Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şehy Useymin Yahudi malları ve Cola boykotuna karşı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sevgili kardesler yapılan yorumları okudum ve gercekten cok üzüldüm.
sanırım kimse kimseyi anlamak istemeden sadece kendi fikirlerini yazmıs ve bir uzlasmayada varılamamış. Kıralcılıkla vs şeylerle suclamışlar.. Bunlar gerçekten hiç hoş şeyler değil... Farkındamısınız bilmiyorum ama Fetullah gülenden önce cnn türkde ve dogan medya gurubunda ve bazı gazetelerdeki köşe yazılarında israilin mudahalesinin normal oldugunu söyleyen insanlar oldu ve Müslümanlar bu kişilere içimizdeki israilliler ve israil yandaşı olmakla ilgili beyanatlar verdiler. Ardından bir bomba gibi fetullah gülenin sözleri gündeme düştü ve kanaat önderi dedigimiz adamlar "bunların hepsinin linki mevcuttur" Hoca öyle söylememiştir bu haberde başka bir şey vardır teyit edilmesi gerekir ondan sonra konusuruz gibi cümleler sarf ettiler. Burada şu anlaşılıyor acıklamadan rahatsız olmuslar ama bunu fetullah gülenin söyleyeceginden emin gibi davrandılar. fakak ne yazıkki Fetullah gülenin sözleri dogrulandı ve basta hükümet olmak üzere hepsi Allah ve resulunun bir sıfatı olan "O ne dediyse dogrudur" gibi pis bir zihniyetle hocalarına laf kondurmadılar. daha sonra bu Hoca öyle demez diyen kanaat önderleri simdi hoca dogru söylemistir o bir alimdir gibi yapmacık ve korkakmı korkak cümleler beyan ettiler. Şimdi ben size soruyorum Dogan medya gurubunda ki yazar cizer ve dier adamlarla bu fetullah gülenin arasında ne fark varda Onlar içimizdeki israiili oluyorda Fetullah gülen ise bir alim oluyor..... Ve Gelin arkadaşlar Biz israil Mallarından önce içimizdeki Bu israil yanlısız sözler sarf eden insanı koruyanları boykot edelim onların bir tek laflarını arkadaslarını tvlerini vs irelini dinlemeyelim..... Onlardan yüz cevirelim onlarla asla hareket etmeyelim... sahte boykot naraları atacagımıza gelin gercek boykotumuzu yapalım... ve birbirimizi anlamadan dinlemeden cevab vermeyelim..... onların bu halleri şu ayete çok benzer.
İman edenlerle karşılaştıkları zaman, “İnandık” derler. Fakat şeytanlarıyla (münafık dostlarıyla) yalnız kaldıkları zaman, “Şüphesiz, biz sizinle beraberiz. Biz ancak onlarla alay ediyoruz” derler.(bakara 14)

Ve Allah Azze ve celle bizim bu şekilde iman etmemizi istemektedir.

Eğer onlar böyle sizin iman ettiğiniz gibi iman ederlerse gerçekten doğru yolu bulmuş olurlar; yüz çevirirlerse onlar elbette derin bir ayrılığa düşmüş olurlar. Allah onlara karşı seni koruyacaktır. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.(Bakara 137)

Son sözümüz Alemlerin Rabbine Hamd etmektir.

hitman Çevrimdışı

hitman

Üye
İslam-TR Üyesi
şeyh ibn useymin rahimehullah gibi ömrünü sünneti ihya ve bidatı red ile yaşamış alimleri -çeşitli sebeplerden ötürü- "out" ilan eden arkadaşların bize örnek olarak tavsiye ettikleri şahısların fethullahlar, mahmutlar, yada harici-tekfirci zihniyetin malum kalemşörleri falan olması da hiç de ilginç olmayan, kendileri adına üzücü bir durum.

F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şu sitemizde Nurculara,Nakşicilere,Tasavvufçulara,Şiilere ,Ebu Hanifelere ağza alınmayacak sözler söyleniyor,Biz ise Vehhabi görüşlü bir hocaefendinin fetvasını eleştiriyoruz,tenkid üzerine tenkid oysa ilmi cevabı olan bu tür şeylere başvurmaz,yoksa bizden başka görüşü kabul etmeyiz mantığımı,Herkesi eleştirenler,neden acaba ilmi edep çevresinde yapılmış bu eleştiriye tahammül gösteremiyor.

