Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şeyh El-makdisi’ye 5 Yıl Hapis Cezası Verildi

C Çevrimdışı

Cihad.Biz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh El-Makdisi’ye 5 yıl hapis cezası verildi

0a36464967.jpg

Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi Şeyh Ebu Muhammed El-Makdisi’yi 5 yıla mahkum etti. El-Makdisi hükmün açıklanmasının ardından: ‘Hakkımda idam kararı verseniz de akidemden ve mücahidleri desteklemekten vazgeçmeyeceğim’ dedi.

Ürdün devlet güvenlik mahkemesi, Ürdün’deki Selefi Cihadi akımların teorisyeni; Ebu Muhammed El-Makdisi olarak bilinen İsam El-Berkavi’yi 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. El-Makdisi ile beraber 16 ay önce tutuklanan Üniversite profesörü İyad El-Kanibi ve Aymen Ebu Er-Rab isimli genç ise beraat ettirildi.

Şeyh El-Makdisi hakkında mahkemeden ‘Taliban Hareketi’ni finanse etme’ davası olarak bilinen davaya ilişkin olarak geçen yıl Temmuz ayında sadır olan hüküm onaylanarak ‘şahısları terörist eylemler için seferber etme ve Afgan Taliban Hareketi’ni finanse etme suçundan 5 yıl hapis cezası verildi. Geçen ay Ürdün’ün en yüksek yargı organı olan Temyiz Mahkemesi El-Makdisi ve diğer iki şahıs hakkında verilen kararı bozmuş, tekrar yargılanmalarını talep etmişti.

Şeyh El-Makdisi’nin avukatı Macid El-Fetavi verilen hükmün yargısal değil siyasi olduğunu, davada hiçbir yasal yan bulunmadığını, aksine başlangıcından beri siyasi olduğunu, hükümetin bile El-Makdisi’ye ve diğer cihadi-selefi tutuklulara kendilerinin siyasi tutuklu olduklarını itiraf ettiğini açıkladı. El-Fetavi diğer esirler hakkında da yakında hüküm verileceğine işaret etti.

2010 yılının Eylül ayında Ürdün istihbaratı Şeyh El-Makdisi, El-Kanibi ve Ebu Er-Rab’ı Taliban Hareketi’ni destekleme suçundan tutuklamıştı. Suçlamada El-Kanibi’nin Şeyh El-Makdisi’ye, Taliban’ın fakirlerine verilmek üzere 800 dolar verdiği, Şeyh El-Makdisi’nin Ebu Er-Rab ve bir başka şahsı Ürdün dışında cihadi örgütlere katılmaları için seferber ettiği ifadeleri yer alıyordu.
Şeyh Ebu Muhammed El-Makdisi’nin hakkında mahkeme kararının onaylanmasından sonra şöyle dediği öğrenildi: ‘Hakkımda idam kararı verseniz de akidemden ve mücahidleri desteklemekten vazgeçmeyeceğim.’

Şeyh El-Makdisi daha sonra yargıçlara hitaben şöyle konuştu: ‘Siz Zeynelabidin ve Kaddafi’yi gözden çıkaran Amerika’yla kalın! Biz de mücahidlerle kalacağız. Ben bu hükmü tahmin ediyordum. Onlar benim fikirlerimi ve akidemi biliyor. Ne olursa olsun hakkı haykırmaya devam edeceğim.’

El-Belevi’nin kardeşi de hapiste

Ürdün’de Zarka Olayları olarak bilinen, Selefi gruplarla güvenlik güçleri arasında çatışmaların çıktığı olayların akabinde 150 kişi tutuklanmıştı. Davasına bakılan 100’ünden 80’i kefaletle serbest bırakıldı. Aralarında Ürdün’ün kuzeyindeki Selefi-cihadi akımın teorisyeni Ebu Muhammed El-Tahavi’nin ve 2009 yılı sonunda Afganistan’ın Host Eyaleti’nde gerçekleştirdiği operasyonla 7 CIA, 1 Ürdün ajanını havaya uçuran Dr. Humam El-Belevi’nin abisi Aymen el-Belevi’nin de bulunduğu kalan diğer grubun da bu ay içinde serbest bırakılması bekleniyor.

El-Belevi’nin ailesi daha önce yaptıkları açıklamalarda oğulları Aymen El-Belevi’nin Zarka’daki gösterilere katılmadığını, tutuklanmasının tamamen intikam amaçlı gerçekleştiğini vurgulamıştı. Arap ve Batılı gözlemciler, Humam El-Belevi’nin gerçekleştiği operasyonun Amerikan ve Ürdün istihbaratlarının Afganistan’daki El-Kaide ve Taliban karşıtı faaliyetlerine büyük bir darbe indirdiği yorumları yapmıştı.

07.01.2012
Cihad.Biz

MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
SubhanAllah yinemi içeri aldılar Rabbim tüm müslümanları esaretten kurtarsın : (

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
RABBİM,esaretten kurtarsın amin :(

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
‘Hakkımda idam kararı verseniz de akidemden ve mücahidleri desteklemekten vazgeçmeyeceğim.’

El-Makdisi daha sonra yargıçlara hitaben şöyle konuştu: ‘Siz Zeynelabidin ve Kaddafi’yi gözden çıkaran Amerika’yla kalın! Biz de mücahidlerle kalacağız. Ben bu hükmü tahmin ediyordum. Onlar benim fikirlerimi ve akidemi biliyor. Ne olursa olsun hakkı haykırmaya devam edeceğim.’

Rabbimde seni doğrulasın ey şeyh....ve bu kutlu,izzetli, şerefli, direnişini şehadetle süslesin inşeeeAllah

Üst Ana Sayfa Alt