Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sorumluluklarınızı Yerine Getirin Ki Kurtuşuşa Erebilesiniz...

Devlet-i 'Aliyye Çevrimdışı

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hansâ adlı bir hanım sahabî, Kâdisiye Savaşı'ndan önce dört oğluna şöyle dedi: "Ey oğullarım! Siz, (Allah'ın emrine) itaat edip Müslüman oldunuz. Kendi tercihinizle hicret ettiniz. Kendisinden başka hak ilah olmayan Allah'a yemin ederim ki, hepiniz bir kadının çocukları olduğunuz gibi aynı şekilde tek bir adamın çocuklarısınız. Ne soyunuza leke sürdüm ne de nesebinizi değiştirdim.

Bilesiniz ki ahiret yurdu, fani olan dünya yurdundan daha hayırlıdır. Dolayısıyla sabredin, düşmanınızdan daha sabırlı olun, cihada sarılın ve Allah'a karşı sorumluluklarınızı yerine getirin ki kurtuşuşa erebilesiniz.

Savaşın kızıştığını ve alevlerin her tarafı sardığını gördüğünüz zaman, ateşin ortasına dalın ve düşmanın liderine saldırın ki ebedîlîk yurdunda ganimet ve ikrama kavuşasınız...."

Bu sözleri dinleyen dört kardeş, savaş kzıştığı zaman harp meydanına atıldılar ve annelerinin kendileri hakkındaki düşüncelerini haklı çıkararak birbiri ardınca can verdiler.

Haberci, evlatlarının ölüm haberini getirdiğinde Hansâ radıyallahu anhâ sadece şöyle dedi:

"Evlatlarımın ölümüyle beni şereflendiren Allah'a hamdolsun! Umarım Allah beni, rahmet konağı cennette bir araya getirir."

Kaynak: (Sâlim Salih Ahmed b. Mâdî, Selâsûne Hutvetun Ameliyyetun li Terbiyeti'l-Ebna ale'l-Ameli li Hâze'd-Dîn, Sahife: 40-41); (Seyyid el-Affânî, Salâhu'l-Ümme, 7/174.))

Üst Ana Sayfa Alt