Ehli Hadis nickli Ebu Hanife'ye dil uzatan bu haddini bilmez arkadaş soruyor ki? Yahudilerle alış veriş haram mı ? diye .Oysa normal şartlarda Haram olmadığını herkes bilir.

Oysa konumuz Yahudilerin mallarını boykot edilip edilmeyeceğidir.Ve bu boykot onların ekonomisine zarar verecekse,ve o ekonomiyle müslamanlara üstünlük kurup ,zulum edecekse iş değişir mi?
Kaldıki boykot yapmayana bir şey diyen yok ,Yapana Şeyhin müdahalesi var dikkat çekilmesi gerken yer burası olduğunu düşünüyorum.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
HZ.MUHAMMED (SALLALLAHU ALEYHI VESSELLEM ) EFENDIMIZIN KELAMLARININ VE SUNNETININ DISINDAKI ALIM,ALLAME,DIN,ADINA EGITIM ALMIS KITAP YAZMIS VE BIR SEKILDE DINE MALOLMUS BUTUN SAHISLARIN ILLAKI IYI YONLERI OLDUGU KADAR KOTU YADA YANLIS ANLAMAYA,VEYAHUTTA YANLISLARI OLABILIR ONEMLI OLAN BU YANLISLARIN GERCEK ANLAMDA OBJEKTIF OLARAK GORULMESI,GORULEBILMESI,VE BUNUN SONUCU OLARAKTA YAZILARIMIZA YANSIMASI GEREKIR EGER OBJEKTIF KALAMIYOR VE INSANLARI TEKFIR ETMEYELIM EVVELA AYNAYA BAKIP KENDIMIZI ELESTIRIP O YAPABILDIGIMIZ ELESTIRIDEN SONRA HAKLI ISEK YAZI YAZALIM.....SELAMETLE KALIN SU BOYLE ,BU BOYLE,ORADAKIDE BOYLE DEMEKLE ANCAK VAKIT KAYBEDIP SEYTANA ARKADASLIK EDERIZ......

hitman Çevrimdışı

hitman

Üye
İslam-TR Üyesi
önce sahih akide diyoruz, önce faydalı ilim diyoruz kimseyi razı edemiyoruz... "coca cola içmeyerek amerikan imparatorluğunu yıkmayı hayal etmek...." bu eşsiz zeka tam da ferdiosman'a göre...

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ya kafan basmiyor yada kucuk kafanin rakamlarla arasi iyidegil veyahutda soylemek istemedigim ozelliklerin alametlerini sende gormek gayet dogal,boyle bir konuda alayci bir tavirla yaklasman ne kadar basit oldugunun kanitidir......hitman efendi.....

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
konu boykot..tekfire eleştiriye kaçmışş ne kadar acınası bir ümmmetiz....biz....neden mi..burada boykot çağrısı yapılıyor...siz birbirinize saldırıyorsunuz...ne kadar acınasınız...ne kadar az düşünüyorsunuz...evet baş mesajımda yazmıştım içselleştiremedik...sloganvari atışıyoruz....kime yarar bu davranışlarınız...beni eleştiriyor bazıları...ve ben onları soruyorum

1-cep telefonu markalarında yuahudi finansmanı vardır diye cep telefonu kullanmıyorrum..ve bir senedir...de kullanmadım evimde 3 tane boşta telefon um varken şahidi !slam4ever dir
2-coca colayı tedbir amaçlı olmadığı sürece içmedim ...içmem tiksindirici bir içeriğe sahip ve tiksindirici bir özelliğe sahip kolayıda içmem
3- siyonist finansmanı olan pc ürünü bile almadım...pc m çok güçlü olabilirdi..son sürat olabilirdi ama yapmadım...kıyafetlerim özel eşyalarım hepsine dikkat ettim

ben bu kadar eleştiriken bazıları tarafından kafir mürted ilan edilen ben boykota içselleştirebilmişsem...tevhidi davetçilerin bu kadar sloganvari kalmalarına şaıyortum üzülüyorum..bazıları benim hak yol olmadığım üzere vaaz çektiler.

soruyorum onlara ben hak olmayan davamda bu kadar çalışırken siz...evet siz...hak olan davanızda...bu kadar yalancı bu kadar şevksiz iseniz..bırakın müslüman kisvesine ...Elbet Allah c.c. yüce fermanında da yazar iyi bilirsiniz..bu davaya sahip çıkmassanız..Allah size verdiği bu nimeti alacak..ve başka bir kavme verecek...

siz bunu çok iyi biliyorsunuz...bu kadar açık gerçek karşısında hala Nasıl LAKAYT kalabiliyorsunuz

F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Zannedersem şu yazılanlardan çıkan sonuç Vehhabi/Selefi fikir akımına mensup arkadaşalrımızın eleştireye kapalı oldukları gibi,cevap sıraları kendilerine geldiğinde tekfire varan suçlamalar yapmalarıdır.

