî, Cihad ve Siyer: 7 , sunen-i Nesai : 3101)

- İbn Ebî Amîra (r.anh)’dan rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
Müslümanlar arasında hiçbir Müslüman yoktur ki Rabbi onun ruhunu aldıktan sonra tekrar size geri dönmek istemez, dünya ve içindekilerin hepsi kendisine verilse bile… Ama şehid böyle değildir. (O tekrar dirilip yine tekrar şehid olmak ister)

İbn Ebî Amîra diyor ki: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
ALLAH yolunda şehid olmayı göçebe ve yerleşik hayat yaşayanların elde ettikleri her şeye tercih ederim.”
(Musned: 17221 , sunen-i Nesai :3102)

ŞEHİD İSTİSMARCILIĞI

https://www.islam-tr.org/konu/sehid-istismarciligi.7121/

KÜFÜR DUZENİNİ KORUMAK - ASKERLİK

https://www.islam-tr.org/konu/kufur-duzenini-korumak-taguta-askerlik.7850/

Üst Ana Sayfa Alt