Yine dediğimiz gibi Nakşicilere ,Tasavvufçulara,Nurculara,Fethullaçılara,Süleymancılara (ki böyle bir ayrımları doğru bulmuyorum) söz konusu oldumu her türlü eleştiri serbest ,Ama Vehhabi/Selefi akım oldumu onlar hatasız öylemi ,kulağa pek hoş gelmiyor...

Bu arada İbni Useymin herseferinde tevhid imamı dediği Abdulvehhap 'la anılmaktan rahasızlık duymuyorken.Şeyh Useymi'nin isminin başına yazdığımız Vehhabi kelimesinin kaldırılmasınıda anlayamadım.O bir çok yerde kendisinin onu takip ettiğini söylediği gibi ,bir çok sefer onun kitaplarının dersini vermiştir

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Zannedersem şu yazılanlardan çıkan sonuç Vehhabi/Selefi fikir akımına mensup arkadaşalrımızın eleştireye kapalı oldukları gibi,cevap sıraları kendilerine geldiğinde tekfire varan suçlamalar yapmalarıdır.

Yine dediğimiz gibi Nakşicilere ,Tasavvufçulara,Nurculara,Fethullaçılara,Süleymancılara (ki böyle bir ayrımları doğru bulmuyorum) söz konusu oldumu her türlü eleştiri serbest ,Ama Vehhabi/Selefi akım oldumu onlar hatasız öylemi ,kulağa pek hoş gelmiyor...

ben ne diyorum...sen ne diyorsun....ben ne anlatmaya çalışıyorum...sen ne anlatmaya çalışıyorsun..mantığı kullan kardeşim...yorum yazmışım neden yazmışım..eleştiriyi kabul etmedikleri ve sürekli eleştiri yaptıkları için yazmışım...eee sen ne yapıyorsuın...onlardan farklı bir şey mi yapıyorsun hayır...aynen taklid...farkındalığın olsun...konu boykot...terdi yorum olmasın inş...

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
1 bi kere siz vehabi dedinizmi yani sapik anlaminda kulaniyosunuz bir insan ibn abdul wehabi tanimasa ve onun dusucelerinden olursa hemen ona o sapik vehabi dusuncesidir yani 2 el useymin allah rahmet eylesin ibn abdul wehhabi koru korune takib etmiyodu onun taklidini etmiyodu evet onun kitaplarindan getirdigi delilelrden alir ama kesinlikle kendine bir grup falan ismi vermez çunku kendi bile onun uzerine bir ders verdi gruplasmamak yok selefi grubuymus yok sufimiymis yani kendi ben wehabiyim dese haklisin ama kendi oyle bir sey idia etmediki yani artik birakin bazi iftiralari allahu ekber yaa

ondan sonra diyorsunuz selefiler bizlere dusman eee siz ona dusman oursaniz oda size dusman olur niye onlar sizi dusman goruyo diye bi takim seyler soyluyosunuz ama sizde onlari dusman goruyosunuz ona bakarsan ilk dusmanligi sizinkiler baslatti ibni teymiyeyle hepsi adamin ustune çullandi vay ibn teymiye sapiktir ibni teymiye boyledir hatta kafir diye hitab edenler bile olmusutur o insandan allah binlerce defa razi olsun her muctehid gibi davasi için zor gunler gordu hapisanelerde hatta ilmi konudan karsi karsiya geldikleri zaman hiç biri ona cevap verememis cevaplar iste yazili olarak onun doneminden sonra gelmis falan filan eee tabi ilim korkusu var bekliyolarki adam vefat etsin ondan sonra arkasindan at iftiralari bu ne biçim mulsumanlik bee

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
tabi iki taraftada yanlislar ola bilir fakat oyle hemen tekfir edilmez muslumanlar birlesme yolu aramalari lazim birlesmemiz lazim mesela imam newewi rahimehu allah itikada ach'ariydi ama bakin niye tekfir edilmedi ? allahu ekber imam newewi gibi buyuk bir hadis alimini tekfir eden artik bence kendini bilmez bir insandir yani bazi itikadda tabi problem olmasi biraz tehlikeli bir sey ama boyle birine saldirirsak senin itikadin boyle veya soyle iste oyle degistiremesin muslumanlar birbirlerinin destekçisi olmali itikad yonunden birlesmesi lazim insanlik yonunden birlesmesi lazim bolunmus gruplasmalari birakip bir olmak lazim tewhid bayraginin altinda tek olmak lazim

F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sanki Ebu hanife'nin Hanife adında kızı mı vardı? Bunca peşinden gidenler niye Hanefi denir?
Neyse ne o İmam Nevevi'nin itikadda problemi varmış bak bak bak!!!

''Eş’ârî mezhebinin akaiddeki mevkii hakkındaki cehaletlerinden dolayı onları Allah’ın sıfatları ile alakalı görüşlerinden dolayı dinden çıkmış sapkın fırkalardan biri olarak görenler vardır.Eş’ârî mezhebi hakkında var olan bu cehalet, Ehli Sünnet’in birliği ve beraberliğine zarar verici boyutlara ulaşmıştır.Anlamakta güçlük çekiyorum, nasıl oluyor da bazıları, hakiki iman ehli olan ehlisünnet ile bazı sapkın grupları birbirine bu kadar yaklaştırabiliyor, Mutezile ve Cehmiye gibi fırkaların ileri sürdükleri görüşler ile Ehli Sünnet’in dediklerini birbiriyle aynı kabul edebiliyorlar.أَفَنَجْعَلُ الْمُسْلِمِينَ كَالْمُجْرِمِينَ مَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ“Müslümanları mücrimler gibi mi kabul ediyorsunuz. Size ne oluyor; nasıl hüküm veriyorsunuz.” (Kalem 35–6)Eş’ârî’ler, ilimleri ile dünyayı bir uçtan bir uca doldurmuş olan Müslümanların hidayet imamlarıdır. İnsanlar onların ilim fazilet ve dindarlıklarına şahittirler. Onlar Mutezile’nin sapkınlıkları karşısında durmuş, Ehlisünnet’in en faziletli üstadlarıdırlar''.(Mefahiım)Değerli Alim el-Maliki'nin bu sözlerinden sonra sorduğu sorunun bir değişiğini biz soralım İmam Eş'ari mezhebinden İbnu'l Cevzi,İmam Nevevi,İbni Hacer Askalani,Suyuti, Kurtubi, Bakillani, Fahru’r-Razi, İbni Hacer Heytemi, Şehrestani,İmam Subki, Îmam'ul-Harameyn Cüveyni,Hüccet'ül İslam İmam Gazzali vd. ile Maturudi mezhebinden olan İmam Kastallani, Sadru'l-İslam Pezdevî, Sâbûnî, Ömer en-Nesefî ,Ebû’l-Mu’în en-Nesefî,Molla Aliyyul Kari,İbnu’l-Humâm,Kevseri vd. büyük âlim ve eşsiz üstadlar, eğer Ehli sünnet değillerse, söyler misiniz o zaman kim Ehli sünnet ? Oysa Malikilerin tamamı ,Şafiilerin dörtte üçü,Hanifilerin üçte biri,Hanbelilerin bir kısmı,Bakıllani döneminden bu yana Eşari mezhebindendir.Hanifilerin üçte ikisi, Maverünnehir diyarında , Türk illerinde ,Afganistan,Hindistan,Çin ve Uzakdoğuda Mutezileye kayanlar hariç,Maturudi mezhebindendir... Eşariyye ,Mutezile ile Haşviyye arasında orta yolu tutmuştur.Ne Mutezile'nin yaptığı gibi nakilden, ne de Haşviyye'nin yaptığı gibi akıldan uzaklaşmıştır...Eş'ari'yle Maturidi dünyanın her tarafında Ehl-i Sünnetin imamlarıdırlar.(Muhammed Zâhid Kevseri-Mezheplerin doğuşuna bir bakış- sh;44-46 -47 Çev.Yrd.Doç.Dr.Seyit Bahçıvan -Selçuk Üniversitesi İlahiyyat Fak. Mezhepler Tarihi Anabilim dalı öğretim üyesi)

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
cocuk dogmayacak tartismalari birakalim bakin asagidaki hadisler nediyor anlayalim birleselim kenetleselim lakayt ve hicte komik olmayan tarzlarda bu olaylara yaklasmayalim kardesler......

5- Mazluma Yardım Babı
6-.......el-Eş'as ibn Suleym dedi ki: Ben Muâviye ibn Suveyd'den işittim; o şöyle dedi: Ben el-Berâ ibnu Âzib(R)'den işittim; o: Peygamber (S) bize yedi şey emretti ve yedi şeyden de nehyetti, deyip emrettiği şeyler olarak şunları zikretti: *.Hastayı ziyaret etmek,2. Cenazeyi arkası sıra ta'kîb edip cenaze namazını kılmak,3. Aksıran kimseye Elhamdu lillâhi derse ona karşı Yerhamukellâhu {= Allah sana merhamet eylesin) demek, 4. Selâm almak,5. Zulmedilmişe yardım etmek,6. Da'yetçinin hayırlı da'vetine icabet etmek,7. Verilen sözü, edilen yemini reddetmeyip kabul etmek ve dönmemektir [8].
7-.......Ebû Mûsâ (el-Eş'ârî -R)'dan (şöyle demiştir): Peygamber (S) "Mü'minin mü'mine dayanışması, parçaları birbirine bağlayıp kuvvetlendiren bina gibidir" buyurdu ve (bu dayanışmayı göstermek için) parmakları arasını birbirine yaklaştırdı [9].
6- Zâlimden İntikaam Almak Babı
Çünkü zikri ulu olan Allah'ın şu sözleri vardır: "Allah çirkin sözün alenen söylenmesini sevmez. Zulme hA uğrayanlar başka. Allah her şeyi işitici, hakkıyle bilicidir" (en-Nisa: 148) [10].
"O müzminler ki, kendilerine tegallüb ve zulüm vâki' olduğu zaman elbirliğiyle yardımlaşıp intikaam alırlar" (eş-Şûrâ: 39 ).
İbrâhîm en-Nahaî şöyle demiştir:
Selef, müslümânlara bir tecâvüz vukuunda müslümânlarin mütecaviz bacjî tarafından zelîl kılınmalarını çirkin görürlerdi. Düşmanı tepelemeye muktedir olunca da mazideki kötülüklerin hesabını sormayıp affederlerdi [11
SAHIHI BUHARI......

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
Haber-i Vâhidin Yeri
İlk müslümanların dini anlama konusunda gösterdikleri tutumu bir
model olarak alan ve bu çerçevede meselelere açıklık getiren selefiyye,
ashabu’l-hadîs ve zâhirîler, itikadî konularda nassları vârid oldukları şekilde
zâhiri üzere bırakmayı, âyet ve sahih hadislerde dile getirilen anlatımlar ölçüsünde
nassları anlayıp açıklamayı, itikada taalluk eden konuları âyet ve
hadislerde anlatıldığı kadarıyla anlamakla yetinmeyi, geri kalan ve insan
aklının sınırlarını aşan hususları da Allah’a havale etmeyi yeğlemiş, itikada
ilişkin bir problemi açıklarken konu ile ilgili vârid olan nassları nakletmekle
yetinmişlerdir.25

Sünnet’e olan aşırı muhabbeti ve hemen her hususu âyet ve hadislere
dayandırması sebebiyle, Rasulullah'ın karpuzu ne biçimde yediğine dair
kendisine bir nakil veya rivâyet ulaşmadığı için ölene kadar karpuz yemeyen26
Selefiyy’enin öncüsü Ahmed b. Hanbel (ö. 241/855), teslimiyetçi bir
anlayışla sahabe, tabiîn ve tebe-i tabiîn tarafından nakledilen ve sahih kabul
edilen âhâd haberleri mânen mütevâtir hükmünde kabul ederek, bu tür haberlerin
hem akaid hem de fıkhî ve ahlâkî konularda kesin delil olacağını kabuletmiştir27. İtikada ilişkin yöntemi incelendiğinde, onun kabir azabı, münker
ve nekîrin sualleri, mü’minlerin günahları kadar ceza çektikten sonra cehennemden
çıkacakları hususu, mizân, sırat, havz ve şefaatin varlığına inanmanın
hak olduğuna dair görüşleri vs. konularındaki dayanaklarının tamamen
hadislerden oluştuğu rahatlıkla görülebilir.28

ya iste ondan bazi yerde diyoruzki itikadlarinda problem var çunku subhan allah allah'in sifatlarini yorumlamak tehlikelidir

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Fahru’r-Razi İbni Hacer Heytemi İmam Gazzal Maturudi ,Kevseri Bunların akideleri bozuktur.....diğerlerine bakmam lazım....

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ehli hadis su akideni yaz bakalim bir bozukmu,carpikmi,sakatmi, belki tamir ederiz....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...